Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Dla Mieszkańców/Informacje dla Mieszkańców/Mróz śmiertelnym zagrożeniem dla samotnych, chorych i (..)

Mróz śmiertelnym zagrożeniem dla samotnych, chorych i bezdomnych.

2017-12-15
 


Każdej zimy mróz zbiera swoje żniwa. Reagujmy, gdy widzimy osoby bezdomne, śpiące w nieogrzewanych miejscach, czy wręcz na dworze. Najlepiej zawiadomić wówczas policję lub Straż Miejską. Nie przechodźmy również obojętnie obok osób nietrzeźwych. Reagujmy! Nasza postawa może uratować komuś życie. Czasami wystarczy tylko poinformować odpowiednie służby.


Nie są sami. Pomocna dłoń OPS-u i funkcjonariuszy.

Ośrodek Pomocy Społecznej do „akcji zima” przygotowuje się już jesienią. Rodziny i osoby znajdujące się w trudnej życiowo sytuacji, objęte wsparciem OPS-u w te szczególnie trudne dla nich miesiące mogą liczyć m. in. na opał, czy zasiłki celowe na zakup ciepłej odzieży i obuwia. OPS pomaga także w finansowaniu awarii piecyków, trudno bowiem sobie wyobrazić przetrwanie zimy w nieogrzewanym mieszkaniu. Ośrodek Pomocy Społecznej prowadzi także całodobową infolinię, pod którą przyjmowane są zgłoszenia dotyczące osób bezdomnych oraz realizuje wspólne działania ze strażnikami miejskimi i dzielnicowymi polegające na monitoringu miejsc, w których mogą przebywać osoby potrzebujące schronienia.

Strażnik i policjant na pierwszej linii ognia.

W Raciborzu identyfikacją miejsc, w których przebywają bezdomni, zajmują się Straż Miejska i policja. Funkcjonariusze w mroźne dni kontrolują pustostany, klatki schodowe, piwnice i altanki działkowe, gdzie najczęściej koczują osoby bezdomne. Wszystkie napotkane przez mundurowych osoby pozbawione dachu nad głową są informowane i zachęcane do korzystania z pomocy. Nierzadko nie chcą jednak z niej skorzystać. Narażając się tym samym na śmiertelne zagrożenie.


Dach nad głową.

Pomoc i schronienie udzielane są potrzebującym w Ośrodku ARKA. N. W ośrodku na stałe mieszkać może 45 osób. W prowadzonej w Arce noclegowni schronienie znajdzie każdy. Jedyny warunek - to bycie trzeźwym. Noclegownia w okresie zimowym działa od godziny 18.00 do 8.00 rano i oferuje nie tylko nocleg, ale także ciepły posiłek. W przypadku, gdy temperatury spadają poniżej – 10 stopni Celcjusza, noclegownia działa całodobowo.

Osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu przewożone są do Policyjnej Izby Wytrzeźwień w Bytomiu lub Raciborskiej Izby Zatrzymań.

Ważne telefony

Pomoc osobom bezdomnym na terenie gminy Racibórz koordynuje Ośrodek Pomocy Społecznej przy ul. Sienkiewicza 1, nr. tel. 32/415 2650, 32/419 0642, 32/419 0643, 32/415 1888

Poza godzinami pracy Ośrodka Pomocy Społecznej dyżur telefoniczny pełni koordynator ds. pomocy osobom bezdomnym w Raciborzu tel. 500 161 425


Warto zapisać sobie też nr 987 - to całodobowy numer na bezpłatną infolinię o możliwościach pomocy osobom bezdomnym dla całego Województwa Śląskiego.


W sytuacjach zagrożenia należy dzwonić po pomoc na numery alarmowe:

997 - POLICJA

986 - STRAŻ MIEJSKA

999 - POGOTOWIE RATUNKOWE

112 - SŁUŻBY RATOWNICZE

Schronisko Dla Bezdomnych "Arka.N" i Noclegownia przy Domu dla Bezdomnych prowadzone przez Stowarzyszenie Przyjaciół Człowieka „Tęcza”, ul. Wiejska 18 A w Raciborzu tel. 32 415 51 69


do góry