Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Racibórz w dyskusji o parkach kulturowych

Racibórz w dyskusji o parkach kulturowych

2024-06-19

Miasto Racibórz zostało zaproszone przez Instytut Wojciecha Korfantego do udziału w III Forum Samorządowym do spotkania wokół parków kulturowych. Dyskusja odbyła się w formie spacerów studyjnych 17 czerwca 2024 r. w Rybniku i w Raciborzu.

Racibórz popołudniową porą odwiedzili uczestnicy III Forum Samorządowego poświęconego tematyce Parków Kulturowych. Zostali oprowadzeni po obszarze wyznaczonym w projekcie parku przez Marię Olejarnik, Miejską Konserwator Zabytków w Raciborzu. Pokazała gościom oprócz oczywistych elementów wartościowego urbanistycznie terenu starego miasta takich jak Rynek i ul. Długa, obszary mniej wyeksponowane i problematyczne – na przykład mury przy ul. Drzymały i raciborskie „planty” – zielony obszar okalający starówkę. Przedstawiono także Plac Długosza i panoramę miasta widoczną od Placu Mostowego. Goście zobaczyli także najważniejsze zabytki – barokowe figury, średniowieczne kościoły, kamienice i gmachy sądów. Dowiedzieli się także, jak Miasto w czasie prac nad parkiem zadbało o zaznaczenie w przestrzeni ścisłego centrum jego historii – poprzez ustawienie tablic ze zdjęciami miasta sprzed II wojny światowej i realizację chodnika historycznego w formie płyt opowiadających historię miasta. Chodnik ten znajduje się na Skwerze Pieczki a poszczególne płyty, odlane z brązu, zaprojektowali studenci Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Organizatorzy Forum zaprosili przedstawicieli Raciborza do udziału i prezentacji miasta w związku z trwającymi wiele lat pracami nad utworzeniem Parku Kulturowego „Serce Starego Raciborza”. Docenili pozytywne zmiany w przestrzeni oraz gotowość do wprowadzenia uchwały.

Prace nad Parkiem Kulturowym w Raciborzu wstrzymano przez brak podjęcia uchwały przez Radę Miasta Racibórz w kwietniu 2023 r.

Forum zaczęło się w Galerii Rzecznej w Rybniku przywitaniem i wprowadzeniem w temat. Dyskusję rozpoczął słowem wstępu prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Podkreślał, jak ważne jest świadome podejście do kształtowania przestrzeni miasta: - Mamy często w Polsce problem z estetyką. Ale ja głęboko wierzę, że dobry przykład będzie pociągał kolejne, zatem warto o to walczyć, dbać o piękną przestrzeń, pokazywać coś, co dziś często jest obklejone, a ma ten czar, tylko ten czar trzeba spod tych plakatów wydobyć.

Założenia niedawno uchwalonego Parku Kulturowego „Centrum Starego Rybnika” omówił dr Henryk Mercik, rybnicki Miejski Konserwator Zabytków, po czym oprowadził uczestników po centrum Rybnika.

W Forum Racibórz reprezentowały Maria Olejarnik oraz Ewa Klimaszewska, architekt miejska i współtwórczyni parku kulturowego w Raciborzu. W Forum wzięli udział między innymi Andrzej Siwek, pracownik instytutu historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, związany z narodowym Instytutem Dziedzictwa; praktyk, który uczestniczył w tworzeniu parków kulturowych w Krakowie i Zakopanem i Arkadiusz Bogusławski, który pracował nad pierwszym w Polsce utworzonym parku kulturowym, czyli Parku Kulturowym Miasto Tkaczy. Uczestniczką była także Beata Sarnecka-Uziałko, Miejska Konserwator Zabytków z Pszczyny i współtwórczyni tamtejszego parku kulturowego, przedstawicielki Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz media.

Forum poprowadziła Małgorzata Tkacz-Janik z Instytutu Wojciecha Korfantego w Katowicach.

6 zdjęć

Racibórz w dyskusji o parkach kulturowych

6 zdjęć
do góry