Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 17.11.2022

Konkurs rodzinny ''Dzieci z Bullerbyn'' Astrid Lindgren

miejsce: EUREKA – Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Jana Kasprowicza 12
data: 6. 09. 2022 do 26. 11. 2022
godzina: 10.00
kategoria: Biblioteka
Już 26 listopada 2022 roku w raciborskiej bibliotece rozegra się kolejna odsłona rodzinnego konkursu wiedzy ,,Czytał dziadek, czytał tato, czytasz Ty?’’. Tym razem pytania będą dotyczyły powieści o bohaterach, mieszkających ze sobą po sąsiedzku. Lisa, Britta i Anna, Olle, Lasse i Bosse to postacie, o których losach czytamy w książce ,,Dzieci z Bullerbyn’’ Astrid Lindgren. W listopadzie będziemy mogli przekonać się, kto najlepiej zna tych bohaterów i ich losy. Konkurs odbędzie się w formie ustnej. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału rodzinne drużyny, dwu lub trzy osobowe, w której skład wchodzi jedno dziecko w wieku do 16 lat. Uroczystość ogłoszenia wyników Konkursu i wręczenie nagród nastąpi w dniu konkursu. Zgłoszenia wraz z kartą udziału przyjmowane są do 22 listopada 2022 roku. Szczegółowy regulamin konkursu oraz formularze zgłoszenia do pobrania poniżej. 

Percy Jackson - konkurs wiedzy o trzech pierwszych tomach

miejsce: EUREKA – Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Jana Kasprowicza 12
data: 7. 09. 2022 do 22. 11. 2022
godzina: 16.00
kategoria: Biblioteka
,,Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy’’ to seria pełna magii, fantazji i starożytnych mitów powracających do nowoczesnego, amerykańskiego świata. Bestsellerowy cykl autorstwa Ricka Riordana uwielbiany przez dzieci i młodzież opowiada o Percym, który nigdy nie spodziewał się, że może być kimś wyjątkowym. Ma problemy z nauką i koncentracją, a jego zachowanie pozostawia wiele do życzenia. Młody, bo zaledwie dwunastoletni bohater, dowiaduje się, że jest synem greckiego Boga – Posejdona, a na dodatek sam jest półbogiem. Ciężko mu w to uwierzyć, bo do tej pory wychowywany przez kochającą matkę i znienawidzonego ojczyma, nie różnił się za bardzo od swoich rówieśników. Życie herosa zmienia się jednak diametralnie, kiedy podejmuje decyzje, aby pomóc ojcu i wyruszyć na Olimp wraz z przyjaciółmi, by zapobiec wojnie między bogami. W Polsce wydano do tej pory 5 tomów przygód Percy’ego: Złodziej Pioruna, Morze Potworów, Klątwa Tytana, Bitwa w Labiryncie oraz Ostatni Olimpijczyk. Na podstawie pierwszych dwóch części powstały filmy (2010,2013) „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy” oraz „Percy Jackson: Złodziej Pioruna”, które wyreżyserował Chris Columbus (twórca filmów o Harrym Potterze). Zarówno książki, jak i filmy cieszą się ogromną popularnością wśród młodych czytelników, co zauważamy również w bibliotece. Tytuły tej serii są stale wypożyczane, a oddawane egzemplarze od razu trafiają w ręce kolejnych czytelników. Aby sprawdzić, jak uważnie śledzicie losy Percy’ego postanowiliśmy zorganizować konkurs wiedzy o trzech pierwszych tomach (Złodziej Pioruna, Morze Potworów i Klątwa Tytana).Zgłoszenia przyjmowane są do 18 listopada 2022 roku, a test wiedzy i finał konkursu odbędą się 22 listopada o godzinie 16.00, w EURECE – Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału! Szczegółowy regulamin konkursu oraz karty zgłoszenia do pobrania poniżej. 

Malarstwo i rękodzieło małych wielkich twórców

miejsce: Galeria Gawra, ul. Kasprowicza 12
data: 14. 11. 2022 do 24. 11. 2022
godzina: 18.00
kategoria: Biblioteka
Wernisaż wystawy podopiecznych stwoarzyszenia ,,Spektrum''

Szachy w bibliotece

miejsce: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu, ul. Kasprowicza 12
data: 16. 11. 2022 do 30. 11. 2022
godzina: 16.00 - 17.00
kategoria: Biblioteka
Klub szachowy dla dzieci w wieku 6 - 10 lat. Klub jest kierowany dla dzieci, które nigdy nie grały bądź miały z szachami styczność, ale nie znają zasad gry. Na spotkaniach klubowych zapoznają się z podstawami gry w szachy. Listopadadowe zajęcia: 16, 23, 30 listopada. Obowiązują wcześniejsze zapisy:tel: 32 415 37 24 wew. 26, 500 334 249.  

