Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/„Racibórz Retro”: więcej tablic odkrywa przeszłość (..)

„Racibórz Retro”: więcej tablic odkrywa przeszłość miasta

2022-07-15
 

Szlak Racibórz Retro wzbogacił się o trzy nowe tablice ukazujące zdjęcia starego Raciborza. Według przyjętej systematyki, zostały one ustawione w ten sposób by oglądająca je osoba mogła w łatwy sposób porównać aktualny wygląd danego miejsca z jego historycznym wizerunkiem.

Racibórz jest miastem, którego historia jest na tyle bogata, że mógłby nią obdzielić kilka miast podobnej wielkości. Wciąż odkrywamy na nowo dawne dzieje naszej małej ojczyzny, a przeszłość najstarszej stolicy Górnego Śląska pasjonuje kolejne pokolenia historyków. Czasem nie zdajemy sobie sprawy, że podczas codziennego spaceru ulicami Raciborza wędrujemy szlakiem wielkich historycznych wydarzeń, ludzkich radości i tragedii. Duch tego miasta wciąż jest żywy.

Aby wydobyć z mroku historii dawny wygląd miejsc, które tak dobrze znamy w zeszłym roku UM wyszedł z inicjatywą stworzenia szlaku Racibórz Retro, na który do tej pory składało się 13 tablic z fotografiami dawnego Raciborza. Podczas zeszłorocznego otwarcia zapowiadałem, że podejmiemy wysiłki by szlak się rozrastał, tak by docelowo objął najważniejsze punkty na terenie całej starówki. Mieliśmy wiele pozytywnych sygnałów od mieszkańców,  przewodników miejskich i turystów indywidualnych, którzy wyrażali aprobatę z możliwościa zobaczenia Raciborza sprzed stu lat, ale jednocześnie zgłaszali pewny niedosyt. Cieszę się, że w tym roku domykamy ten projekt, choć jednocześnie nie jest przesądzone, że przy czekających nas inwestycjach nie będziemy go dalej rozbudowywać – mówi wiceprezydent Dawid Wacławczyk, osobiście zaangażowany w projekt realizowany przez Wydział Promocji.

Ostatnio postawione tablice zlokalizowane są na Placu Wolności (naprzeciwko budynku starej Policji), w Parku im. Miasta Roth (u stóp pozostałości po pomniku poległych w czasie I wojny światowej) i przy ulicy Wojska Polskiego (przy dawnej SP4).

Idea szlaku pozostaje niezmienna: chodzi o to, by w przystępny sposób zainteresować odwiedzających Racibórz turystów, ale również jego mieszkańców, historią miasta. Jest to także oryginalny sposób na uatrakcyjnienie znanych raciborskich miejsc ingerując w minimalnym stopniu w aktualny wygląd tych przestrzeni.

Dodatkowe dwie tablice zostały umiejscowione przy dwóch miejskich muralach (ul. Szewska i Chopina), które przybliżają genezę powstania tych dzieł.

 

do góry