Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Wielkie święto praw dziecka w Raciborzu!

Wielkie święto praw dziecka w Raciborzu!

2019-11-21
 
Racibórz jest gospodarzem ogólnopolskich obchodów Dnia Praw Dziecka

Organizowany przez Rzecznika Praw Dziecka i władze miasta Racibórz Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka 2019 zacznie się dzisiaj i potrwa do soboty 23 listopada.

- Obchodzimy ważną dla całego świata rocznicę. 20 listopada minęło 30 lat od przyjęcia przez ONZ Konwencji o prawach dziecka, która pozwala wszystkim państwom skuteczniej chronić prawa najmłodszych. Z tej okazji postaramy się jak największej liczbie dzieci opowiedzieć o ich prawach i uświadomić ich rodzicom i nauczycielom, że jako dorośli wiele jeszcze możemy wspólnie zrobić, by naszym dzieciom oraz wszystkim dzieciom na świecie żyło się jak najlepiej – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.


Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2014 roku ustanowił dzień 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka, a Biuro Rzecznika Praw Dziecka co roku organizuje obchody w innym polskim mieście.


Cieszymy się, że w tym roku obchody tego radosnego święta zawitają do Raciborza. Jestem przekonany, że przygotowane z myślą o najmłodszych mieszkańcach atrakcje sprawią im mnóstwo radości. A spotkania z pedagogami, specjalistami od praw dziecka czy internetu będą źródłem cennej i przydatnej wiedzy – zaznacza prezydent Raciborza Dariusz Polowy.


Dla Polaków rocznica przyjęcia konwencji jest wyjątkowo ważna, ponieważ jej pierwotny projekt powstał w naszym kraju. Został napisany przez wybitnego polskiego prawnika, prof. dr. hab. Tadeusza Smyczyńskiego – emerytowanego już profesora tytularnego w Instytucie Nauk Prawnych PAN i na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, który przez lata kierował Centrum Prawa Rodzinnego i Praw Dziecka, był też ekspertem Sejmu i Senatu.


- Trzydziesta rocznica uchwalenia konwencji o prawach dziecka jest znacznym wydarzeniem i okazją, by przypomnieć ludziom o tym, że dziecko jest człowiekiem. Kiedyś niestety uważano, że to jest „mebel” do przesuwania i spełniania woli rodziców. Konwencja uświadomiła wszystkim, że dziecko jest podmiotem. Ale trzeba też pamiętać, że prawo powinno tylko wtedy interweniować, gdy następuje naruszenie podstawowych praw dziecka, gdy mu się krzywda dzieje, a jeżeli nie, to wychowanie zostawmy rodzicom – wskazuje prof. Smyczyński, którego Rzecznik Praw Dziecka uhonorował Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka.


W planie obchodów są: uhonorowanie działaczy na rzecz praw dzieci, konferencja naukowa na temat zapisów konwencji i ich działania w praktyce, uroczysta gala, koncert, przedstawienia teatralne dla dzieci i młodzieży, bezpłatne konsultacje z prawnikami Rzecznika Praw Dziecka, spotkania w szkołach, konkursy i zawody sportowe, w tym turniej piłkarski o puchar Rzecznika Praw Dziecka i Prezydenta Raciborza.


Udział w imprezach związanych z obchodami jest bezpłatny. Według szacunków we wszystkich imprezach weźmie bezpośredni udział ok. 5 tysięcy osób, głównie dzieci i młodzieży. Obchody sfinansowane są przez Biuro Rzecznika Praw Dziecka i Miasto Racibórz. Fundatorami nagród dla laureatów konkursów jest Fundacja PGE. Partnerami obchodów są: Państwowy Instytut Badawczy NASK, Akademia NASK, Dyżurnet.pl, Zespół CERT Polska, Fundacja PGE i Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Obchody zostały objęte patronatem korporacyjnym przez Telewizję Polską.

Program obchodów:

Program obchodów ODPD w Raciborzu


21 listopada 2019 r.
- Otwarcie obchodów przez Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka i prezydenta Raciborza Dariusza Polowego oraz konferencja naukowa o prawach dziecka.
Prelekcje wygłoszą Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak (Konwencja o prawach dziecka a wyzwania współczesności), Dyrektor Instytutu Studiów Edukacyjnych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu dr Gabriela Kryk (prawa dziecka – sztuka edukacji wczesnoszkolnej) oraz ekspertki Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (zagrożenia praw dzieci w internecie). Godz. 12-13.30 – Muzeum w Raciborzu (dawny Kościół św. Ducha), ul. Gimnazjalna 1.
- Odsłonięcie przez Rzecznika Praw Dziecka oraz Prezydenta Raciborza tablicy upamiętniającej obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w Raciborzu, organizowanego z okazji 30. Rocznicy przyjęcia Konwencji ONZ o prawach dziecka. Godz. 14 – Raciborskie Centrum Kultury (50 m obok muzeum).

