Gimnazjum nr 2 wywalczyło II miejsce w konkursie "Moja szkoła w Unii Europejskiej"
Szkoły uczestniczące w programie przygotowywały prace pisemne w dwóch kategoriach wiekowych, dla: gimnazjów na temat: “Przedstaw główne wyzwania i problemy, przed którymi stoi młodzież w Unii Europejskiej" oraz szkół ponadgimnazjalnych na temat : “My nie jednoczymy państw, my jednoczymy ludzi (…)", powiedział Jean Monnet, jeden z prekursorów idei integracji europejskiej. Skomentuj cytat. Czy uważasz, że jest on wciąż aktualny?
W naszym województwie na finał konkursu wpłynęło 36 prac dla gimnazjów oraz 23 prace od szkół ponadgimnazjalnych. Pierwsze miejsce w konkursie zajęły Gimnazjum w Goleszowie i Zespół Szkół Liceum Ogólnokształcące w Wojkowicach.
W województwach organizacją konkursu zajmują się Regionalne Centra Informacji Europejskiej. Uczestnicy konkursu (drużyna złożona z trzech uczniów i jednego opiekuna) przygotowywali autorską pracę związaną z podanymi tematami. Każda szkoła w wyniku wewnętrznych eliminacji przesyłała pracę do wojewódzkiej komisji konkursowej.
Prace oceniane były przez komisję wojewódzką w dwóch kategoriach: gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W trakcie konkursu w każdym województwie wyłonionych zostanie sześć zwycięskich drużyn: trzy w kategorii gimnazjów i trzy w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Do etapu centralnego zakwalifikowane zostaną tylko te drużyny, które w finałach wojewódzkich zajmą pierwsze miejsca. W etapie centralnym konkursu, wyłonione zostaną po trzy zwycięskie drużyny (3 uczniów i jednego opiekuna) w każdej kategorii. Wszyscy laureaci (18 uczniów i 6 opiekunów) w lipcu 2006 r. wezmą udział w wizycie studyjnej w instytucjach europejskich.
Uroczysty finał programu z udziałem laureatów, podczas którego zostaną wręczone nagrody odbędzie się w czerwcu 2006 roku w Warszawie.
Corocznie Urząd Komitetu Integracji Europejskiej poprzez konkurs przybliża młodzieży w wieku od 13 do 19 lat informacje o szansach i zagrożeniach wynikających z członkostwa Polski w UE . Program ma też na celu poznanie opinii młodzieży na temat kierunków rozwoju Unii Europejskiej i miejsca Polski w tym procesie. Szkoły uczestniczące w programie otrzymały od UKIE materiały informacyjne o UE: broszury, ulotki oraz plakaty odpowiadające tematyce programu. Uczniowie i nauczyciele mieli okazję uczestniczyć w różnego rodzaju przedsięwzięciach (lekcje europejskie, warsztaty, koła zainteresowań i dyskusyjne, spotkania informacyjne, wykłady ekspertów, pikniki, wystawy itp.)
Organizatorem wraz z Urzędem Komitetu Integracji Europejskiej jest też Ministerstwo Edukacji Narodowej. Honorowy patronat nad programem sprawuje Prezydent RP .