Zrównoważony rozwój
W celu inicjowania, kreowania i integracji procesów zrównoważonego rozwoju spójnych ze Strategią Rozwoju Miasta Racibórz do roku 2030, odpowiadających wyzwaniom stojącym przed miastami określonymi w Krajowej Polityce Miejskiej 2030 oraz celom określonym dla miast w Nowej Agendzie Miejskiej Organizacji Narodów Zjednoczonych, w marcu 2023 r. w Urzędzie Miasta powołany został Zespół ds. Zrównoważonego Rozwoju Miasta Racibórz.
Zadaniem Zespołu jest tworzenie warunków zrównoważonego rozwoju Miasta Racibórz, w szczególności uczynienia Miasta Racibórz miastem przyjaznym i dobrym do pracy, zamieszkania i wypoczynku, z poszanowaniem środowiska naturalnego i dziedzictwa historycznego.
Konferencja Alumni 2024 - Partnerska Inicjatywa Miast
W dniach 4-6 listopada 2024 r. we Wrocławiu odbyła się 2. konferencja PIM Alumni, na której spotkali się reprezentanci 50 miast, którzy brali udział w dwóch edycjach projektu krajowego Partnerska Inicjatywa Miast, oraz przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Banku Światowego. W spotkaniu udział wzięła Justyna Szyndler z Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta.
Drzewa Raciborza w europejskiej kampanii wyceny wartości drzew #EUTreeTag
30 września 2024 r. na siedmiu drzewach w Raciborzu zostały umieszczone etykiety tzw. Tree Tagi z informacjami o gatunku, wymiarach, wartościach ekosystemowych, jakie pełni drzewo i korzyściach, jakie daje człowiekowi.
Miasto Racibórz dołącza do europejskiej kampanii wyceny wartości drzew European TreeTag Campaign
19 września 2024 r. na wybranych drzewach w całej Europie wieszane będą TreeTagi – specjalne etykiety przedstawiające informacje o tym, ile korzyści dają nam drzewa rosnące w naszym otoczeniu.
Ja - drzewo w mieście. Jak na imię mam? - wyłoniono 10 najciekawszych drzew
Akcja „Ja - drzewo w mieście. Jak na imię mam?” została zakończona 13.05.2024r. Przedsięwzięcie polegało na wyłonieniu 10 najciekawszych drzew w przestrzeni miejskiej Raciborza oraz nadanie im imion, które proponowali mieszkańcy miasta. Do Urzędu Miasta Racibórz wpłynęło łącznie 16 zgłoszeń, z których zostało wybranych 10 najciekawszych propozycji. Kryteriami wyróżnienia zgłoszenia były charakterystyka i
Grzyby mikoryzowe wzmocnią nowo posadzone głogi jednoszyjkowe
Urząd regularnie podejmuje działania na rzecz zazieleniania terenu Raciborza. W ostatnim czasie ul. Ogrodowa wzbogaciła się w nowe nasadzenia w tym 14 sztuk głogów jednoszyjkowych. Jednak praca nie kończy się tylko na posadzeniu drzew, po tej czynności należy odpowiednio zadbać o zdrowy rozwój roślin.
W trosce o drzewa. W Urzędzie Miasta Racibórz odbyło się szkolenie pn. "Standardy ochrony zieleni - wprowadzenie"
W Urzędzie Miasta odbyło się szkolenie "Standardy ochrony zieleni - wprowadzenie", w którym wzięli udział pracownicy Wydziałów: Ochrony Środowiska i Rolnictwa, Inwestycji i Urbanistyki, Dróg Miejskich, Komunalnego, Lokalowego i Spraw Społecznych, Rozwoju oraz spółek i jednostek miejskich — Arboretum, PK Racibórz, RCR R3, MZB i OSiR.
Nabór wniosków do Inicjatywy Lokalnej 2024 trwa
Mieszkańcy Raciborza mogą już składać wnioski do Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta Racibórz w ramach inicjatywy lokalnej 2024. Nabór potrwa do 30 stycznia 2024 r.
Co dobrego zielonego słychać? Zielone miasto Racibórz – podsumowanie roku 2023
Z każdym rokiem Racibórz staje się bardziej zielony. Zielona przestrzeń publiczna odgrywa szczególnie ważną rolę w mieście. Tworzy mikroklimat środowiskowy dla bioróżnorodności. Wpływa pozytywnie na budowanie odporności miasta na zmiany klimatu oraz przeciwdziała negatywnym zjawiskom takim jak np. smog. Sprzyja nawiązywaniu kontaktów między jej użytkownikami, integracji społecznej, komfortowi relaksu, wypoczynku oraz
Pierwsze spotkanie Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju Miasta Racibórz
W piątek, 26.05.2023 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju Miasta Racibórz, któremu przewodniczył Zastępca Prezydenta Miasta Pan Dawid Wacławczyk.
Racibórz gościł przedstawicieli miast w ramach Sieci Miast Zielonych
W dniach 17-19 sierpnia Racibórz, Żory i Rudę Śląską odwiedzili przedstawiciele miast Sieci Miast Zielonych oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, a także Banku Światowego. Miasta-gospodarze, a jednocześnie uczestnicy Sieci, zaprezentowali gościom swoje dotychczasowe osiągnięcia i doświadczenia w zakresie przyrodniczej rewitalizacji i rekultywacji terenów miejskich.