Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Audit nadzoru ISO 14001

Audit nadzoru ISO 14001

2006-05-22

Audit ten ma celu sprawdzenie poprawności funkcjonowania Systemu Zarządzania Środowiskowego w Gminie Racibórz wg nowej normy ISO 14001:2004.
Racibórz jest pierwszą jednostką administracji samorządowej w Polsce, która uzyskała certyfikat systemu zarządzania środowiskowego zgodny z normą ISO 14001. W odróżnieniu od innych regionów województwa śląskiego Racibórz wykazuje szczególną dbałość o środowisko naturalne, co czyni go nie tylko liderem na polu ekologii wśród śląskich miast, ale także wzbudza zainteresowanie państw UE, jako jednej z najczystszych ekologicznie gmin.

Na bazie posiadanych wielu doświadczeń w działaniach proekologicznych oraz na podstawie pozytywnych przykładów raciborskich zakładów pracy takich jak: Carbon SGL, Fabryka Kotłów Rafako SA, Henkel Polska SA, w których system ISO 14001 już funkcjonował, Rada Miasta podjęła uchwałę o przystąpieniu do wdrażania systemu zarządzania środowiskowego. Przedsięwzięcie to miało pozwolić na usystematyzowanie i udokumentowanie prowadzonych w mieście działań, zgodnie z regułami europejskimi.
- Chcieliśmy stworzyć w Raciborzu takie warunki, aby oddziaływanie na poprawę środowiska było skuteczne i widoczne na zewnątrz.
W swoich zasobach posiadaliśmy już odpowiednią bazę inwestycyjną: nowe składowisko odpadów, nowoczesną oczyszczalnię ścieków oraz odpowiednio przygotowany do tego przedsięwzięcia Zakład Usług i Higieny Komunalnej. Duże znaczenie miało dla nas wdrożenie programu segregacji odpadów w gospodarstwach domowych oraz wyuczenie proekologicznych zachowań wśród lokalnej społeczności. Władze miasta uznały, że jest to odpowiedni moment na wdrożenie systemu zgodnego z normą ISO 14001 - mówi pełnomocnik ds. systemu zarządzania środowiskowego, Wiesława Wójtowicz - Bunczek.
Proces wdrażania systemu podzielono na dwa etapy: przygotowawczy, który obejmował działania informacyjno - szkoleniowe oraz właściwy, polegający na opracowaniu dokumentacji i wprowadzeniu procedur. Powołano zespół odpowiedzialny za wdrażanie sytemu oraz wytypowano 8 reprezentatywnych jednostek gminnych. W tej grupie znalazły się: Miejskie Składowisko Odpadów, Zakład Usług i Higieny Komunalnej, Urząd Miasta, Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej, jedno przedszkole, dwie szkoły podstawowe i jedno gimnazjum. Urząd Miasta pełnił rolę koordynatora podejmowanych działań. Po rocznym okresie wdrażania Racibórz otrzymał w 2001 roku dokument potwierdzający przyznanie certyfikatu systemu zarządzania środowiskowego wg wymagań normy ISO 14001.

Ponieważ Racibórz zobowiązany jest utrzymywać i rozszerzać funkcjonowanie systemu, sukcesywnie realizuje ten obowiązek, podejmując decyzję o corocznym włączaniu do systemu dalszych jednostek gminnych. Obecnie systemem zarządzania środowiskowego objętych jest 20 gminnych jednostek tj.: Urząd Miasta, Przedsiębiorstwo Komunalne, Zakład Wodociągów i Kanalizacji, Miejskie Składowisko Odpadów, Przedsiębiorstwo Robót Drogowych, Ośrodek Sportu i Rekreacji, trzy przedszkola, sześć szkół podstawowych i pięć gimnazjów.

Wprowadzając w mieście system zarządzania środowiskowego według uczestników i audytorów ucząc poprawnych zachowań proekologicznych w przedszkolach, szkołach podstawowych, aż wreszcie w gimnazjach, gdzie realizowany jest autorski program edukacji ekologicznej finansowany w całości ze środków budżetu miasta, duża cześć społeczeństwa włączyła się w realizację polityki środowiskowej. Dzięki określeniu zagrożeń środowiskowych i sposobów ich eliminowania, znacznie ograniczono zanieczyszczenie i negatywne czynniki mające wpływ destrukcyjny na środowisko. Poprawił się również znacząco wizerunek miasta, jako tego, który wprowadził ISO 14001, umożliwiając dzięki temu prowadzenie w rolnictwie produkcji zdrowej żywności, wykorzystując w pełni tereny turystyczne i rekreacyjne oraz wpływając na poprawę stanu zdrowia mieszkańców.
Po czterech latach działania systemu gmina osiągnęła wymierne efekty w zakresie:
- minimalizacji odpadów,
- ograniczania szkodliwości odpadów niebezpiecznych,
- zachowania unikatowych zasobów przyrodniczych ( m.in. przez utworzenie Arboretum Bramy Morawskiej),
- edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży oraz mieszkańców gminy,
- ograniczania emisji zanieczyszczeń powietrza, zanieczyszczeń wody i gleby.

Wszystkie wprowadzane innowacje realizowane są z myślą o mieszkańcach miasta, ich sytuacji ekonomicznej i prawie każdego człowieka do życia w czystym środowisku. Do jednej z nich należy "Program kanalizacji sanitarnej Gmin Dorzecza Górnej Odry z odprowadzaniem ścieków do oczyszczalni w Raciborzu". Zakłada on w I etapie wybudowanie sieci kanalizacji o łącznej długości około 59 km na terenie Miasta Racibórz. Koszt inwestycji został oceniony na kwotę 95 mln zł netto, z czego unijny Fundusz Spójności sfinansuje ok. 71 % nakładów. Inwestycja będzie realizowana w latach 2004-2008 i obejmie: modernizację istniejącej oczyszczalni ścieków oraz stacji uzdatniania wody, budowę sieci kanalizacji sanitarnej w nieskanalizowanych dzielnicach miasta, budowę ujęcia wody w Strzybniku, budowę i modernizację sieci wodociągowej i sieci kanalizacji deszczowej, zabudowę urządzeń podczyszczających na wylotach kanalizacji deszczowej.

do góry