Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Tańsze ogrzewanie w centrum

Tańsze ogrzewanie w centrum

2006-01-05

Gdy poprzedni rodzaj kotłowni był wprowadzany idea była jedna - osiągnięcie o wiele bardziej ekologicznego ogrzewania. Nikt wtedy nie przypuszczał, że w ciągu kilku lat od 200 do 300 proc. wzrośnie cena tego paliwa i że ceny będą rosły w dalszym ciągu. Efekt? Do mieszkańców centrum - ulic Długiej, Browarnej, Odrzańskiej, Rynku zaczęły napływać bardzo wysokie rachunki. Od około dwóch lat, gdy tylko kończy się okres grzewczy, jedyne co do nas trafia to mnóstwo protestów ze strony raciborzan. - przyznaje wiceprezydent, Mirosław Szypowski.
Głównie to było argumentem, by zmienić ów stan rzeczy. PEC zaproponował, żeby drogie gazowo - olejowo kotłownie przekształcić na ogrzewanie węglowe, kotłowni, znajdującej się w Raciborzu - Studziennej.

Ta korzystna zmiana wiązała się przede wszystkim z bezpieczeństwem dostawy mediów i z obniżką cen, więc i władze i mieszkańcy bardzo chętnie się na nią zgodzili. Warunkiem i wydaje się jedynym negatywem inwestycji było ponowne rozkopanie, niedawno modernizowanej ulicy Browarnej. To była trudna kwestia - obawiałem się społecznej krytyki, ludzie spytają "dlaczego wcześniej o tym nie pomyślano?" Jednak "stawka była wysoka". W końcu chodziło o ponad 440 mieszkań, a także budynek Raciborskiego Centrum Kultury, Muzeum oraz Zespół Szkół Ekonomicznych. - mówi Szypowski.

Jedno jest pewne - opłaci się. Nowa forma grzewcza da 20 - 25 proc. niższe rachunki. Na pewno będzie to duża oszczędność w domowych budżetach. - twierdzi wiceprezydent. Rzadko się zdarza by któraś z inwes!tycji spotkała się z tak sporym poparciem mieszkańców, ale tym razem po prostu nie mogło być inaczej. Roboty prowadzone były różnymi metodami. Przy ulicy Mickiewicza posługiwano się jedną z najnowszych strategii, tzw. wierceniem horyzontalnym, które umożliwia przeprowadzanie zadania bez naruszenia nawierzchni drogi. Ze zmian w tamtej części miasta korzystać będzie m.in. powstający w sąsiedztwie market Kaufland, ale także raciborski magistrat, mieszkańcy ulicy Czekoladowej, budynek TP oraz dworce PKP i PKS.
Inną procedurę należało podjąć w samym centrum - tutaj już konieczna była metoda odkrywkowa, bowiem w tym miejscu znajduje się wyjątkowo duża ilość rur. Prowadzenie prac na inny sposób mogłoby skutkować ich niespodziewanym uszkodzeniem. A i z ponownym położeniem nawierzchni ulicy Browarnej doskonale sobie poradzono - wykonała to firma, która remontowała drogę poprzednio i prace zostały przeprowadzone w ramach gwarancji.

Koszt robót w wysokości 1 mln. 500 tys.zł. w całości pokrył Zakład Cieplny.

/SaM/

do góry