21 i 22 listopada – spotkania robocze, warsztaty, spektakle
- Rzecznik Praw Dziecka – spotkania otwarte Rzecznika z dziećmi w miejscowych szkołach, o prawach dzieci, Konwencji ONZ, działalności Biura RPD i sposobach kontaktu z Rzecznikiem, gdy potrzebna jest pomoc.
- Ekspertki z Dziecięcego Telefonu Zaufania RPD 800 12 12 12 (Joanna Napieraj i Dominika Bałdyka) porozmawiają z uczniami o prawach dziecka i problemach dzieci oraz rozwiązywaniu ich poprzez m.in. kontakt z biurem rzecznika i jego infolinią.
- Dyżur prawnika BRPD (Robert Ruta) -  dla mieszkańców chcących zgłosić sprawę do BRPD lub wyjaśnić wątpliwości prawne.
- Zespół teatrzyku Fundacji PGE pokaże w przedszkolach w Raciborzu spektakl teatralny pt. „Jak Pstryk i Bzik zostali oświeceni” - o tym, jak powstaje prąd, kiedy może być niebezpieczny, w jaki sposób należy oszczędzać energię.
- Przedstawienia „Plik i Folder, odkrywcy internetu” – Aktorzy z kabaretu Zygzaki wystawią 3 przedstawienia dla dzieci ze szkół podstawowych o świecie internetu.
- Marzanna Graff i Aleksander Mikołajczak (Mamteatr.pl) wystawią spektakl profilaktyczny „Działka” dla młodzieży  oraz dorosłych - pokazuje on problem pogłębiającego się uzależnienia nastolatka od narkotyków poprzez relacje z jego najbliższymi.
- Artystka z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu pani Anna Rak poprowadzi pokaz malowania piaskiem wraz z krótkim warsztatem dla dzieci.
- Ekspertki NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa)  poprowadzą w szkołach zajęcia z uczniami na temat: „Jaki jest internet młodych – jego jasne i ciemne oblicze? Dlaczego piękny świat mediów społecznościowych szczęścia nie daje? O czym powinniśmy pamiętać, budując swoją markę osobistą w internecie?”. Martyna Różycka jest kierownikiem zespołu Dyżurnet.pl reagującego na zgłoszenia nielegalnych treści w internecie, a Marta Witkowska psychologiem, specjalistką ds. edukacji cyfrowej Akademii NASK.
Dodatkowo Marta Witkowska porozmawia z nauczycielami i pedagogami szkolnymi  o nowych trendach i wyzwaniach dla nauczycieli (i rodziców) cyfrowych nastolatków, przyjrzy się niepokojącym, ale i pozytywnym zjawiskom w kontekście bezpieczeństwa w sieci, rozwieje też kilka bardzo popularnych mitów o młodych internautach.
- Michał Strzelczyk - specjalista ds. bezpieczeństwa IT w CERT Polska. Zajmuje się obsługą incydentów naruszających bezpieczeństwo w sieci, analizą złośliwego oprogramowania i tworzeniem narzędzi usprawniających powyższe działania. W trakcie spotkań z młodzieżą opowie, jak nie dać się zhackować i dlaczego cyberprzestępcy mogą się nami interesować.

23 listopada 2019 r.
- Finał turnieju piłkarskiego o puchar RPD i prezydenta Raciborza – eliminacje rozegrano wcześniej, w Arenie Rafako odbędą się mecze finałowe w trzech różnych kategoriach wiekowych. Potem odbędzie się mecz specjalny z udziałem gwiazd, Rzecznika Praw Dziecka oraz władz miasta. Dorośli podzielą się i zagrają w drużynach razem z dziećmi. Zawody poprowadzą: były reprezentant Polski Sebastian Mila, Katarzyna Cichopek i Marcin Hakiel oraz sportowcy związani z Raciborzem, m.in. mistrz olimpijski w zapasach Ryszard Wolny. Sobota w godz. 10-13.
- Uroczysta gala finałowa - Rzecznik Praw Dziecka odznaczy osoby działające na rzecz praw dziecka, m.in. prezes fundacji Gajusz Tisę Żawrocką-Kwiatkowską. Rzecznik nagrodzi również dzieci, które zwyciężyły w turnieju piłkarskim i konkursach szkolnych związanych z prawami dziecka. Na zakończenie gali odbędzie się koncert. Rozpoczną go regionalne zespoły wokalne i taneczne (grupa dziecięca Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha” im. Joli Rymszy, Agata Kruszelnicka i Jakub Skwarecki z zespołu tanecznego SKAZA, zespół wokalny PERSPEKTYWA). Gwiazdą wieczoru będzie Golec uOrkiestra. Galę poprowadzą: Katarzyna Cichopek i Marcin Hakiel. Sobota godz. 16.30 do ok. 19.15 – Raciborskie Centrum Kultury, ul. Chopina 21.

do góry