Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

Dikanda na Wiatrakach!

2007-10-17
Gwiazdą muzyczną IV Festiwalu Podróżniczego WIATRAKI będzie szczecińsko – zakopiański zespól DIKANDA!

Dikanda wystąpi przed raciborską publicznością w sobotę, 27 października o godzinie 20.00, jako muzyczne podsumowanie podróży dookoła świata, jaką odbędziemy tego dnia w towarzystwie naszych wyjątkowych gości - podróżników.

Grupa powstała w 1997 roku w Szczecinie. Miłość do muzyki tradycyjnej i ciężka praca pozwoliły im stworzyć własny styl i oryginalne brzmienie. W ich w całości akustycznym repertuarze słychać inspirację kulturą Orientu, folklorem bałkańskim – macedońskim i cygańskim. Cechą charakterystyczną stylu Dikandy jest tworzenie nowych słów i znaczeń w komponowanych przez siebie utworach.

Zespół wydał dotychczas 3 płyty ("Muzyka Czterech Stron Wschodu"; "Jokhana, Jokhana" i "Usztijo"), umieścił swoje utwory na składankach "Czas Kultury; 2000" i "Folk Fiesta; 99" , zagrał setki koncertów w całej Polsce, Europie i na świecie, wystąpił na wielu znaczących europejskich festiwalach.

Wśród dorobku Dikandy znajdują się liczne nagrody i wyróżnienia w tym: I Nagroda i nagroda publiczności na festiwalu "Nowa tradycja" w 1999 r., I Nagroda na festiwalu "Eurofolk" w 1999r., III miejsce na Folkowym Fonogramie Roku za płytę "Jakhana Jakhana" w 2002r., I Nagroda i nagroda publiczności na festiwalu "Folkherbst 2004" w Plauen oraz tytuł "Płyta roku 2005" niemieckiego czasopisma "Folker" dla "Usztijo".

Dotychczas grali w azjatyckiej części Rosji, w Indiach i w większości krajów Europy. Brali udział w wielu festiwalach, m.in.: Montreux Jazz Festival, Sziget Festival (Budapest), Rudolstadt i dwukrotnie wystąpili na Festiwalu opolskim. Zyskali popularność i wielką sympatię publiczności w wielu krajach Europy Zachodniej (w szczególności Niemczech, Austrii i Szwajcarii). 6 sierpnia br. Dikanda, obok innych zespołów rodem ze Szczecina (HEY, Indios Bravos), zagrała koncert na zamknięcie TALL SHIPS' RACES 2007…

Koncerty Dikandy to niepowtarzalna podróż po muzyce świata, żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy, prawdziwych emocji, radości i wzruszenia zarówno dla publiczności jak i samego zespołu.

W skład zespołu wchodzą: Ania Witczak (śpiew, akordeon), Kasia dziobak (skrzypce, śpiew), Daniel Kaczmarczyk (bębny), Piotr Rejdak (gitara) i Grzegorz Kolbrecki (kontrabas)

Pierwotnie w tym terminie planowaliśmy koncert zespołu Habakuk, chcąc zrobić ukłon w kierunku młodzieży – informuje Dawid Wacławczyk. Niestety – z powodu skandalicznego zachowania managera zespołu, który najpierw "zapomniał" o naszej imprezie i ustawił tego samego dnia drugi koncert w miejscowości oddalonej od Raciborza o 250 kilometrów, potem przed 2 tygodnie nie odbierał telefonów i nie odpowiadał na nasze dramatyczne maile ani sms’y, a następnie zaczął zmieniać ustalone przed 3 miesiącami warunki, usiłując postawić nas pod ścianą – postanowiliśmy z zarządem GR zrezygnować ze współpracy z zespołem. Nie można ryzykować imprezy i podejmować współpracy z osobami niepoważnymi, którzy nie mają szacunku dla kogoś tylko dlatego, że jest z prowincji a nie z Warszawy czy TV - dodaje. Szybko okazało się, iż zmiana wyszła nam na dobre. Dzięki Grażynie Tabor, bywalczyni wielu festiwali o randze ogólnopolskiej – udało nam się wyciągnąć ze studia i 2 miesięcznego urlopu zespół DIKANDA – gwiazdę światowego formatu, o której myśleliśmy od pierwszej edycji Wiatraków. Muzyka zespołu idealnie koreluje z duchem festiwalu. Dzięki Dikandzie odbędziemy niezapomnianą podróż przez wiele wyjątkowych zakamarków muzycznych Europy i Świata, a nasza młodzież (zresztą nie tylko ona) będzie mogła zobaczyć, co znaczy naprawdę "dać ognia" – i to w formie czysto akustycznej…


Pierwszego dnia festiwalu, tj. w piątek 26 października na scenie zagości natomiast zespół ŻYWIOŁAK – zwycięzca zeszłorocznej Nowej Tradycji, absolutny fenomen muzyczny ostatnich dwóch lat. Zespół gościł już w Raciborzu na zakończenie "Majówki z RCK" w dniu 3 maja. Muzycy przyjęli też zaproszenie na rancho kaszubskie "Przystanek Alaska", gdzie Grupa Rosynant organizowała polsko – niemiecki obóz artystyczny "Natura" – dając koncert w potężnej stodole i podgrzewając atmosferę do jej najwyższych krokwi. Żywiołak gra bio-metal, specjalizując się w starosłowiańskiej mitologii, wydobywając na powierzchnię nasze dawne mity i legendy, ożywiając diabły, strzygi i topielice…
do góry