Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Dla Mieszkańców/Informacje dla Mieszkańców/Premier RP Mateusz Morawiecki z wizytą w Raciborzu

Premier RP Mateusz Morawiecki z wizytą w Raciborzu

2020-06-24
Premier Mateusz Morawiecki przyjechał dziś z wizytą na teren Zbiornika Racibórz Dolny
Premier Mateusz Morawiecki przyjechał dziś z wizytą na teren Zbiornika Racibórz Dolny


Premier Rzeczypospolitej Polskiej Mateusz Morawiecki złożył dziś wizytę na terenie Zbiornika Racibórz Dolny. - Pamiętam powódź 1997 roku. Racibórz, Wrocław. Widziałem ludzkie dramaty, gdy ludzie tracili zdrowie, majątek, a nawet życie. Dzisiaj jesteśmy bezpieczni. Możemy być spokojni. Dzięki naszym intensywnym i skutecznym działaniom w ostatnich latach zbiornik pod Raciborzem jest gotowy.  Dzięki niemu jesteśmy w stanie zapobiegać takim dramatom, jak ten sprzed 23 lat - mówił Premier Mateusz Morawiecki
    
W imieniu dwóch i pół miliona mieszkańców, których chroni ta największa hydrotechniczna budowla w Polsce Premierowi dziękował Minister Środowiska Michał Woś. Minister w swojej wypowiedzi nie szczędził słów krytyki wobec poprzedników, podkreślając wkład obecnego Rządu w dokończenie tej budowy. Do podziękowań dołączył Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, podkreślając zasługi wszystkich, którzy mieli swój udział przy realizacji tej inwestycji.  - Podejmując decyzję o ogłoszeniu alarmu, czy pogotowia przeciwpowodziowego nie towarzyszy mi już tak silny niepokój, a na sytuację na Odrze patrzę z dużym spokojem.

Z ust podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Grzegorza Witkowskiego padła zapowiedź, o przekształceniu zbiornika w zbiornik mokry. - Powódź na Odrze nam nie grozi. To 26 kilometrów kwadratowych suchego polderu, który przyjmie 185 mln m3 wody, a w przyszłości gdy przekształcimy go w zbiornik mokry pomieści 250 mln m3 wody i w 100% zabezpieczymy Śląsk, Racibórz, Kędzierzyn-Koźle, Opole, Brzeg, Wrocław, aż po Malczyce przed powodzią.-

 - Słowa o konieczności przeprojektowania zbiornika na zbiornik mokry są bardzo ważne. Tylko wówczas wykorzystamy tę budowlę w pełnym zakresie, również na okoliczność suszy. To wymaga jednak czasu i determinacji. - uważa Prezydent Dariusz Polowy. - Przekazałem dziś Premierowi pakiet dodatkowych informacji na ten temat.


Powstający kosztem ok. 2 miliardów złotych zbiornik Racibórz Dolny osiągnął swoją funkcjonalność z końcem stycznia br.  Obiekt w obecnym momencie jest gotów, by chronić przed ryzykiem wielkiej wody mieszkańców trzech nadodrzańskich województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Zbironik będzie redukował fale powodziowe katastrofalnych wezbrań na rzece Odrze, obejmując oddziaływaniem bezpośrednim i pośrednim obszar około 600 km2. Zgodnie z obecną procedurą systemu przeciwpowodziowego, w sytuacji podwyższonego poziomu Odry, w pierwszej kolejności uruchamiany jest polder Buków. Zbiornik Racibórz Dolny zostaje włączony do działania w przypadku gdy przepływ wody w Odrze osiągnie natężenie 1200 kubików na sekundę.

Podczas wezbrania sprzed kilku dni poziom Odry na wodowskazie w Miedoni sięgał 6,5 m. Przepływ wody w rzece wynosił 540 kubików na sekundę. Pomimo osiągniętego poziomu alarmowego (6 m) Miastu Racibórz nie groziło niebezpieczeństwo powodzi.

do góry