Uroczyste nadanie imienia Ryszarda Kincla Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu
W pierwszym dniu uroczystości (30.05.br.) o godz. 17.00 w głównej siedzibie Biblioteki przy ul. Kasprowicza rozpocznie się wieczór literacki twórczości dr Ryszarda Kincla zatytułowany 'Od Mazur, przez Sudety na Śląsk'. Otwarta zostanie też wystawa 'Ryszard Kincel 1933-2004'.
W drugim dniu uroczystości tj. 31.05.br. o godz. 10.00 w głównej siedzibie Biblioteki przy ul. Kasprowicza odbędzie się konferencja zatytułowana 'Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu'. Obecna dyrektor Biblioteki, Małgorzata Szczygielska, przedstawi działalność biblioteki. Z kolei prelegenci wygłoszą następujące referaty: "Ryszard Kincel jako redaktor i przyjaciel" (Maria Suchecka), "Ryszard Kincel jako archiwista i badacz przeszłości Sudetów" (Iwo Laborewicz), "Działalność Ryszarda Kincla w Raciborzu. Warsztat naukowy" (Paweł Newerla), "Rola MiPBP w Raciborzu w środowisku lokalnym!" (dr Ludmiła Nowacka), '"Wkład Ryszarda Kincla w promocję spuścizny Ei chendorffa i Weltzla" (dr Norbert Mika), "Ciekawsze ratiboriana w dorobku Ryszarda Kincla" (Grzegorz Wawoczny), "Biblioteka Publiczna - wizja na XXI wiek" (prof. dr hab. Jan Malicki). Na zakończenie konferencji, o godz. 14.00, zaplanowano odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Bibliotece przy ul. Kasprowicza.
W uroczystości nadania imienia R. kincla MiPBP weźmie udział Prezydent Raciborza Jan Osuchowski.
Dr Ryszard Kincel był długoletnim (ponad 20 lat) dyrektorem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu, orędownikiem książki, rozwoju czytelnictwa i życia kulturalnego na ziemi raciborskiej, cieszącym się dużym autorytetem i uznaniem nie tylko w środowisku raciborskim, ale też na ziemi opawskiej, a nawet w Niemczech, poprzez współpracę z Maticą Opawską, z Ostsee Akademie i wydawnictwem Aufbau Verlag w Berlinie, gdzie opublikował pięć wydań "Breslauer Tagebuch 1933-1940" Waltera Tuska, odkryte przez niego pamiętniki wrocławskiego Żyda, które uprzednio wydał w przekładzie na polski pt."Dżuma w mieście Breslau" w wydawnictwie Książkai Wiedza.
Pan Kincel był uznanym publicystą, literatem i historykiem, autorem kilkunastu książek i opracowań, m.in. "Sarmaci na Śnieżce" (Ossolineum, 1973), "Kłopotliwy książę Sułkowski" (Śląsk", 1984), "U szląskich wód" (Silesia, 1995), "Od Mastnego do Brackiego. Z dziejów piwowarstwa cieszyńskiego" (Cieszyn 2001). Publikował w "Poglądach" (ponad 20 szkiców historycznych i literackich), miesięczniku "Opole", Zeszytach Raciborskich "Strzecha", Kalendarzu Cieszyńskim, Zeszytach Gliwickich, Kalendarzu Beskidzkim, Szkicach Nyskich i innych pismach. Był pierwszym popularyzatorem postaci i twórczości Josepha von Eichendorffa w naszym piśmiennictwie; już w 1990 roku wydał pionierski, niemiecko-polski zbiorek wierszy poety "Gedichte - Wiersze" a następnie dwie biografie romantyka spod Raciborza, opublikowane przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej i Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Katowicach. Obok Eichendorffa Pan Kincel zainteresował się znaczącą w regionie postacią, jaką był największy dziejopisarz XIX-wieczny Górnego Śląska - ks. Augustyn Weltzel. Na przełomie 1999/2000 r. odnalazł w archiwach polskich i czeskich spory zbiór listów ks. Augustyna Weltzla do Vincenca Praska z lat 1875-1897. Przetłumaczył je, opatrzył przypisami i opublikował ważną książkę do dziejów górnośląskiej historiografii i kontaktów śląsko-czeskich, którym też poświęcił kilkanaście większych szkiców historyczno-etnicznych, drukowanych we "Vlastivednich listach" oraz w "Rocznikach Hulczyńskich". Biorąc pod uwagę te publikacje i odczyty na ten temat, wygłaszane w Opawie, Raciborzu, Hulczynie i Beneszowie, Pan Kincel w 1996r. został pierwszym laureatem nagrody Prezydenta Miasta, za działania zmierzające do zbliżenia społeczności polskiej i czeskiej. Otrzymał także m.in.: w 1990 r. nagrodę "Trzech skrzydeł powstańczych, przyznaną przez Wojewodę Śląskiego; w 1992r. Nagrodę Wojewody Opolskiego za twórczość o ziemi śląskiej; w 2001r. nagrodę za osiągnięcia kulturotwórcze przyznał Panu Kinclowi również Starosta Powiatu Raciborskiego, zaś w 2002r. Wojewoda Śląski prestiżową nagrodę im. Karola Miarki, przyznawaną wybitnym twórcom, podejmującym problematykę śląską.
Ryszard Kincel nie skupiał się wyłącznie na badaniu i popularyzacji przeszłości swojej "małej ojczyzny", chociaż takie wrażenie można byłoby odnieść, patrząc na Jego dorobek w tej mierze, obejmujący ponad pół tysiąca szkiców, artykułów i recenzji ujętych w "Bibliografii Ślaskiej". Chętnie pomagał też, opiekował się i służył radą niezliczonej ilości studentów, magistrantów i doktorantów, poszukujących źródeł i piśmiennictwa do dziejów praktycznie całego południowego Śląska. Od końca lat 70-tych ubiegłego wieku, należał do Związku Literatów Polskich, a przez ostatnie dwa lata, był prezesem opolskiego oddziału ZLP. Był jednym z założycieli Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego
Pomimo przejścia w 2000 r. na emeryturę, Pan Ryszard Kincel aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym miasta. Był członkiem Komisji Oświaty i Kultury Rady Miasta Racibórz. Współdziałał z dyrektorami szkół podstawowych i gimnazjów jako ekspert w zakresie edukacji regionalnej a także współpracy szkół raciborskich z opawskimi. Kontynuował swoją pasję badawczo-historyczną i pisanie książek. W 2002r. pomógł w wydaniu słownika biograficznego raciborzan tysiąclecia, publikując w nim kilkanaście postaci, a w 2003r. książki zatytułowanej "Z dziejów ziemi raciborskiej", którą opatrzył wstępem i zamieścił w niej kilka swoich szkiców. Niestety, w plany życiowe i wydawnicze Pana Kincla wdarła się straszliwa choroba i choć z męstwem próbował jej się oprzeć, musiał dać za wygraną. Zmarł 4 sierpnia 2004r