W celu inicjowania, kreowania i integracji procesów zrównoważonego rozwoju spójnych ze Strategią Rozwoju Miasta Racibórz do roku 2030, odpowiadających wyzwaniom stojącym przed miastami określonymi w Krajowej Polityce Miejskiej 2030 oraz celom określonym dla miast w Nowej Agendzie Miejskiej Organizacji Narodów Zjednoczonych, w marcu 2023 r. w Urzędzie Miasta powołany został Zespół ds. Zrównoważonego Rozwoju Miasta Racibórz.
Zadaniem Zespołu jest tworzenie warunków zrównoważonego rozwoju Miasta Racibórz, w szczególności uczynienia Miasta Racibórz miastem przyjaznym i dobrym do pracy, zamieszkania i wypoczynku, z poszanowaniem środowiska naturalnego i dziedzictwa historycznego.
Miasto Racibórz dołącza do europejskiej kampanii wyceny wartości drzew European TreeTag Campaign
19 września 2024 r. na wybranych drzewach w całej Europie wieszane będą TreeTagi – specjalne etykiety przedstawiające informacje o tym, ile korzyści dają nam drzewa rosnące w naszym otoczeniu.
Włączenie się do europejskiej kampanii European TreeTag Campaign jest finałem zakończonej 13.05.2024 r. akcji „Ja - drzewo w mieście. Jak na imię mam?”, która polegała na wyłonieniu najciekawszych i wartościowych drzew w przestrzeni miejskiej Raciborza oraz nadanie drzewom imion zaproponowanych przez mieszkańców miasta.
Wybrane w Raciborzu drzewa zostaną opatrzone tabliczkami z wyliczeniami wartości ekosystemowych, które opracuje Instytut Drzewa. Będą to:
- Kasztanowiec „Matka”– przy pomniku Matki Polki,
- Kasztanowiec „Polka” – przy pomniku Matki Polki,
- Lipa „Helena” – przy ul. Konopnickiej / Lwowskiej,
- Wierzba „Dorothka” – w Parku Roth nad stawem (od strony ul. Kochanowskiego),
- Cyprysik „Bronchozaur Bronek” – przy ul. Warszawskiej / Bukowej,
- Lipa „Kultury” – przy ul. Stalmacha (naprzeciw MDK),
- Dąb „Jan” – przy ul. Armii Krajowej (obok ronda / pomnika św. Nepomucena),
- Dąb „Przyjacielek” – przy ul. Górnej (pomiędzy ul. Czeską / Węgierską),
- Sosna „Dziadek” – przy ul. Londzina (obok bramy wjazdowej DK Strzecha).
Celem kampanii European TreeTag Campaign zainicjowanej przez Pius Floris Boomverzorging, a w Polsce koordynowanej przez Nature-Based Tree Management, jest zwrócenie uwagi na znaczenie drzew dla środowiska i zdrowia ludzi oraz na usługi, jakie każde drzewo dla nas świadczy: ile przechwytuje wód opadowych i zanieczyszczeń oraz ile produkuje tlenu.
Jeśli chcesz wesprzeć kampanię, sfotografuj się przy drzewie z TreeTagiem i opublikuj zdjęcie w mediach społecznościowych, opatrując je hasztagiem #EUTreeTag. Mamy też nadzieję, że informacje o drzewach i ich wartości przedstawione na TreeTagach wykorzystywane będą podczas zajęć edukacyjnych prowadzonych w terenie.
Więcej informacji o akcji znajdziesz na stronie treetags.eu