Funkcjonariusze będą częściej patrolować teren żwirowni
Z inicjatywy Prezydenta Miasta Racibórz Dariusza Polowego zorganizowano spotkanie, na którym obecni byli Komendant Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu nadkomisarz Marek Ryszka, Komendant Straży Miejskiej w Raciborzu Wiesław Buczyński oraz Szef Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Piotr Krużołek.
Tematem przewodnim spotkania było zwiększenie bezpieczeństwa na akwenach żwirowni, oraz niedopuszczenie do kolejnych tragicznych w skutkach wypadków. Omówione zostały przyczyny utonięć w tym rejonie, oraz zaproponowano rozwiązania mające na celu przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom.
Najważniejszym ustaleniem było zwiększenie liczby patroli wokół zbiorników. Nastąpi ich kilkukrotna intensyfikacja w weekendy i upalne dni. Patroli dokonywać będzie Policja wraz ze Strażą Miejską, oraz WOPR. Dodatkowo tereny żwirowni patrolowane będą przez Społeczną Straż Rybacką, która również zgłosiła chęć włączenia się w akcję poprawy bezpieczeństwa na dzikich zbiornikach wodnych na Ostrogu. Po za tym zamontowane zostanie dodatkowe oznakowanie informujące o zakazie kąpieli zarówno w języku polskim jak i ukraińskim.
Niezależnie od podjętych przez służby działań prosimy o rozwagę. Upalne dni przynoszą pokusę ochłodzenia się w zimnej wodzie, jednak w zbiornikach wodnych żwirowni obowiązuje całkowity zakaz pływania. Łamanie tego zakazu w najlepszym wypadku skończyć może się mandatem, a w najgorszym utonięciem. Pamiętajmy też, że głównymi przyczynami większości utonięć, również na raciborskiej żwirowni, pozostają brawura i alkohol.
Pamiętajmy, że woda to niebezpieczny żywioł. Kąpiel w upalne dni w niestrzeżonych zbiornikach wodnych niesie za sobą ogromne ryzyko. Jako Prezydent Miasta Racibórz apeluję do państwa o przestrzeganie zakazu kąpieli w tych akwenach, a także o rozwagę podczas wypoczynku nad wodą – mówi prezydent Dariusz Polowy.
Raciborska policja zwraca uwagę na następujące kwestie dotyczące korzystania z kąpieli w zbiornikach wodnych:
- Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
- Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.
- Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).
- Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.
- Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego.
- Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
- Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
- Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.
- Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu.
- Nie przystępujmy do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm.