Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Graduał powrócił do Raciborza

Graduał powrócił do Raciborza

2005-06-23

W listopadzie do Raciborza trafiła informacja o tym, że londyński dom aukcyjny Sotheby's wystawił na sprzedaż dwie karty graduału dominikańskiego z Raciborza, który zaginał w 1945 roku.

Wystawione karty księgi liturgicznej, zawierającej teksty śpiewów mszalnych oszacowano na 6 tysięcy funtów. Graduał pochodzi z raciborskiego Kościoła WNMP, formalnym właścicielem zabytku jest parafia.

Gradual dominikanski


O fakcie zostali poinformowani Prezydent Raciborza Jan Osuchowski oraz Miejski Konserwator Zabytków Joanna Muszała - Ciałowicz. To z Raciborza do Ministerstwa Kultury i Ministerstwa Spraw Zagranicznych wypłynął oficjalny wniosek o zwrot bezcennego zabytku właścicielom.

Od tego momentu za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych rozpoczęły się procedury odzyskania graduału. I tak 20 czerwca br. do Raciborza udało się sprowadzić 2 karty graduału.


Od 1999 roku w Ministerstwie Spraw Zagranicznych działa zespół ds. rewindykacji dóbr kultury pod kierownictwem Pełnomocnika Ministra Amb. W. Kowalskiego. Zadaniem zespołu jest wspieranie wysiłków Polski mających na celu likwidację skutków II wojny światowej w dziedzinie kultury. W pracach tych MSZ współdziała z Ministerstwem Kultury, które rejestruje straty wojenne i publikuje ich katalogi, a także z innymi kompetentnymi polskimi instytucjami, m. in. muzealnymi, bibliotecznymi oraz archiwalnymi.
Przy pomocy polskich służb dyplomatycznych i konsularnych poszukiwane są obiekty utracone w czasie wojny.
W przypadku zidentyfikowania konkretnego dzieła zespół przygotowuje stosowny wniosek restytucyjny oraz prowadzi lub koordynuje prace zmierzające do jego zrealizowania. Wszystkie wnioski złożone formalnie do tej pory zakończyły się powrotem cennych obiektów.

do góry