Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Dla Mieszkańców/Ekologia/Ogrody deszczowe/Tak zmienił się ogród deszczowy przy SP 13

Tak zmienił się ogród deszczowy przy SP 13

2024-05-20

W listopadzie ubiegłego roku przy Szkole Podstawowej nr 13 im. Stanisława Staszica w Raciborzu powstał drugi na terenie miasta ogród deszczowy. W pracę nad realizacją inicjatywy zaangażowani byli urzędnicy, Raciborskie Centrum Recyklingu R3 Sp. z o.o. oraz uczniowie placówki. Wraz z nadejściem wiosny postanowiono wzbogacić ogród o nowe nasadzenia i ekologiczne ogrodzenie.

Podczas wyboru roślin kierowano się przede wszystkim tym, aby miejsce to było atrakcyjne i kolorowe o każdej porze roku. W akcję sadzenia, przy wsparciu i pod nadzorem Marzeny Kubielas z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Racibórz, miejskiej architekt Ewy Klimaszewskiej oraz Kacpra Adamczewskiego z Raciborskiego Centrum Recyklingu R3 ponownie zaangażowały się dzieci z SP 13.

Pośród nowych nasadzeń pojawiły się m.in.: różnokolorowe żurawki, zawilce, szałwie omszone i funkie. Ostatnim etapem było zabezpieczenie tego obszaru ekologicznym ogrodzeniem. Prace zakończono 10 maja br.

Dzięki inicjatywie utworzenia tego typu obiektu przy szkole, uczniowie poprzez lekcję przyrody w terenie, zdobywają wiedzę z zakresu ogrodnictwa, zastosowania wód opadowych i nie tylko. Po otwarciu ogrodu deszczowego dzieci w pierwszej kolejności zapoznano z jego funkcją oraz wytłumaczono, jak należy o niego dbać.

Przy obiekcie, który osiąga wielkość ok. 30 m², została postawiona tabliczka informacyjna objaśniająca jego działanie.

W imieniu dyrekcji oraz społeczności Szkoły Podstawowej nr 13 składamy serdeczne podziękowania panu Kacprowi Adamczewskiemu i paniom Marzenie Kubielas oraz Ewie Klimaszewskiej, za wybranie terenu placówki na miejsce powstania drugiego ogrodu deszczowego w Raciborzu oraz za nieocenione zaangażowanie w pracę nad realizacją tej inicjatywy.

Warto dodać, że ogród to tylko początek. Szkoła planuje utworzenie kolejnego obiektu o walorach edukacyjnych, tj. naukowego placu zabaw. Jest to idealny przykład zagospodarowania wolnego terenu w sposób praktyczny, estetyczny i funkcjonalny. Czym zdecydowanie warto się zainspirować.

Zachęcamy do zgłębienia tematu i zapoznania się z informacjami dotyczącymi wykorzystania wód opadowych i zakładania ogrodów deszczowych TUTAJ.

5 zdjęć

Tak zmienił się ogród deszczowy przy SP 13

5 zdjęć

 

do góry