Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Dla Mieszkańców/Ochrona zabytków/Park Kulturowy/Kolumna Maryjna na Rynku wypiękniała!

Miasto Racibórz w grudniu 2019 r. przystąpiło do prac nad utworzeniem w Mieście Racibórz parku kulturowego. Głównym celem podjętych działań jest podwyższenie świadomości o posiadanym bogatym dziedzictwie ponad 8-wiekowego Raciborza oraz współodpowiedzialności wszystkich mieszkańców za publiczną przestrzeń miasta. Na sesji rady Miasta Racibórz 26 kwietnia 2023 r. odbyło się głosowanie nad przyjęciem uchwały o parku kulturowym w Raciborzu. Uchwała nie została podjęta — dziesięciu radnych głosowało za przyjęciem, dziesięciu przeciw i jeden wstrzymał się od głosu.

Kolumna Maryjna na Rynku wypiękniała!

2021-10-28
 

 

Prace konserwatorskie przy centralnej figurze na Rynku w Raciborzu dobiegają końca. 25 października I Zastępca Prezydenta Miasta Dawid Wacławczyk wspólnie z miejską konserwator zabytków Marią Olejarnik wspólnie dokonali symbolicznego włożenia lilii w ręce Matki Bożej.

Renowacja kolumny trwa od początku sierpnia bieżącego roku. Jest możliwa dzięki staraniom władz Miasta Racibórz i wsparciu finansowym Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w kwocie 50 tys. zł. Zakres prac obejmował między innymi dokładne oczyszczenie figury z brudu, porostów, glonów i patyny, ale też z wtórnych uzupełnień kamienia, założonych w latach 90. XX w. Stare kity i spoiny odchodziły już od kamienia. Wykonano nowe uzupełnienia w miejscach koniecznych pozostawiając maksymalną powierzchnię odsłoniętego naturalnego, odczyszczonego kamienia. Wykonano nowe fugi na styku bloków piaskowca i pozostawiono je odsłonięte. Czynności odbior zostały rozpoczęte z udziałem Śląskiego Wojewódzkiego Kosnerwatora Zabytków, Łukasza Konarzewskiego. Nowe złocenia na czystym naturalnym kamieniu już pięknie błyszczą na raciborskim Rynku.

Kolumna Maryjna została wyrzeźbiona w 1727 r. przez Johanna Melchiora Österreicha jako wotum dziękczynne za opuszczenie miasta przez zarazę. Przedstawia Marię Niepokalanie Poczętą (w popularnym dla stylu barokowego typie Immakulaty), z lilią w ręce, aureolą z 12 gwiazd i wężem pod stopami, stojącą na kuli ziemskiej wspartej na słupie obłoków w otoczeniu putt. Jest to zobrazowanie tekstu godzinek do NPNMP: "Ja mieszkam na wysokościach i tron mój w słupie obłoku". Kolumna została posadowiona na okazałym cokole, na narożnikach którego stoją pełnopostaciowe rzeźby patronów: św. Marcelego, św. Floriana i św. Sebastiana.

Więcej zdjęć także na naszym Facebooku!

do góry