Zabytki a samowola budowlana
Miejska Konserwator Zabytków w Raciborzu przypomina, że przed ingerencją w architekturę starego budynku należy sprawdzić, czy jest on chroniony jako zabytkowy zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, czy jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków lub jest wpisany do rejestru zabytków.
Można to sprawdzić w internecie w Elektronicznym Systemie Informacji Miejskiej: https://raciborz.imapcity.pl/imapclient/Imgp.html w zakładce "planowanie przestrzenne" w zakresie planów miejscowych oraz w zakładce "zabytki" - w kwestii ujęcia budynku w gminnej ewidencji lub w rejestrze zabytków. Dodatkowo informacje te są zawarte na stronie internetowej Miasta Racibórz w zakładce "Ochrona zabytków": https://www.raciborz.pl/dla_mieszkancow/stare-miasto i na BIP-ie.
Zgodnie z przepisami prawa budowlanego na rozbiórkę lub przebudowę budynku należy uzyskać pozwolenie na budowę lub rozbiórkę. Jeśli budynek jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków, to pozwolenie takie musi być uzgodnione z konserwatorem zabytków. Jeśli natomiast jest w rejestrze, to na każdą zmianę w budynku musi zostać wydane pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków.
W przypadku samowolnych rozbiórek lub przebudów Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego może wszcząć postępowanie, może także zostać zawiadomiona prokuratura. Zgodnie z ustawą z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami "kto niszczy zabytek, podlega karze".
Przede wszystkim należy jednak pamiętać, że nasze zabytkowe domy, kamienice i inne obiekty oprócz tego, że są własnością poszczególnych osób lub instytucji, to stanowią wspólne dziedzictwo naszego społeczeństwa po naszych przodkach, są świadkami naszej historii, tradycji budowlanych. Zabytkowe osiedla komponują nam w przemyślany sposób przestrzeń, w której żyjemy.