Program ograniczenia niskiej emisji na lata 2023 - 2028
Program ograniczenia niskiej emisji na lata 2023 - 2028
Uchwałą nr XLIX/701/2022 z 26 października 2022 r. Rada Miasta Racibórz przyjęła Program ograniczenia niskiej emisji w Mieście Racibórz na lata 2023 – 2028 Program określa m.in. zasady i kryteria udzielania dotacji. Dofinansowane zostaną te inwestycje, które przynoszą największy efekt ekologiczny. W tym celu opracowano zasady kwalifikacji i kolejności udziału w programie. Zastosowany zostanie system punktowy oraz okresowy nabór wniosków. Zróżnicowana też zostanie wysokość udzielanej dotacji.
Prezydent Miasta informuje, że liczba wniosków zakwalifikowanych do dofinansowania, w ramach przeprowadzonego naboru konkursowego o udzielenie dotacji na zadania: wymiana starych źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych,wymiana starych źródeł ciepła w lokalach mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych, nie wyczerpała puli środków finansowych przeznaczonych na ten cel, wobec czego prowadzony będzie nabór ciągły wniosków o dofinansowanie wymiany źródeł ciepła. Nabór trwać będzie od dnia ogłoszenia do wyczerpania puli środków finansowych.
Z dofinansowania skorzystają osoby planujące wymianę niskosprawnych i nieekologicznych źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych i lokalach mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych.
Kryteria wyboru inwestycji do finansowania oraz tryb postępowania w sprawie udzielania dotacji i sposób jej rozliczania określa Regulamin, który zamieszczony został w załącznikach na dole strony.
W powiązanych plikach w dolnej części strony opublikowana została lista rankingowa (bez danych osobowych Inwestorów) zakwalifikowanych wniosków. Inwestorzy, których zadania zostały umieszczone na liście zakwalifikowanych do dofinansowania, w terminie 60 dni od daty ogłoszenia listy zadań zakwalifikowanych, zobowiązani są do dostarczenia do Urzędu Miasta Racibórz następujących dokumentów:
1) zgody administratora/zarządcy budynku — w przypadku gdy Inwestor nie jest jego właścicielem;
2) umowy przedwstępnej zawartej z wybranym Wykonawcą, posiadającym uprawnienia niezbędne do wykonywania zadania na realizację zadania zawierającą termin realizacji zadania (nie dłuższy niż 30.11.2024 r.);
3) dokumenty potwierdzające posiadanie uprawnień, o których mowa w pkt. 2;
4) kosztorysu zadania;
5) zgłoszenia właściwemu organowi robót budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę lub wydanej przez właściwy organ decyzji o pozwoleniu na budowę, wraz z zawiadomieniem organu o zamierzonym przystąpieniu do robót budowlanych lub oświadczenia, że nie są one prawem wymagane;
6) w przypadku wykonywania przyłącza — warunków przyłączenia do sieci gazowej lub ciepłowniczej;
7) nr konta, na które ma być przelana kwota dotacji.
Niedostarczenie prawidłowych dokumentów skutkować będzie skreśleniem zadania z listy przeznaczonych do dofinansowania i zastąpieniem go zadaniem z listy rezerwowej lub w przypadku braku zadań na liście rezerwowej ogłoszeniem naboru uzupełniającego. Gwarancją przyznania środków finansowych jest umowa dotacji. Do kosztów kwalifikowanych zalicza się natomiast tylko te wydatki, które ponoszone są po dacie podpisania ww. umowy.
Masz nowe źródło ogrzewania? Zmieniłeś piec? Pamiętaj o wypełnieniu deklaracji CEEB! Skorzystaj z ulotki informacyjnej - Deklaracja - krok po kroku: https://www.gunb.gov.pl/strona/materialy-promocyjne-0