Miasto Racibórz w grudniu 2019 r. przystąpiło do prac nad utworzeniem w Mieście Racibórz parku kulturowego. Głównym celem podjętych działań jest podwyższenie świadomości o posiadanym bogatym dziedzictwie ponad 8-wiekowego Raciborza oraz współodpowiedzialności wszystkich mieszkańców za publiczną przestrzeń miasta. Na sesji rady Miasta Racibórz 26 kwietnia 2023 r. odbyło się głosowanie nad przyjęciem uchwały o parku kulturowym w Raciborzu. Uchwała nie została podjęta — dziesięciu radnych głosowało za przyjęciem, dziesięciu przeciw i jeden wstrzymał się od głosu.
Na ANS rozmawiano o Parku Kulturowym
Temat Parku Kulturowego w Raciborzu wzbudza wśród wielu osób żywe zainteresowanie. Aby projekt ten mógł być realizowany przy zachowaniu najwyższych standardów warto sięgnąć po doświadczenia innych samorządów w tym temacie.
Wczoraj (3.11.2022) na Akademii Nauk Stosowanych przy ulicy Akademickiej dobyła się konferencja "Ochrona Krajobrazu Kulturowego Miast Historycznych". Podczas wydarzenia prelegenci dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami w temacie dbania o kulturowe dziedzictwo architektoniczne historycznych miast Polski.
W konferecnji udział wzięli między innymi:
- Przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w
Katowicach ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Łukaszem
Konarzewskim na czele. - Przedstawicielka Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Kierownik Pracowni Terenowej w Katowicach Agnieszka Olczyk
- Agnieszka Synowiecka z Urzędu Miasta Brzeg,
- Marta Młynarczyk z Urzędu Miasta Kraków,
- Beatę Sarnecka – Uziałko, Miejska Konserwator Zabytków Miasta Pszczyna,
- Tomasza Filara, Zastępcę Burmistrza Miasta Zakopane
- dr inż. architektury, profesor ANS w Raciborzu Henryk Zubel
- Magdalena Czarnecka Zastępca Burmistrza Pszczyny,
- przedstawiciele Instytutu Myśli Polskiej imieniem Wojciecha Korfantego w Katowicach
Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć autorstwa Mateusza Wiechy. Więcej zdjęć na naszym profilu facebookowym TUTAJ.