Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 27.04.2023

BASTION Raciborski Klub Fantastyki

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 6. 04. 2023 do 27. 04. 2023
godzina: 15:00 – 19:00
kategoria: Biblioteka
Klub Bastion zaprasza wszystkich amatorów fantastycznej literatury czy filmu, gier planszowych i komputerowych, sesji RPG oraz larpów na spotkania, które odbywają się w czwartki od godziny 15.00 do 19.00 w Sali Kolumnowej biblioteki.

Zrobione w domu pokazane w bibliotece

miejsce: Filia nr 8, ul. Żorska 2
data: 27. 04. 2023
godzina: 16.00
kategoria: Biblioteka
W kwietniu spotkamy się po Świętach Wielkanocnych. To dobra okazja, by pochwalić się swoimi pracami, w których dominować będą motywy związane z tym okresem, a także z budzącą się do życia przyrodą, bądź też dowolnymi dziełami powstającymi w domowym zaciszu. Jeśli tworzysz i szukasz miejsca, w którym mógłbyś je zaprezentować, to zapraszamy! Nasze spotkania to również dobra kawa i ciekawe książkowe dyskusje.

Dyskusyjny Klub Książki

miejsce: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu, ul. Kasprowicza 12
data: 27. 04. 2023
godzina: 16.30
kategoria: Biblioteka
Jeśli po dobrej lekturze lubisz podyskutować o książce z innymi. Jeśli jesteś ciekawy jak opisany w książce świat zinterpretowali inni to rozgość się w naszym bibliotecznym Dyskusyjnym Klubie Książki dla dorosłych. To miejsce dla wszystkich, którzy lubią rozmawiać i dzielić się z innymi swoimi opiniami. Tematem spotkania kwietniowego będzie książka Tary Westover “Uwolniona. Jak wykształcenie odmieniło moje życie”. Tara Westover urodziła się w górach Idaho, w rodzinie mormonów. Po raz pierwszy przekroczyła próg szkoły w wieku siedemnastu lat. Publiczna edukacja była jedną z wielu rzeczy, w stosunku do których był sceptyczny jej fanatycznie religijny ojciec. Gdy w domu rodzinnym pojawiła się przemoc, nie było nikogo, kto mógłby zainterweniować. Punktem zwrotnym dla dziewczyny okazał się moment, kiedy jeden z braci dostał się do college’u. Tara postanowiła pójść w jego ślady. Pragnienie wiedzy zmieniło jej życie, zaprowadziło za ocean i na inny kontynent, na Harvard i Cambridge. Dopiero wtedy zaczęła się zastanawiać, czy nie wyjechała zbyt daleko i czy istnieje jeszcze dla niej droga powrotna do domu.

W PUNKT. Spotkanie z Wojtkiem Kukuczką

miejsce: Salonik artystyczny RDK (ul. Chopina 21)
data: 27. 04. 2023
godzina: 18:00
kategoria: RCK

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu W PUNKT, którego gościem będzie Wojtek Kukuczka: fotograf, twórca multimediów, grafiki oraz filmów. Wernisaż wystawy "Przystanki" oraz spotkanie z autorem odbędzie się w czwartek, 27 kwietnia o godz. 18:00. Wystawa będzie o tyle wyjątkowa, że prezentowana na specjalnych ekranach multimedialnych, na których będzie można zauważyć ruch drzewa, oka, sukienki czy powiewającej flagi.

 

Przystanki to miejsca wyjątkowe. Ciekawi mnie ich architektura, aranżacja wnętrza, wyposażenie, ale przede wszystkim, dodane do oryginalnego projektu, ślady użytkowania pozostawione przez ludzi. Ślady rozgrywających się tam zdarzeń, ślady zużycia, rozkładu, wandalizmu czy ulicznej twórczości. Wszystkie te cechy wiele mówią o okolicy i jej kulturze. Mówią także wiele o ludziach żyjących w tej przestrzeni.

Ciekawi mnie również wpływ, jaki przystanki wywierają na oczekujących w ich przestrzeniach pasażerów. Przystanek narzuca pewne zachowania, konwenanse, sprowadza człowieka do roli ustalonej dla tego miejsca. Panuje tu stan zatrzymania, chwila oddechu, kontemplacji. Ten pasywny charakter sceny jest dla mnie bardzo interesujący. Jest to przystanek na drodze do jakiegoś celu, chwila zawieszenia.
Ten moment bezruchu, oczekiwania, wyraża się w pasywnym trwaniu, ledwie zauważalnym ruchu na pograniczu dostrzeżenia, jednak w jego stateczności kryje się wiele emocji. Dlatego też fotografuję moich bohaterów z pominięciem najważniejszej dla fotografii cechy - zatrzymania obrazu. Nazywam tą metodę fotografią ciągłą. Prace z jednej strony estetyką przynależą do medium fotografii, z drugiej jednak sam zapis jest filmowy. Zatrzymanie nie następuje więc na klatce negatywu ale w rzeczywistości. Bohaterowie trwają w zapętleniu. Czekają w bezruchu, w przestrzeniach tytułowych przystanków na komunikację. Czy ta jednak nastąpi? Czy może pomiędzy nimi zaistnieć?

 

WOJTEK KUKUCZKA- fotograf, twórca multimediów i grafiki oraz filmów. Uczestnik ponad 70-ciu wystaw artystycznych w tym ponad 30-tu indywidualnych. W roku 2010 otrzymał nagrodę za najlepszy film polski na Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku Zdroju. Inicjator akcji charytatywnej 3440 Metrów Nad Poziomem Świata, założyciel Galerii Negatyw w Katowicach, prezes fundacji na rzecz kultury „Wielki Człowiek”. Prowadzi autorskie warsztaty z zakresu fotografii, animacji (STS) oraz zajęcia w zakresie sztuk pięknych z uczniami oraz studentami.

 

WSTĘP WOLNY

Link do wydarzenia na FB: https://fb.me/e/zJNPx4CN

do góry