GraMy w Ósemce

miejsce: Filia nr 8, ul. Żorska 2
data: 17. 11. 2022
godzina: 16.00 - 18.00
kategoria: Biblioteka
Zapraszamy wszystkich miłośników gier planszowych! Jeśli lubisz grać w gry planszowe, ale potrzebujesz kompana, jeśli chcesz sprawdzić co takiego jest w tych planszówkach, że inni ciągle o nich gadają, jeśli masz ochotę na nowe wyzwania i przygody w fantastycznym świecie - celem twej wędrówki niech będzie Filia nr 8! Czekamy na fanów planszówek w wieku od 5 do 105 lat!

W PUNKT.Wernisaż i spotkanie z ALEKSANDRĄ KUCZYŃSKĄ

miejsce: RCK Raciborski Dom Kultury (ul. Chopina 21)
data: 17. 11. 2022
godzina: 18:00
kategoria: RCK
Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu W punkt pt. "Światłem malowane". Gościem naszego saloniku artystycznego będzie Aleksandra Kuczyńska vel Alex Schiele, która zabierze nas w niesamowitą podróż po tym niezwykłym i w ciąż nie do końca odkrytym materiale jakim jest szkło.
Aleksandra Kuczyńska ur. 29.08.1985 (pseudonim artystyczny Alex Schiele) jest artystką szkła.
Tytuł magistra sztuki obroniła w 2012 roku na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, na kierunku Sztuka i Wzornictwo Szkła, gdzie studiowała szeroki zakres technik szklanych, od klasycznych po współczesne.
W 2010-2011 uzupełniła studia artystyczne na Uniwersytecie w Wolverhampton w Wielkiej Brytanii, gdzie praktykowała techniki formowania szkła na gorąco.
Posiada również wykształcenie w zakresie Renowacji i Projektowania Witraży. Praktykowała średniowieczne, tradycyjne oraz współczesne techniki zdobienia szkła, które otworzyły przed nią magiczny świat szkła, światła i precyzji.
Szkło, jako dziedzina sztuki jest nieskończoną podróżą poprzez możliwości artystyczne. Mnogość technik oraz odrębny charakter każdej z nich pozwala na pracę ze szkłem w wielowymiarowym twórczym podejściu. Jest to niekończąca się opowieść o możliwościach, która poprzez odpowiednie podejście i warsztat odkrywa szkło jako magiczną „materię światła".
Jej prace artystyczne charakteryzują się detalem oraz dialogiem pomiędzy percepcją a światłem.
Obecnie tworzy szklane obrazy, które łączą w sobie rysunek odręczny, malarstwo na szkle z lustrzaną naturą. Zaprasza w ten sposób wielowymiarowość czasu i przestrzeni, które współtworzą jej prace. Odbicie oraz indywidualne spojrzenie obserwatora tworzy wartość, która dla każdego jest indywidualna. Obecność „tu i teraz” współtworzą unikatowy charakter jej prac.
Od 2014 roku pracuje nad swoim autorskim projektem RONDO CONCEPT, w którym odzwierciedla swój artystyczny potencjał. Studio powstało w Kopenhadze( Dania) w 2014 roku, gdzie mieszkała przez osiem lat. Od 2021 roku kontynuuje swoją pracę w studio w Raciborzu, przy ulicy Solnej 21.
Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w wielu krajach m.in (Polska, Niemcy, Włochy, USA. Japonia, Chiny, Norwegia, Słowenia, Dania)
RONDO CONCEPT (rondo-concept.com)

Wstę wolny

Anna Smółka - spotkanie wokół książki ,,Kresy. Ars moriendi''

miejsce: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu, ul. Kasprowicza 12
data: 17. 11. 2022
godzina: 18.00
kategoria: Biblioteka
Anna Smółka (ur. 1968) – absolwentka Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książki Między wolnością a pokojem. Zarys historii Ruchu „Wolność i Pokój”. Pracowała dla wielu instytucji kultury, w latach 2012–2016 była również doradczynią prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Wspólnie z Agnieszką Rybak napisała reporterską opowieść o finis Poloniae na Kresach, „Kresy. Ars moriendi”. Autorki odkrywają w niej zapomniane postacie – rodzonego brata pierwszego polskiego prezydenta Gabriela Narutowicza, który opowiedział się za niepodległą Litwą, i zdarzenia – zmianę polskich granic wschodnich w 1951 roku. Tropią zagadkę śmierci rodziny Skirmuntów na Polesiu i znikania szczątków bohaterów z Cmentarza Orląt Lwowskich w latach 70. XX wieku. Śledzą dzieje polskiej rodziny z Berdyczowa podczas „operacji polskiej NKWD”. I tragiczny koniec kresowego Drzymały, który uparł się zostać w swoim domu na Wileńszczyźnie po II wojnie światowej. Autorki dotarły do nieznanych dokumentów. Odwiedziły każde z opisywanych miejsc. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
do góry