Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Dla Mieszkańców/Informacje dla Mieszkańców/11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

2020-11-11
Miejskie Obchody Narodowego Święta Niepodległości
Prezydent Dariusz Polowy złożył kwiaty pod pomnikiem abp. Gawliny z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Mijają 102 lata odkąd Polska odzyskała niepodległość i wolność. W tym roku z uwagi na epidemię miejskie obchody tego Święta ograniczone zostały tylko do Mszy Świętej w intencji Ojczyzny i do symbolicznego złożenia kwiatów pod pomnikiem abp. Józefa Gawliny. Wybrzmiał Hymn Państwowy i Rota.

Spotkanie przy ognisku, połączone ze wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych i gorącym poczęstunkiem, które spotkało się z tak ciepłym przyjęciem ze strony mieszkańców w ubiegłym roku - w tym - nie mogło dojsć do skutku. Nie pozwalają na to obowiązujące przepisy i kwestie bezpieczeństwa. Zaplanowany na dziś Bieg Niepodległościowy przeniósł się do wirtualnej rzeczywistości. Również Raciborskie Centrum Kultury przeniosło finał projektu „Byliśmy. Jesteśmy. Będziemy. Kamienie graniczne Brzezia”. wpisujące się w obchody Święta Niepodległości do sieci. Dziś o 17.00 premierowo będzie można zobaczyć film podsumowujący projekt, wystawę zdjęć z realizacji działań oraz spektakl teatralny pt. „Ballada o Brzeziu” w reżyserii Grażyny Tabor. Zapraszamy na stronę www.rck.com.pl.



102 lata temu, 11 listopada 1918 r., Polska odzyskała niepodległość. Tego dnia uwolniony z twierdzy magdeburskiej Józef Piłsudski przejął z rąk Rady Regencyjnej władzę wojskową, po trzech dniach władzę cywilną, by wreszcie „jako Wódz Naczelny Armii Polskiej […] notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym” powrót „Polskiej Rzeczypospolitej Odrodzonej i Niepodległej” na mapę świata. Po 123 latach Polska stawała się suwerennym państwem, odzyskując podmiotowość na arenie międzynarodowej.

Pięć pokoleń walczyło w powstaniach, podtrzymywało ducha polskości, opierało się germanizacji i rusyfikacji, aby w listopadzie 1918 r. Polacy mogli cieszyć się wolnością. Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, gen. Józef Haller, Ignacy Daszyński, Wincenty Witos i Wojciech Korfanty to mężowie stanu, którzy byli ojcami Niepodległej. Wywodzili się z różnych środowisk politycznych, ale ich wspólnym celem w roku 1918 było odbudowanie własnego państwa przez Polaków.

Atmosferę tej wyjątkowej chwili tak opisywał ówczesny premier Jędrzej Moraczewski: „Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. […] Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu najwyższej radości”.

Pamięć o historycznym dniu sprzed 102 laty, kiedy Polska odzyskała Niepodległość i Wolność, do dziś pozostaje dla nas źródłem inspiracji do działania na rzecz dobra naszej ojczyzny – Polski.
 

do góry