Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

Nowy statut publicznego żłobka

2017-12-21
 

Publiczny żłobek w Raciborzu zapewnia opiekę nad 102 dzieci. Gwarantuje ich wszechstronny rozwój i wsparcie dla rodziców w procesie wychowania pociech. Liczba chętnych na przyjęcie do żłobka przewyższa liczbę wolnych miejsc. M. in. dlatego konieczne było wprowadzenie zmian w statucie. Decyzją rady doprecyzowane zostały m. in. kryteria regulujące zasady przyjmowania dzieci do żłobka, a na rodziców znajdujących się na liście oczekujących nałożony został obowiązek pisemnego potwierdzenia woli uczęszczania dziecka do żłobka raz na kwartał.

Statut to jeden z kluczowych dokumentów regulujących pracę żłobka. Nowe zapisy mają z jednej strony usprawnić pracę placówki, z drugiej zapewnić dostęp do świadczonych przez żłobek usług najbardziej potrzebującym rodzicom. Wprowadzenie zmian w statucie podyktowane było także koniecznością dostosowania się do obowiązujących przepisów prawnych.

Kolejność przyjęć

Nowe zapisy dotyczą m. in. warunków przyjmowania dzieci do żłobka. I tak w pierwszej kolejności do żłobka przyjmowane będą dzieci zamieszkałe w Raciborzu, których rodzice bądź opiekunowie pracują/uczą się w systemie dziennym. W sytuacji, gdy zainteresowanych spełniających powyższe kryterium będzie więcej niż liczba wolnych miejsc, decydować będą dodatkowe kryteria: ukończenie przez dziecko 1 roku życia, rodzeństwo uczęszczające do żłobka oraz objęcie dziecka programem rodzina+. Wymienione kryteria są równoważne, a więc w przypadku spełnienia ich przez więcej niż jedno dziecko, decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Potwierdzenie woli

Ważnym novum o którym powinni pamiętać rodzice, znajdujący się na liście oczekujących na przyjęcie ich pociechy do żłobka jest obowiązek pisemnego potwierdzenia woli uczęszczania dziecka do żłobka raz na kwartał. Zapis ten ma na celu weryfikację faktycznego zainteresowania przyjęciem do żłobka, a tym samym weryfikację liczby oczekujących.

Dwutygodniowa przerwa

Kolejną zmianą, nie mniej istotną z punktu widzenia rodziców, i niezbędną z uwagi na poprawę funkcjonowania placówki jest wprowadzenie dwutygodniowej przerwy w pracy placówki w okresie wakacyjnym, umożliwiającej wykonanie niezbędnych remontów i prac konserwacyjnych które mogą być przeprowadzone pod nieobecność dzieci.




do góry