Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 09.11.2022

Ogólnopolski konkurs plastyczny: Superbohaterowie Marvela

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 6. 09. 2022 do 10. 11. 2022
kategoria: Biblioteka
Kapitan Ameryka, Iron Man, Spider-Man, Hulk, Punisher, Daredevil, Fantastyczna Czwórka, Avengers, Blade czy grupa X-Men. Któż nie zna bohaterów komiksów Marvela? Biblioteka zaprasza do udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym pod hasłem „Superbohaterowie Marvela”. Przedmiotem konkursu jest wykonanie ilustracji, pracy komputerowej, pacynki, kukiełki lub pracy przestrzennej nawiązującej do treści komiksów Marvela. Prace wraz z formularzami zgłoszenia należy dostarczyć do biblioteki do 10 listopada 2022 r. Uroczystość ogłoszenia wyników Konkursu i wręczenie nagród nastąpi 8 grudnia. 2022 r. o godz. 16.00 w bibliotece przy ul. Jana Kasprowicza 12. Szczegółowy regulamin konkursu oraz formularze zgłoszenia do pobrania poniżej. 

Konkurs rodzinny ''Dzieci z Bullerbyn'' Astrid Lindgren

miejsce: EUREKA – Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Jana Kasprowicza 12
data: 6. 09. 2022 do 26. 11. 2022
godzina: 10.00
kategoria: Biblioteka
Już 26 listopada 2022 roku w raciborskiej bibliotece rozegra się kolejna odsłona rodzinnego konkursu wiedzy ,,Czytał dziadek, czytał tato, czytasz Ty?’’. Tym razem pytania będą dotyczyły powieści o bohaterach, mieszkających ze sobą po sąsiedzku. Lisa, Britta i Anna, Olle, Lasse i Bosse to postacie, o których losach czytamy w książce ,,Dzieci z Bullerbyn’’ Astrid Lindgren. W listopadzie będziemy mogli przekonać się, kto najlepiej zna tych bohaterów i ich losy. Konkurs odbędzie się w formie ustnej. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału rodzinne drużyny, dwu lub trzy osobowe, w której skład wchodzi jedno dziecko w wieku do 16 lat. Uroczystość ogłoszenia wyników Konkursu i wręczenie nagród nastąpi w dniu konkursu. Zgłoszenia wraz z kartą udziału przyjmowane są do 22 listopada 2022 roku. Szczegółowy regulamin konkursu oraz formularze zgłoszenia do pobrania poniżej. 

Kubuś Puchatek - ustny konkurs wiedzy

miejsce: EUREKA – Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Jana Kasprowicza 12
data: 6. 09. 2022 do 15. 11. 2022
godzina: 16.00
kategoria: Biblioteka
Miś o Bardzo Małym Rozumku, ale za to bardzo życzliwy, sympatyczny i uczynny. Często pozwala sobie na ‘’małe co nieco’’ - garnuszek z ulubionym przysmakiem – miodem. Przyjaźni się z Krzysiem i Prosiaczkiem, a także innymi mieszkańcami Stumilowego Lasu. Czy wiesz kto to taki? Tak! Mowa o Kubusiu Puchatku, bohaterze bajki Alana Alexandra Milne’a. Jeśli Ty też uwielbiasz losy tego pluszowego Misia dołącz do ustnego konkursu ze znajomości książki ,,Kubuś Puchatek’’, który odbędzie się 15 listopada 2022 roku w EURECE – Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży, o godzinie 16.00. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału! Zgłoszenia wraz z kartą udziału przyjmowane są do 10 listopada 2022 roku. Uroczystość ogłoszenia wyników Konkursu i wręczenie nagród nastąpi w dniu konkursu. Szczegółowy regulamin konkursu oraz formularze zgłoszenia do pobrania poniżej. 

Percy Jackson - konkurs wiedzy o trzech pierwszych tomach

miejsce: EUREKA – Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Jana Kasprowicza 12
data: 7. 09. 2022 do 22. 11. 2022
godzina: 16.00
kategoria: Biblioteka
,,Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy’’ to seria pełna magii, fantazji i starożytnych mitów powracających do nowoczesnego, amerykańskiego świata. Bestsellerowy cykl autorstwa Ricka Riordana uwielbiany przez dzieci i młodzież opowiada o Percym, który nigdy nie spodziewał się, że może być kimś wyjątkowym. Ma problemy z nauką i koncentracją, a jego zachowanie pozostawia wiele do życzenia. Młody, bo zaledwie dwunastoletni bohater, dowiaduje się, że jest synem greckiego Boga – Posejdona, a na dodatek sam jest półbogiem. Ciężko mu w to uwierzyć, bo do tej pory wychowywany przez kochającą matkę i znienawidzonego ojczyma, nie różnił się za bardzo od swoich rówieśników. Życie herosa zmienia się jednak diametralnie, kiedy podejmuje decyzje, aby pomóc ojcu i wyruszyć na Olimp wraz z przyjaciółmi, by zapobiec wojnie między bogami. W Polsce wydano do tej pory 5 tomów przygód Percy’ego: Złodziej Pioruna, Morze Potworów, Klątwa Tytana, Bitwa w Labiryncie oraz Ostatni Olimpijczyk. Na podstawie pierwszych dwóch części powstały filmy (2010,2013) „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy” oraz „Percy Jackson: Złodziej Pioruna”, które wyreżyserował Chris Columbus (twórca filmów o Harrym Potterze). Zarówno książki, jak i filmy cieszą się ogromną popularnością wśród młodych czytelników, co zauważamy również w bibliotece. Tytuły tej serii są stale wypożyczane, a oddawane egzemplarze od razu trafiają w ręce kolejnych czytelników. Aby sprawdzić, jak uważnie śledzicie losy Percy’ego postanowiliśmy zorganizować konkurs wiedzy o trzech pierwszych tomach (Złodziej Pioruna, Morze Potworów i Klątwa Tytana).Zgłoszenia przyjmowane są do 18 listopada 2022 roku, a test wiedzy i finał konkursu odbędą się 22 listopada o godzinie 16.00, w EURECE – Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału! Szczegółowy regulamin konkursu oraz karty zgłoszenia do pobrania poniżej. 

