Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 04.11.2022

Racibórz prozą zaczarowany

miejsce: Biblioteka, ul. Jana Kasprowicza 12
data: 29. 05. 2022 do 4. 11. 2022
kategoria: Biblioteka
Celem konkursu literackiego „Racibórz prozą zaczarowany” jest promocja Raciborza poprzez literackie przedstawienie naszego miasta oraz popularyzacja czytelnictwa i wzrost zainteresowania kulturą i literaturą. Tematem IX edycji konkursu jest "Świat w jednym mieście" Czym dla Ciebie jest miasto, w którym żyjesz? Jak widzisz świat, który Cię otacza? Czy dostrzegasz, to co piękne? To, co nowe? Czy dostrzegasz zmianę, a może czujesz nostalgię? Czy świat to ludzie, czy świat to miejsce? I wreszcie – czy miasto może stać się dla kogoś całym światem? Nawiązując do hasła tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, które brzmi „Świat w jednym miejscu”, zapraszamy do kolejnej edycji konkursu literackiego „Racibórz prozą zaczarowany. Świat w jednym mieście”. Edycji szczególnej, ogłoszonej w roku, w którym każdy z nas obserwuje ogromne zmiany wokół. Zapraszamy do udziału wszystkich, którzy mają potrzebę uporządkowania myśli, przelania na papier refleksji, uczuć, obserwacji, lęków i nadziei. Zatrzymania się, wejrzenia w głąb siebie. Każdy może zinterpretować hasło tegorocznej edycji według siebie, według tego, co gra w głębi duszy. Czekamy na prace, w których zobaczymy serce Raciborza, nasycone historiami, miejscami, ludźmi, nasycone… światłem i światem.   Do konkursu zostaną zakwalifikowane prace napisane prozą (nie mniej niż 5 i nie więcej niż 10 stron maszynopisu). W konkursie mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 13 lat. Termin nadsyłania prac upływa 15 października 2022r, Rozstrzygnięcie: 4 listopada 2022r. Konkurs pod patronatem Prezydenta Miasta Racibórz.  

Ogólnopolski konkurs plastyczny: Superbohaterowie Marvela

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 6. 09. 2022 do 10. 11. 2022
kategoria: Biblioteka
Kapitan Ameryka, Iron Man, Spider-Man, Hulk, Punisher, Daredevil, Fantastyczna Czwórka, Avengers, Blade czy grupa X-Men. Któż nie zna bohaterów komiksów Marvela? Biblioteka zaprasza do udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym pod hasłem „Superbohaterowie Marvela”. Przedmiotem konkursu jest wykonanie ilustracji, pracy komputerowej, pacynki, kukiełki lub pracy przestrzennej nawiązującej do treści komiksów Marvela. Prace wraz z formularzami zgłoszenia należy dostarczyć do biblioteki do 10 listopada 2022 r. Uroczystość ogłoszenia wyników Konkursu i wręczenie nagród nastąpi 8 grudnia. 2022 r. o godz. 16.00 w bibliotece przy ul. Jana Kasprowicza 12. Szczegółowy regulamin konkursu oraz formularze zgłoszenia do pobrania poniżej. 

Konkurs rodzinny ''Dzieci z Bullerbyn'' Astrid Lindgren

miejsce: EUREKA – Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Jana Kasprowicza 12
data: 6. 09. 2022 do 26. 11. 2022
godzina: 10.00
kategoria: Biblioteka
Już 26 listopada 2022 roku w raciborskiej bibliotece rozegra się kolejna odsłona rodzinnego konkursu wiedzy ,,Czytał dziadek, czytał tato, czytasz Ty?’’. Tym razem pytania będą dotyczyły powieści o bohaterach, mieszkających ze sobą po sąsiedzku. Lisa, Britta i Anna, Olle, Lasse i Bosse to postacie, o których losach czytamy w książce ,,Dzieci z Bullerbyn’’ Astrid Lindgren. W listopadzie będziemy mogli przekonać się, kto najlepiej zna tych bohaterów i ich losy. Konkurs odbędzie się w formie ustnej. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału rodzinne drużyny, dwu lub trzy osobowe, w której skład wchodzi jedno dziecko w wieku do 16 lat. Uroczystość ogłoszenia wyników Konkursu i wręczenie nagród nastąpi w dniu konkursu. Zgłoszenia wraz z kartą udziału przyjmowane są do 22 listopada 2022 roku. Szczegółowy regulamin konkursu oraz formularze zgłoszenia do pobrania poniżej. 

