Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

Miasto Racibórz w grudniu 2019 r. przystąpiło do prac nad utworzeniem w Mieście Racibórz parku kulturowego. Głównym celem podjętych działań jest podwyższenie świadomości o posiadanym bogatym dziedzictwie ponad 8-wiekowego Raciborza oraz współodpowiedzialności wszystkich mieszkańców za publiczną przestrzeń miasta. Na sesji rady Miasta Racibórz 26 kwietnia 2023 r. odbyło się głosowanie nad przyjęciem uchwały o parku kulturowym w Raciborzu. Uchwała nie została podjęta — dziesięciu radnych głosowało za przyjęciem, dziesięciu przeciw i jeden wstrzymał się od głosu.

Raciborskie mozaiki

2021-06-25

Racibórz może szczycić się nie tylko średniowieczną kaplicą, modernistycznym kościołem czy nawet neogotyckim budynkiem więzienia. Są w mieście również nowsze formy artystyczne wspaniale podkreślające estetykę przestrzeni publicznej. Z całą pewnością można zaliczyć do nich mozaiki, które zdobią ściany budynków przy Rynku oraz przy ulicy Długiej. Autorami tych przepięknych dzieł sztuki są Marian Zawisło i Zbigniew „Rudy” Nowak. Dekoracje pochodzą z lat 70. ubiegłego stulecia i stanowią nieodłączny już element przestrzeni miasta. Parę lat temu staraniem władz Miasta Racibórz zostały poddane renowacji.

„Zegar Słoneczny” mozaika ceramiczna autorstwa Mariana Zawisło, wykonana w 1974 roku na budynku przy ul. Długiej 1.

Zakres prac renowacyjnych w 2017 r. obejmował:

ręczne mycie powierzchni zegara, uzupełnienie licznych ubytków witromozaiki, na całej powierzchni zegara, malowanie złotem wskazówki metalowej, malowanie tynku tarczy cyfrowej.

 

 

„Ślązak” i „Ślązaczka”

mozaika ceramiczna usytuowana w 1974 roku na budynku przy ul. Długiej 7.

Zakres prac renowacyjnych w 2017 r.  obejmował:

uzupełnienie brakujących elementów mozaik z materiału powierzonego, wymianę luźnych tynków, wykonanie szpachlowania tynków, wykonanie gładzi renowacyjnej na powierzchni tła mozaik wraz z pomalowaniem farbą silikonową, wykonanie gruntowania gruntem głęboko penetrującym spoiny pomiędzy elementami witromozaik.

 

„Kosz Owoców” autorstwa Zdzisława „Rudego” Nowaka

Także ta mozaika została odrestaurowana w 2017 r. Prace miały taki sam charakter, jak w przypadku „Ślązaka” i „Ślązaczki”.

 

Na elewacji frontowej budynku przy ul. Długiej 7 znajdują się jeszcze 4 kwadratowe, mniejsze mozaiki przedstawiające logo TMZR i herb miasta. Zostały wykonane z okazji 30-lecia PRL-u w 1974 r., jak wskazuje widniejąca na jednej z nich data. Wszystkie mozaiki na ul. Długiej i przy Rynku są wykonane w jednym stylu, charakteryzującym się centralną kompozycją i uproszczoną formą. Dzieła są harmonijne i tworzą zespół doskonale wpisujący się w charakter miejsca.

 

Czasy PRL-u, słusznie minione, pozostawiły nam pewne artystyczne i kulturowe dziedzictwo, które dzisiaj potrafimy docenić. Mozaiki na ul. Długiej tworzą krajobraz kulturowy Raciborza i jego wyjątkowy klimat – dlatego obecnie chcemy dążyć do ich ochrony i wyeksponowania, na przykład poprzez utworzenie na terenie ścisłego centrum parku kulturowego.

Artykuł powstał w ramach prac nad stworzeniem Parku Kulturowego.

do góry