Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 21.03.2024

Kocia Szajka - ustny konkurs wiedzy

miejsce: Eureka - Wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży, ul. Kasprowicza 12
data: 16. 01. 2024 do 25. 04. 2024
godzina: 16:00
kategoria: Biblioteka
"Grunt to draka!" Kocia Szajka pod wodzą byłego szefa kocich oddziałów specjalnych dba o ład i porządek w Cieszynie. Czy to duchy w teatrze, czy zuchwały napad na sklep rybny - Komandos, Lola, Morfeusz, bracia Piksele, Bronka i Poziomka wkraczają do akcji! Jeżeli i ty należysz do wielbicieli kryminałów z pazurem, weź udział w ustnym konkursie wiedzy z 3 pierwszych części Kociej Szajki, autorstwa Agaty Romaniuk ("Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi", "Kocia Szajka i ucho różowego jelenia", "Kocia Szajka i napad na moście"). UWAGA! Bronka Cieślar przygotowała dodatkowe pytania z wiedzy o Cieszynie! Rozpoznaj na zdjęciu miejsca z kart przygód Kociej Szajki, a zdobędziesz ekstra punkty! Konkurs odbędzie w formie ustnej 25 marca w Eurece-Wypożyczalni dla dzieci i młodzieży, ul. Kasprowicza 12.

Baśniobór - konkurs wiedzy

miejsce: Eureka - Wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży, ul. Kasprowicza 12
data: 17. 01. 2024 do 16. 04. 2024
godzina: 16:00
kategoria: Biblioteka
Biblioteka w Raciborzu zaprasza wszystkich fanów serii „Baśniobór” Brandona Mulla do sprawdzenia swojej wiedzy i zdobycia fantastycznych nagród. Konkurs będzie dotyczyć pierwszych trzech części serii: „Baśniobór”, „Gwiazda wieczorna wschodzi” oraz „Plaga Cieni”. Jeśli sądzisz, że wiesz wszystko o przygodach Kendry i Setha zapraszamy! Konkurs odbędzie się 16 kwietnia o godzinie 16:00 w EURECE – Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży

Wystawa "TACY JAK MY" autorstwa Karoliny Jonderko.

miejsce: Sala RCK RDK I piętro
data: 23. 02. 2024 do 22. 03. 2024
godzina: 08:00
kategoria: RCK

Wystawa składa się z 14 plansz z pełnowymiarowymi, sfotografowanymi postaciami. Kobiety i mężczyźni w różnym wieku, kształtach i rozmiarach. Tacy jak my.
Kim są ci ludzie? Każde zdjęcie ma krótki opis, który właśnie to mówi. Aby to przeczytać, trzeba podejść bliżej; trzeba stanąć twarzą w twarz z każdą fotografowaną osobą. Jednakże, kiedy stoisz przed nimi, kiedy jesteś gotowy spojrzeć im w oczy, wpatrujesz się w siebie. Nie ma tam ich twarzy. Zostały wycięte i zastąpione lustrami. Każdy, kto odwiedza wystawę, widzi siebie, a nie obcego człowieka, o którym nic nie wie.



Podstawową ideą wizji autorki było to, aby każdy mógł zobaczyć siebie w lustrze podczas czytania historii opowiadanej przez każdą osobę. Czy było to tylko odbicie twarzy, którą tak dobrze znają i którą natychmiast rozpoznali? A może jest ich więcej? Być może ta historia brzmi znajomo, być może jest to także ich historia. Tej formie wystawy przyświecała myśl, aby widz mógł utożsamić się z osobami, które przechodzą kryzysy psychiczne i różnorodne zaburzenia psychiczne; aby pozwolić im zobaczyć własne odbicie w tych historiach.
Kluczem do tego projektu była szeroka gama historii i doświadczeń. Kryzysy psychiczne dotykają większość z nas, ale jak mówią historie, kryzys nie zawsze jest końcem. Wręcz przeciwnie, zazwyczaj jest to początek. Każda fotografowana osoba własnymi słowami opisała swoją walkę z chorobą psychiczną. Postanowili podzielić się swoimi doświadczeniami, aby pomóc tym, którzy z jakichkolwiek powodów jeszcze nie szukali pomocy.
Autorka serdecznie dziękuje wszystkim, którzy wzięli udział w tym projekcie. Dziękuje za odwagę, za podzielenie się swoimi historiami. Statystyki mówią, że co czwarty z nas cierpi w taki czy inny sposób na problemy psychiczne. Oznacza to, że może to spotkać każdego z nas w dowolnym momencie. Kluczowe znaczenie ma rozwijanie większej świadomości na temat tego, jak powszechne jest to zjawisko. Im wcześniej zgłosi się pomoc, im szybciej rozpoznane zostaną wczesne objawy, tym większa szansa na pełne wyzdrowienie.

Data otwarcia wystawy nie jest przypadkowa, bowiem 23 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Depresją.
Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja, na którą obecnie cierpi ponad 350 milionów osób, w 2020 roku stanie się drugim po chorobach układu krążenia największym problemem zdrowotnym na świecie.
Mimo, że istnieją skuteczne metody leczenia depresji, to korzysta z nich mniej niż 50%, a w niektórych państwach mniej niż 10% chorych. Najgroźniejszym objawem depresji są myśli samobójcze. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja może być przyczyną aż 800 000 samobójstw rocznie.

