Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

Informacja aerosanitarna

2016-01-15

Powiadomienie

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach w oparciu o dane uzyskane w ramach śląskiego monitoringu jakości powietrza informuje, że w dniu 15.01.2016 r. w godzinach przedpołudniowych nie wystąpiły przekroczenia dopuszczalnego poziomu stężeń jednogodzinnych dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla oraz ośmiogodzinnego poziomu docelowego ozonu.

W dniu 14.01.2016 r.:

 nie wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń:

 jednogodzinnych dwutlenku siarki (350 µg/m3),

 jednogodzinnych dwutlenku azotu (200 µg/m3),

 24-godzinnych dwutlenku siarki (125 µg/m3),

 ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla (10000 µg/m3),

 ośmiogodzinnych poziomu docelowego ozonu (120 µg/m3),

 wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń:

 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (50 µg/m3) na stacjach w: Żywcu o 56%, Wodzisławiu o 38%, Rybniku o 22%, Częstochowie (stacja komunikacyjna) o 18%, Zabrzu o 16%, Sosnowcu o 4%, Częstochowie o 2%.

Na podstawie krótkoterminowej prognozy pogody opracowanej przez Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB w Krakowie oraz po dokonaniu analizy dostępnych informacji meteorologicznych, Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach przedstawia prognozę jakości powietrza dla województwa śląskiego w dniach 15-17.01.2016 r.

W dniu 15.01.2016 (piątek) województwo śląskie znajduje się w zasięgu płytkiego wypełniającego się niżu znad Niemiec, w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego na którym utworzy się wtórny ośrodek niżowy przemieszczający się na wschód. Z zachodu napływa do nas chłodne powietrze polarno-morskie. W dzień zachmurzenie duże, po południu z większymi przejaśnieniami. Opady śniegu. Temperatura maksymalna od 0°C do 2°C. Wiatr słaby, lokalnie umiarkowany, wysoko w górach dość silny, w porywach do 17 m/s, z kierunków południowych i zachodnich, powodujący w górach zawieje i zamiecie śnieżne. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na większości obszaru województwa śląskiego powinna być dość korzystna. Jednak na terenie aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej oraz w niektórych rejonach aglomeracji górnośląskiej będzie ona mniej korzystna. Mogą tam wystąpić przekroczenia wartości dobowych dopuszczalnych stężeń pyłu PM10 (50 µg/m3). Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny utrzymywać się w granicach dopuszczalnych wartości.

W dniu 16.01.2016 (sobota) pogoda w województwie śląskim będzie kształtowana w obszarze obniżonego ciśnienia atmosferycznego związanego z odsuwającym się niżem nad Białoruś i Ukrainę. Z północy napływać będzie coraz chłodniejsze powietrze pochodzenia arktycznego. W dzień zachmurzenie duże, po południu z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od -4°C do -2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, wysoko w górach dość silny, w porywach do 23 m/s, z kierunków północnych i zachodnich, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na większości obszaru województwa śląskiego nie będzie zbyt korzystna. Lokalnie istnieje niebezpieczeństwo przekraczania poziomu informowania PM10 (200 µg/m3) w aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej, górnośląskiej oraz w strefie śląskiej w powiatach wodzisławskim i rybnickim. Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny utrzymywać się w granicach dopuszczalnych wartości.

W dniu 17.01.2016 (niedziela) pogoda w naszym regionie będzie kształtowana w obszarze klina wyżu zachodnioeuropejskiego, co spowoduje dalsze ochłodzenie, a temperatury maksymalne będą na poziomie około -5°C. Ponadto przewidywany jest brak opadów oraz słaby wiatr z kierunków północnych, które to czynniki nie będą sprzyjały poprawie niekorzystnej jakości powietrza, występującej tego dnia na większości obszaru województwa śląskiego. Na całym obszarze województwa mogą wystąpić znaczące przekroczenia wartości dobowych dopuszczalnych stężeń pyłu PM10 (50 µg/m3). Lokalnie istnieje niebezpieczeństwo przekraczania poziomu informowania PM10 (200 µg/m3) w aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej, górnośląskiej oraz w strefie śląskiej w powiatach wodzisławskim i rybnickim.

 

dr Jerzy Kopyczok

Z-ca Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska

 

Kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Data publikacji / aktualizacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Aktualności
doc 2016-01-15 WCZK 2016.01.15.doc
ilość pobrań: 289
WCZK 2016.01.15.doc 107.5KB -

do góry