Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Rewitalizacja/Aktualności/Rewitalizacja okiem młodych i seniorów

Rewitalizacja okiem młodych i seniorów

2022-06-13
Co młodzi sądzą o mieście?
Co młodzi sądzą o mieście?

Lekcje z uczniami raciborskich szkół średnich i spotkanie ze studentami Uniwersytetu Trzeciego Wieku, to kolejne, po badaniach ankietowych i spotkaniach otwartych z mieszkańcami, sposoby na udział raciborzan w procesie tworzenia Gminnego Programu Rewitalizacji. Urzędnicy: Krystyna Kura i Elżbieta Franiczek odpowiedzialne za projekty obywatelskie i eksperci: Adam Polko, Agnieszka Majorek i Marcin Baron z firmy InnoCo wsłuchują się w głosy raciborzan różnych pokoleń, by wychwycić nurtujące ich problemy i pomysły na poprawę komfortu życia, i pracy w mieście.

W ubiegłym tygodniu odbył się szereg spotkań z uczniami szkół ponadpodstawowych. Wśród poruszanych problemów znalazły się kwestie zagospodarowania dworca PKP, budynku starego szpitala przy ul. Bema, czy braku dużej galerii handlowej. Seniorzy podczas spotkania w PWSZ zwracali zaś uwagę na brak wystarczającej ich zdaniem liczby ławek i toalet publicznych w mieście, a także wskazali na potrzebę organizacji większej ilości wydarzeń kulturalnych dedykowanych starszym pokoleniom.

Zgłaszane uwagi są skrupulatnie spisywane i razem z danymi wynikającymi z analiz i badań naukowych ujęte zostaną w Programie Rewitalizacji. Uzupełnieniem dotychczasowych działań będą jeszcze planowane w lipcu (13-14.07) warsztaty dla mieszkańców, a także możliwość składania przez raciborzan fiszek projektowych z gotowymi pomysłami na rewitalizację wybranych obszarów.

Trwające od stycznia prace nad dokumentem, który na najbliższe 10 lat będzie podstawą do wprowadzania zmian w mieście, powoli zmierzają do finału. Realizację zadania powierzono ekspertom z firmy InnoCO (autorom m.in. Strategii Rozwoju Miasta Racibórz do roku 2030). Współprowadzącym pracę nad Programem i koordynującym ich przebieg jest Wydział Rozwoju Urzędu Miasta. Jego pracownicy od kilku miesięcy szukają sposobów i okazji do zaangażowania w proces powstania dokumentu jak największego grona mieszkańców. Urzędników z ankietami i broszurami informacyjnymi dotyczącymi rewitalizacji można spotkać na miejskich wydarzeniach plenerowych, takich jak Otwarcie Bulwarów, podczas spacerów w wybranych dzielnicach miasta, a także na spotkaniach o których informujemy z wyprzedzeniem za pośrednictwem lokalnych mediów i urzędowych kanałów informacyjnych.

- Dziękujemy wszystkim osobom, które biorą udział w pracach nad powstaniem Gminnego Programu Rewitalizacji i dzielą się z nami swoimi pomysłami i uwagami. Każdy głos jest dla nas ważny! Nie jest jeszcze za późno na to, aby wyrazić swoją opinię. Zachęcamy do udziału w warsztatach organizowanych 13 i 14 lipca. O szczegółach poinformujemy na stronie www.raciborz.pl / w zakładce Rewitalizacja i na naszych social mediach – informuje i zachęca Anna Kobierska Mróz, naczelnik Wydziału Rozwoju UM.

do góry