Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 13.04.2024

Kocia Szajka - ustny konkurs wiedzy

miejsce: Eureka - Wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży, ul. Kasprowicza 12
data: 16. 01. 2024 do 25. 04. 2024
godzina: 16:00
kategoria: Biblioteka
"Grunt to draka!" Kocia Szajka pod wodzą byłego szefa kocich oddziałów specjalnych dba o ład i porządek w Cieszynie. Czy to duchy w teatrze, czy zuchwały napad na sklep rybny - Komandos, Lola, Morfeusz, bracia Piksele, Bronka i Poziomka wkraczają do akcji! Jeżeli i ty należysz do wielbicieli kryminałów z pazurem, weź udział w ustnym konkursie wiedzy z 3 pierwszych części Kociej Szajki, autorstwa Agaty Romaniuk ("Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi", "Kocia Szajka i ucho różowego jelenia", "Kocia Szajka i napad na moście"). UWAGA! Bronka Cieślar przygotowała dodatkowe pytania z wiedzy o Cieszynie! Rozpoznaj na zdjęciu miejsca z kart przygód Kociej Szajki, a zdobędziesz ekstra punkty! Konkurs odbędzie w formie ustnej 25 marca w Eurece-Wypożyczalni dla dzieci i młodzieży, ul. Kasprowicza 12.

Baśniobór - konkurs wiedzy

miejsce: Eureka - Wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży, ul. Kasprowicza 12
data: 17. 01. 2024 do 16. 04. 2024
godzina: 16:00
kategoria: Biblioteka
Biblioteka w Raciborzu zaprasza wszystkich fanów serii „Baśniobór” Brandona Mulla do sprawdzenia swojej wiedzy i zdobycia fantastycznych nagród. Konkurs będzie dotyczyć pierwszych trzech części serii: „Baśniobór”, „Gwiazda wieczorna wschodzi” oraz „Plaga Cieni”. Jeśli sądzisz, że wiesz wszystko o przygodach Kendry i Setha zapraszamy! Konkurs odbędzie się 16 kwietnia o godzinie 16:00 w EURECE – Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży

Rodzinny konkurs wiedzy „Przygody Mikołajka”

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 13. 04. 2024
godzina: 10:00
kategoria: Biblioteka
Rodzinny konkurs wiedzy „Przygody Mikołajka” René Goscinny, Jean-Jacques Sempé w ramach cyklu „Czytał dziadek, czytał tata, czytasz Ty?” Pytania konkursowe pochodzić będą z książek: „Mikołajek” oraz „Rekreacje Mikołajka” z cyklu książek „Przygody Mikołajka” napisanych przez René Goscinnego i zilustrowanych przez Jean-Jacques'a Sempégo. Uczestnikiem Konkursu może być drużyna rodzinna dwu lub trzyosobowa, w której skład wchodzi co najmniej jedno dziecko w wieku do 16 lat. Konkurs odbędzie się 13 kwietnia 2024 roku (sobota) o godz. 10.00 w EURECE – Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Raciborzu, ul. Jana Kasprowicza 12.

Kafejka językowa

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 13. 04. 2024
godzina: 12:00
kategoria: Biblioteka
Kafejka językowa to przestrzeń do nauki języka polskiego w zrelaksowanej, nieformalnej atmosferze z dala od sali lekcyjnej. Przy aromacie kawy i herbaty spotkają się osoby, które chcą nie tylko podszkolić swoją znajomość języka, ale również poznać się bliżej z nowymi sąsiadami i sąsiadkami. Podzielimy się swoją wiedzą, uśmiechem, książkami i wspólnie spędzonym czasem. Kwietniowe spotkanie Kafejki spędzimy na rozmowie o przygotowaniach do Świąt Wielkanocnych, związanych z nimi tradycjach i zwyczajach, które kultywujemy w naszych domach rodzinnych. Мовне кафе – це місце, де можна вивчати польську мову в невимушеній неформальній атмосфері поза аудиторією. Аромат кави та чаю зустріне людей, які хочуть не тільки покращити свої мовні знання, а й ближче пізнати своїх нових сусідів. Ми поділимося своїми знаннями, посмішкою, книгами та часом, проведеним разом. Ласкаво просимо до нас! Квітневе засідання Кав'ярні ми проведемо, розповідаючи про підготовку до Великодня, пов'язані з цим традиції та звичаї, які ми культивуємо в наших родинних домівках.

WESELE ŚLĄSKIE - widowisko taneczne

miejsce: Sala widowiskowa RCK RDK (ul. Chopina 21)
data: 13. 04. 2024
godzina: 17:00
kategoria: RCK

Akcja widowiska toczy się na przełomie XIX i XX wieku w jednej ze śląskich wsi. W tym czasie duże znaczenie mają jeszcze podziały społeczne. Nie całkiem zapomniany jest też zwyczaj kojarzenia małżeństw w wieku dziecięcym i tzw „przyobiecywanie” małoletnich dla późniejszego połączenia majątków i gruntów. Szczegóły ożenku ustalają swatowie, którzy wcześniej robią w gospodarstwach młodych „oględziny” by ocenić ich stan majątkowy.

W naszym przedstawieniu przed laty bogaty młynarz zaplanował małżeństwo swej nowo narodzonej córki Zuzi z Adamem- synem sołtysa. Po wielu perypetiach uczucie wiążące głównych bohaterów przełamuje jednak bariery zwyczajowe i jest zwieńczone hucznym Weselem, na którym nie zabraknie m. in. tradycyjnych wykupin panny młodej, udobruchania duchów chałupy słodyczami czy oczepin.

Warto też zwrócić uwagę na tradycyjne stroje „na beztydziyń„ i od świynta” oraz aż 58 melodii i tańców ludowych spajających wszystko w jedną niepowtarzalną całość.

Scenariusz i choreografia – Aldona Krupa – Gawron
Opracowanie muzyczne – Paweł Kowol i Karol Pyka
Wykonawcy – Zespół Folklorystyczny „Raciborzanie” - trzy grupy wiekowe (100 osób)
Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło”

Osoby: pani młoda (Marta) - Marta Plura, Jesica Gatnar
pan młody (Adam) - Adam Gawron, Dawid Kachel
córka młynarza (Zuzia) - Zuzanna Wypior, Jesica Gatnar
syn kowala (Kuba) - Jakub Pieczka, Mikołaj Zdanowicz
matka Marty - Alina Pieczka
ojciec Marty - Janusz Baranowski
matka Adama - Michaela Koczwara
ojciec Adama (sołtys) - Andrzej Pieczka
babcia Marty (Kukulina) - Elżbieta Henek, Weronika Riemel
babcia Adama (Kuczerka - Klara Mrozek, Aldona Krupa – Gawron
starosta Marty - Daniel Paszenda
starosta Adama - Arkadiusz Adamek

do góry