*Karolina Jonderko - urodzona w 1985 roku w Rydułtowach. Córka górnika.
Członek Agencji Napo Images.
Większość jej długoterminowych projektów koncentruje się na następstwach straty. Doświadczając tego na własnej skórze, pragnie zwrócić uwagę na problemy, z jakimi borykają się ludzie. Projekty o tej tematyce to m.in. „Autoportret z mamą”, „Zagubieni”, „Odrodzeni” i „Mała Polska”. Jej wieloletnie projekty były nagradzane w kraju i za granicą. Zdobyła drugą nagrodę w konkursie World Press Photo 2021 za swój długoterminowy projekt „Reborn”, Magnum & Ideas Tap, a także odbyła staż w biurze Magnum Photos w Nowym Jorku.
Karolina jest wielokrotnie nagradzaną fotografką, posiadającą tytuł magistra fotografii uzyskany w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Mieszka w Polsce i pracuje nad poprawnością swoich projektów zarówno lokalnie, jak i za granicą.

Wstęp bezpłatny!

Klub Robotyki Klocków Lego

miejsce: Filia Publiczno-Szkolna nr 3 Ocice, ul. Tuwima 1
data: 21. 03. 2024
godzina: 15:00
kategoria: Biblioteka
Zapraszamy do Klubu Robotyki Klocków Lego w Ocicach. LEGO® WeDo 2.0. to edukacyjny pakiet klocków dla dzieci pomagający zrozumieć i rozwijać zasady programowania, inżynierii i nauk ścisłych. Spotkania w bibliotece w Ocicach dedykowane są wszystkim, którzy już uczestniczyli w zajęciach na poziomie podstawowym. Tym razem uczestnicy będą mieli okazję konstruować bardziej zaawansowane budowle, łączyć ze sobą pojazdy, jak również tworzyć dżojstiki do zdalnego poruszania. Obowiązują wcześniejsze zapisy: osobiście w bibliotece, pod nr tel. 32 415 76 39 bądź mailowo: f3@biblrac.pl

Zadbaj o siebie: w masce czy bez?

miejsce: Filia nr 2 Ostróg, Bielska 12
data: 21. 03. 2024
godzina: 17:00
kategoria: Biblioteka
Temat: W masce czy bez? Jaka/-ki jestem prawdziwa/-wy? Pokaż swoją prawdziwą twarz zamiast zakładać maskę.  Spotkanie we współpracy ze Strefą Piękna Sofa&Cure na Ostrogu. Wstęp wolny.  

Zadbaj o siebie: w masce czy bez? ODWOŁANE!

miejsce: Filia nr 2 Ostróg, Bielska 12
data: 21. 03. 2024
godzina: 17:00
kategoria: Biblioteka
Spotkanie zostało ODWOŁANE.   Temat: W masce czy bez? Jaka/-ki jestem prawdziwa/-wy? Pokaż swoją prawdziwą twarz zamiast zakładać maskę.  Spotkanie we współpracy ze Strefą Piękna Sofa&Cure na Ostrogu. Wstęp wolny.  

MOJE MIEJSCE NA ZIEMI - cykl filmów w DKF PULS

miejsce: Sala widowiskowa RCK DK STRZECHA (ul. Londzina 38)
data: 21. 03. 2024
godzina: 18:00
kategoria: RCK

Z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji zapraszamy na cykl trzech filmów o polskim poecie Janie Polkowskim „MOJE MIEJSCE NA ZIEMI”.

Niewielu jest w Polsce poetów, w twórczości których miejsce zamieszkania odgrywa tak istotną rolę, jak dzieje się to w przypadku Jana Polkowskiego. Każdy z adresów niesie inne poetyckie przesłania.
Pierwszy z nich to NOWA HUTA, tu poeta spędził dzieciństwo i (górną i chmurną) młodość. W wierszach nowohuckich pobrzmiewają echa walk w obronie krzyża, obserwowane przez ośmioletniego Janka ukradkiem zza firanki kuchennego okna (1960) i zajść ulicznych w okresie stanu wojennego, których w 20 lat później był już aktywnym uczestnikiem. Jan Polkowski należy do kategorii poetów czynu. W wierszu "Ob. Jan Polkowski uzasadnienie istnienia" cytuje nakaz przeszukania nowohuckiego mieszkania (wydany przez Prokuraturę Wojewódzką w Krakowie) w związku z podejrzeniem o udział w zamachu na pomnik Lenina. Za tę formę twórczości poeta zapłaci internowaniem. Opowiedziana poezją Polkowskiego historia Nowej Huty zamyka się ramami czasowymi 1949 - 1983. Wieńczy ją wstrząsający swą oskarżycielską mocą wiersz "O Nowej to Hucie piosenka", poświęcony pamięci Bogdana Włosika ofiary stanu wojennego.
Poetycko–filmowy portret Krakowa to zupełnie inna historia. Poezja dotyka historii miasta, ale także bolesnych problemów naszego czasu. Niełatwo ten film zaklasyfikować gatunkowo. Najbliżej mu chyba do formy poematu filmowego, w którym obraz ma ambicje bycia równie poetyckim jak sama poezja. Jednak kto się spodziewa ujrzeć pocztówkowy wizerunek Krakowa, będzie zawiedziony. W wierszach wybitnego poety uderza metafizyczny ton wpleciony w rzeczywistość, a niewątpliwe piękno Krakowa podszyte jest wizją świata w przededniu katastrofy.
Trzecia, zamykająca część opowieści o poecie Janie Polkowskim, który opowiada o sobie poprzez poezję, ale również miejsca kluczowego dla jego życia i twórczości to Tymowa, do której zabiera nas w ostatnim filmie cyklu „Moje miejsce na ziemi”.

Reżyseria scenariusz i reżyseria Iwona Meus, Marek Gajczak Producenci: Instytut Literatury w Krakowie oraz (część Tymowa) Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Projekcja odbędzie się w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego PULS.


Wstęp na film jest bezpłatny.

do góry