Szczepan Twardoch - spotkanie autorskie

miejsce: Biblioteka, ul. Jana Kasprowicza 12
data: 9. 11. 2022
godzina: 18.00
kategoria: Biblioteka
Szczepan Twardoch (ur. 1979) – pisarz, publicysta, autor bestsellerowych powieści: Morfina (2012), Drach (2014), Król (2016) i Królestwo (2018). W jego literackim dorobku znajdują się również uznawany za literackie odkrycie Wieczny Grunwald (2010), tom dzienników Wieloryby i ćmy (2015) oraz zbiór opowiadań Ballada o pewnej panience (2017), "Pokora" (2020). Uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami, między innymi Paszportem „Polityki”, Nagrodą im. Kościelskich, Brücke Berlin-Preis, Śląskim Wawrzynem Literackim, Nagrodą Kulturalną Onetu O!Lśnienie, Nagrodą Czytelników Nike i rekordową liczbą nominacji (między innymi do nagród Nike, Gdynia i Angelus). Prawa do jego powieści zostały sprzedane do kilkunastu krajów. W kwietniu 2020r. miała miejsce premiera Króla w Stanach Zjednoczonych. Na podstawie powieści powstał serial, który w listopadzie 2020r. miał premierę w telewizji Canal+. 26 października 2022 miała premierę jego najnowsza książka "Chołod" Mieszka w Pilchowicach na Górnym Śląsku. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 Zapraszamy!   9 listopada, godz.18.00 Biblioteka, ul. Kasprowicza 12

Szczepan Twardoch - relacja ze spotkania

miejsce: Biblioteka, ul. Jana Kasprowicza 12
data: 9. 11. 2022
godzina: 18.00
kategoria: Biblioteka
Tłumy na spotkaniu ze Szczepanem Twardochem w Bibliotece Wczorajszego wieczoru, Biblioteka przy ulicy Kasprowicza była wypełniona po brzegi. Bohaterem wieczoru był jeden z najbardziej cenionych polskich pisarzy, autor głośnych bestsellerowych powieści: Morfina, Drach, Król, Królestwo, Pokora. – Szczepan Twardoch. 26 października premierę miała jego najnowsza książka - ,,Chołod’’. W ramach promocji nowej książki, Twardoch ma napięty grafik i jest gościem wielu spotkań. Na jego liście nie zabrakło także Raciborza. Już przed godziną 18.00 Biblioteka była pełna, a uczestnicy z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie spotkania. Co ciekawe, odwiedzili nas nie tylko mieszkańcy Raciborza ale całego województwa Śląskiego. Spotkanie moderowała Małgorzata Szczygielska – dyrektor raciborskiej biblioteki, dzięki niej uczestnicy mogli usłyszeć o tym, jak zaczęła się przygoda z pisaniem Twardocha. Opowiedział o swoich wyborach, o studiach, ze śmiechem wspomniał o jedynym zatrudnieniu w swoim życiu, które trwało 18 miesięcy i było najgorszym czasem w jego życiu. Twardoch opowiedział o tym, jak wygląda jego proces twórczy, jak sam stwierdził – nienawidzi pisać i potrzebuje wielu godzin, żeby w końcu usiąść do komputera i nie rozpraszać się. W takich sytuacjach pomagają mu słuchawki, zamknięte drzwi i bardzo głośna muzyka electro. Najlepiej jedna i ta sama piosenka, zapętlona przez 8, a nawet 10 godzin. Nie mogło zabraknąć także historii i pytań o Spitsbergen – miejsce, które autor odwiedza zazwyczaj co kilkanaście miesięcy aż od 2006 roku. Jak sam mówi, nie potrafi odpowiedzieć na pytanie dlaczego tam wraca, po prostu to się dzieje. Bo Spitsbergen jest, bo dobrze się tam czuje, bo uwielbia odciąć się od wszystkiego i wszystkich, nie widzieć innych twarzy przez tydzień, i martwić się tylko tym, żeby dobrze rozłożyć namiot i nie zostać zjedzonym przez niedźwiedzia. Publiczność zadawała mnóstwo pytań – o Śląsk, o bohaterów książek, o seriale na podstawie jego powieści, o obiecaną ekranizację „Morfiny”. Na koniec spotkania Twardoch podpisywał książki i pozował do zdjęć z uczestnikami, każdy z nich miał okazję zamienić kilka słów z autorem. Dziękujemy za tak liczny udział i wspaniałą aktywność na spotkaniu! Do zobaczenia kolejnym razem! Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.  Galeria - Twardoch
do góry