Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 07.02.2023

Moja Biblioteka - ogólnopolski konkurs plastyczny

miejsce: Eureka - Wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży, ul. Kasprowicza 12
data: 1. 02. 2023 do 13. 04. 2023
kategoria: Biblioteka
Jak wygląda biblioteka Twoich marzeń? Czy podobna do tej, którą odwiedzasz i do której masz zawsze blisko? Biblioteka w Raciborzu świętuje w tym roku 75-lecie i z tej okazji ogłasza ogólnopolski konkurs plastyczny „Moja Biblioteka”. Przesłane prace mogą przedstawiać zarówno rzeczywiste biblioteki, jak i te wymarzone. W konkursie plastycznym raciborskiej biblioteki mogą wziąć udział wszyscy, bez względu na wiek. Prace będą oceniane w pięciu kategoriach wiekowych: do lat 6, od 7 do 10 lat, od 11 do 14 lat, powyżej 15 lat i w kategorii rodzinnej (prace wykonane przez dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia i ich rodziców lub prawnych opiekunów). Przedmiotem konkursu jest wykonanie ilustracji, pracy komputerowej lub pracy przestrzennej przedstawiającej „swoją” bibliotekę, czyli zarówno tę znajdującą się w miejscu zamieszkania, jak również bibliotekę marzeń. Termin nadsyłania prac mija 30 marca. Prace należy dostarczyć osobiście do dowolnego oddziału i filii raciborskiej biblioteki lub do biblioteki powiatu raciborskiego. Adres do przesyłek pocztowych: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu, ul. Jana Kasprowicza 12, 47-400 Racibórz, z dopiskiem: KONKURS PLASTYCZNY „Moja Biblioteka” . Uroczystość ogłoszenia wyników Konkursu i wręczenia nagród nastąpi 13 kwietnia o godz. 16.00 w bibliotece przy ul. Jana Kasprowicza 12.

English Conversation Club

miejsce: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu, ul. Kasprowicza 12
data: 1. 02. 2023 do 22. 02. 2023
godzina: 17.00
kategoria: Biblioteka
Zapraszamy na konwersacje w języku angielskim. Comiesięczne spotkania w kameralnej grupie to świetny sposób na rozwinięcie umiejętności językowych. Konwersacje będą prowadzone na różne tematy i nie trzeba perfekcyjnie znać języka angielskiego, by dołączyć do English Conversation Club. Spotkania w lutym: 1, 8 i 22.02.

Połączeni dziedzictwem - spotkanie z przedstawicielkami Centrum Archiwistyki Społecznej

miejsce: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu, ul. Kasprowicza 12
data: 7. 02. 2023
godzina: 17.00
kategoria: Biblioteka
Historia miast, dzielnic i wsi kryje się w prywatnych fotografiach, dokumentach i wspomnieniach. Zachowaniem tej historii zajmuje się archiwistyka społeczna, gromadząc świadectwa prywatnego życia minionych pokoleń. 7 lutego w raciborskiej bibliotece odbędzie się spotkanie z specjalistkami z Centrum Archiwistyki Społecznej, które podpowiedzą jak stworzyć takie archiwa społeczne dla Raciborza i okolic. Spotkanie o archiwach społecznych odbywa się w ramach cyklu „Połączeni dziedzictwem – spotkania dla pasjonatów genealogii”. Raz w miesiącu w bibliotece przy ul. Kasprowicza 12 spotykają się osoby zainteresowane genealogią i lokalną historią. Na wykład o społecznej archiwistyce biblioteka zaprasza wszystkich, których interesuje zachowanie lokalnego dziedzictwa dla kolejnych pokoleń. Podczas spotkania w bibliotece poruszone będą trzy tematy: Jak założyć archiwum społeczne? Jak zabezpieczać domowe zbiory? Jak nagrywać mieszkańców Raciborza, czyli o historii mówionej. Centrum Archiwistyki Społecznej powstało z inicjatywy Fundacji Ośrodka KARTA, która prowadzi największe w Polsce archiwum społeczne. Centrumpomaga w tworzeniu nowych archiwów społecznych, aby zachować jak najwięcej świadectw życia społecznego i trwale je zabezpieczyć. Odkrywają dla społeczeństwa fascynujący dorobek archiwów społecznych – tysiące nieznanych dotąd historii, zdjęć, dokumentów życia codziennego. W centrum działań archiwistyki społecznej znajduje się człowiek. Skrzypaczka, która zainicjowała powstanie archiwum polskiego jazzu. Pielęgniarka, która pracuje na bloku operacyjnym, a po godzinach dokumentuje dokonania swoich poprzedniczek. Bibliotekarz, który odkrywa trudną historię dla mieszkańców swojego miasta. Archiwiści społeczni nie tylko gromadzą cenne materiały, ale przy tym również wyzwalają energię społeczną. Są inicjatorami i twórcami projektów artystycznych i edukacyjnych, angażują społeczność we wspólne działania. Przyczyniają się do ożywienia życia kulturalnego.
do góry