Kubuś Puchatek - ustny konkurs wiedzy

miejsce: EUREKA – Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Jana Kasprowicza 12
data: 6. 09. 2022 do 15. 11. 2022
godzina: 16.00
kategoria: Biblioteka
Miś o Bardzo Małym Rozumku, ale za to bardzo życzliwy, sympatyczny i uczynny. Często pozwala sobie na ‘’małe co nieco’’ - garnuszek z ulubionym przysmakiem – miodem. Przyjaźni się z Krzysiem i Prosiaczkiem, a także innymi mieszkańcami Stumilowego Lasu. Czy wiesz kto to taki? Tak! Mowa o Kubusiu Puchatku, bohaterze bajki Alana Alexandra Milne’a. Jeśli Ty też uwielbiasz losy tego pluszowego Misia dołącz do ustnego konkursu ze znajomości książki ,,Kubuś Puchatek’’, który odbędzie się 15 listopada 2022 roku w EURECE – Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży, o godzinie 16.00. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału! Zgłoszenia wraz z kartą udziału przyjmowane są do 10 listopada 2022 roku. Uroczystość ogłoszenia wyników Konkursu i wręczenie nagród nastąpi w dniu konkursu. Szczegółowy regulamin konkursu oraz formularze zgłoszenia do pobrania poniżej. 

Percy Jackson - konkurs wiedzy o trzech pierwszych tomach

miejsce: EUREKA – Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Jana Kasprowicza 12
data: 7. 09. 2022 do 22. 11. 2022
godzina: 16.00
kategoria: Biblioteka
,,Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy’’ to seria pełna magii, fantazji i starożytnych mitów powracających do nowoczesnego, amerykańskiego świata. Bestsellerowy cykl autorstwa Ricka Riordana uwielbiany przez dzieci i młodzież opowiada o Percym, który nigdy nie spodziewał się, że może być kimś wyjątkowym. Ma problemy z nauką i koncentracją, a jego zachowanie pozostawia wiele do życzenia. Młody, bo zaledwie dwunastoletni bohater, dowiaduje się, że jest synem greckiego Boga – Posejdona, a na dodatek sam jest półbogiem. Ciężko mu w to uwierzyć, bo do tej pory wychowywany przez kochającą matkę i znienawidzonego ojczyma, nie różnił się za bardzo od swoich rówieśników. Życie herosa zmienia się jednak diametralnie, kiedy podejmuje decyzje, aby pomóc ojcu i wyruszyć na Olimp wraz z przyjaciółmi, by zapobiec wojnie między bogami. W Polsce wydano do tej pory 5 tomów przygód Percy’ego: Złodziej Pioruna, Morze Potworów, Klątwa Tytana, Bitwa w Labiryncie oraz Ostatni Olimpijczyk. Na podstawie pierwszych dwóch części powstały filmy (2010,2013) „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy” oraz „Percy Jackson: Złodziej Pioruna”, które wyreżyserował Chris Columbus (twórca filmów o Harrym Potterze). Zarówno książki, jak i filmy cieszą się ogromną popularnością wśród młodych czytelników, co zauważamy również w bibliotece. Tytuły tej serii są stale wypożyczane, a oddawane egzemplarze od razu trafiają w ręce kolejnych czytelników. Aby sprawdzić, jak uważnie śledzicie losy Percy’ego postanowiliśmy zorganizować konkurs wiedzy o trzech pierwszych tomach (Złodziej Pioruna, Morze Potworów i Klątwa Tytana).Zgłoszenia przyjmowane są do 18 listopada 2022 roku, a test wiedzy i finał konkursu odbędą się 22 listopada o godzinie 16.00, w EURECE – Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału! Szczegółowy regulamin konkursu oraz karty zgłoszenia do pobrania poniżej. 

