Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Ekorycerze z SP18 mają swoją Zieloną Pracownię

Ekorycerze z SP18 mają swoją Zieloną Pracownię

2023-10-03

Szkoła Podstawowa nr 18 została laureatem konkursu "Zielona Pracownia_Projekt’2023" dzięki temu otwarcie trzeciej w Raciborzu Zielonej Pracowni stało się faktem. Nowa pracownia nosi nazwę „Ekorycerze – obrońcy przyrody". Pracownia pełna jest nowoczesnych i różnorodnych pomocy naukowych, które pozwolą młodym Ekorycerzom poznać i rozwijać swoje pasje przyrodnicze.

W oficjalnym i uroczystym otwarciu pracowni wzięli udział: Prezydent Miasta Racibórz Dariusz Polowy, Senator Rzeczpospolitej Polskiej Ewa Gawęda oraz zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Adam Lewandowski.

Pracownia powstała pod czujnym okiem Pani Sławy Mądrzyńskiej-Galińskiej oraz Pani Małgorzaty Jakubowskiej, nauczyciela biologii. Obie Panie zaangażowane były w powstanie „Zielonej pracowni” na każdym etapie.

Prezydent Miasta Racibórz Dariusz Polowy dokonał uroczystego przecięcia wstęgi i wyraził uznanie dla starań i determinacji wszystkich, którzy przyczynili się do powstania Zielonej Pracowni.

„Jest to już trzecia Zielona Pracownia w Raciborzu, przy czym każda jest inna, wyjątkowa i odpowiadająca potrzebom konkretnej szkoły”

 

 

Zielona pracownia W SP18 to pomieszczenie o wielkości 52 m2, które zostało całkowicie przekształcone w ramach projektu. Na trzech ścianach znalazły się trzy fototapety prezentujące trzy różne środowiska życia: las, łąkę i jezioro. W pracowni znajduje się monitor interaktywny z rzutnikiem 75', przeszklona gablota na pomoce do doświadczeń biologiczno chemicznych.

Na szczególną uwagę zasługuje stanowisko, przy którym będzie znajdował się mikroskop z kamerą oraz małe mikroskopy uczniowskie. Uczniowie mogą również tu znaleźć model komórki zwierzęcej oraz roślinnej, są tu też pnie drzew wraz z przykładami ich liści i owoców. Pracownia poosiada zestaw do badania powietrza, wody i gleby oraz przenośną stację pogody.

Pracownia jest wyposażona w model anatomiczny człowieka, czaszki oraz serca zawierający trzy ruchome części. Nie zabrakło też modelu ucha oraz DNA!

Koszt realizacji Zielonej Pracowni wyniósł 62 350 zł, z czego:

  • 12 000 zł  to nagroda w konkursie Zielona Pracownia.
  • 48 000 zł to  dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości  pozyskanego w ramach konkursu  "Zielona Pracownia_Projekt’2023".
  • Pozostałą część kwoty sfinansowało Miasto Racibórz.

Konkurs "Zielona Pracownia_Projekt’2023" skierowany był do szkół podstawowych i średnich z terenu województwa śląskiego. Tematem konkursu było utworzenie projektu szkolnej pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, geologicznych czy chemiczno-fizycznych. Maksymalna wysokość nagrody nie mogła przekroczyć 20 proc. kosztu całkowitego wdrożenia projektu.

Z pracowni będzie korzystało około 300 uczniów. To miejsce, które będzie inspiracją dla przyszłych naukowców i ekologów. Dzięki zaangażowaniu wielu osób oraz wsparciu finansowemu, stworzenie tej pracowni stało się możliwe i przyczyni się do rozwoju edukacji przyrodniczej w Raciborzu.

do góry