Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Przyłącz się do nas! Wyłącz światło - 28 marca 2009 (..)

Przyłącz się do nas! Wyłącz światło - 28 marca 2009 godz. 20.30!

2009-03-13
Urząd Miasta oraz Urząd Stanu Cywilnego przyłączą się w tym roku do światowej inicjatywy "Godzina dla Ziemi" (Earth Hour), którą organizuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. Ideą przedsięwzięcia jest przeciwstawianie się największemu zagrożeniu dla naszej planety: zmianom klimatu.

Jak podaje WWF na swoich stronach www, na całym globie 28 marca o godzinie 20.30 wyłączymy światła w naszych domach, firmach i budynkach publicznych. Zgasną iluminacje spektakularnych miejsc, m.in. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Koloseum w Rzymie, Opera w Sydney czy Most Golden Gate w San Francisco. W akcję włączają się osoby prywatne, firmy, instytucje, a także władze miast.

Po raz pierwszy “Godzina dla Ziemi" odbyła się w 2007 roku w Sydney. Ponad dwa miliony domów w tym mieście wyłączyło światło na jedną godzinę.
Rok później już 100 milionów osób w 35 krajach wzięło udział w “Godzinie dla Ziemi". W zeszłym roku w sobotę 29 marca 2008 o 20.00 czasu lokalnego na całym świecie zgasły światła od Australii, przez Izrael, Koreę po Stany Zjednoczone. Inicjatywa WWF Earth Hour spotkała się z ogromnym odzewem. Światła zgasły w 14 strefach czasowych. W ciemności pogrążył się wodospad Niagara, więzienie Alcatras, Sears Tower w Chicago, Koloseum w Rzymie, Seoul Tower (najwyższy budek w północno wschodniej Azji), Opera w Sidney oraz Most Golden Gate w San Francisco. W sumie do akcji WWF włączyło się 370 miast, a rekordzistą jest Kanada, gdzie światła wyłączyło 150 miejscowości. Symbolicznym gestem zgaszenia świateł mieszkańcy miast uczestniczących w akcji dali sygnał politykom, że powinni bardziej efektywnie walczyć z globalnym ociepleniem.

W Polsce światła zgasiły Warszawa i Poznań. Ciemności spowiły Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski, Pałac Prezydencki, Wały Starego Miasta w Warszawie czy Teatr Wielki i Ratusz w Poznaniu. Oświetlenia zgasły również na warszawskich i poznańskich mostach. W sumie w Polsce zgasły iluminacje ponad pięćdziesięciu budynków i budowli.
Już dziś wiadomo, że "Godzina dla Ziemi 2009" będzie rekordowa. W tym roku jeszcze więcej ludzi z całego globu zgasi światło, aby pokazać, że powstrzymanie zmian klimatu wymaga wspólnego działania wszystkich rządów na świecie. Dotychczas wiemy, że w trzeciej edycji "Godziny dla Ziemi", wezmą udział co najmniej 64 kraje i 168 miast; dwa razy więcej niż w ubiegłym roku.

Przyłącz się do nas! Wyłącz światło - 28 marca 2009 godz. 20.30!
do góry