TROJOK ŚLĄSKI z akcentem MONIUSZKOWSKIM

miejsce: Sala widowiskowa RCK DK STRZECHA (ul. Londzina 38)
data: 4. 11. 2022
godzina: 18:00
kategoria: RCK

Śląski Związek Chorów i Orkiestr Okręg Raciborski

Starostwo Powiatowe w Raciborzu

Raciborskie Centrum Kultury

zapraszają na:

 TROJOK  ŚLĄSKI z akcentem MONIUSZKOWSKIM

 

Wystąpią:

 

Chór szkolny Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Raciborzu pod dyr. Barbary Wałach, akomp. Piotr Pisarczyk

Młodzieżowy chór Bel Canto ze Stowarzyszenia Pomocna Dłoń w Raciborzu pod dyr. Marcelego Reszki

Chór im. Juliusza Rogera z Rud pod dyr. Marii Wiechoczek

Chór mieszany Brzezie przy parafii św. app. Mateusza i Macieja pod dyr. Aleksandry Gamrot

Chór parafii św. Anny w Krzyżanowicach pod dyr. Leonarda Fulneczka

Zespół folklorystyczny DZIMIERZANKI z Dzimierza pod kierunkiem Waldemara Świerczka

Zespół folklorystyczny RZUCHOWIANKI z Rzuchowa pod kierunkiem Waldemara Świerczka


Wstęp wolny

Racibórz prozą zaczarowany - rozstrzygnięcie konkursu i spotkanie z Moniką Fibic

miejsce: Biblioteka, ul. Jana Kasprowicza 12
data: 4. 11. 2022
godzina: 18.00
kategoria: Biblioteka
Racibórz Prozą Zaczarowany i spotkanie z Moniką Fibic Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród w IX edycji konkursu literackiego Racibórz Prozą Zaczarowany ,,Świat w jednym mieście’’ pod patronatem Prezydenta Miasta Racibórz. Atrakcją wieczoru będzie spotkanie autorskie z Moniką Fibic - etnologiem z wykształcenia i zamiłowania, która w sercu nosi Śląsk z całym jego bogactwem kulturowym, obrzędowym i historycznym. Na spotkaniu opowie o swojej najnowszej książce „Wojna jest kobietą”. Zapraszamy!   4 listopada, godz. 18.00 Biblioteka, ul. Jana Kasprowicza 12

Racibórz prozą zaczarowany - wyniki konkursu

miejsce: Biblioteka, ul. Jana Kasprowicza 12
data: 4. 11. 2022
godzina: 18.00
kategoria: Biblioteka
„Racibórz prozą zaczarowany” 2022 – wyniki konkursu   IX edycja konkursu literackiego „Racibórz prozą zaczarowany” pod hasłem „Świat w jednym mieście” pod patronatem Prezydenta Miasta Racibórz trwała od czerwca do 15 października 2022r. Na konkurs wpłynęło 15 prac. Na liście miejscowości skąd pochodzą autorzy prac znalazły się: Kraków (2), Rudnik, Białobrzegi, Bytom, Strzegom, Nowogród Bobrzański, Cieszyn, Suwałki, Pruszków, Chotomów i Racibórz (3). Najstarszy autor pracy nadesłanej na konkurs ma 68 lat, najmłodszy 16. Po przeczytaniu i ocenieniu wszystkich zakwalifikowanych do konkursu prac, jury w składzie Małgorzata Szczygielska – dyrektor MiPBP w Raciborzu, Janusz Nowak – członek Kapituły Konkursu i Kamila Besz – członek Kapituły Konkursu postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia: I miejsce – nagroda pieniężna w wysokości 1000 PLN - Maria Kocot – „Ratibor – moja Hellada” (Bytom) Opowiadanie, którego fundamentem jest niebanalny pomysł, cechuje się spójną, przemyślaną kompozycją. Jego fabuła jest logiczna i precyzyjnie skonstruowana. Motywy z mitologii greckiej zostały bardzo trafnie powiązane z wydarzeniami z historii Raciborza w okresie przedwojennym i w czasie II wojny. Zwraca uwagę niezwykle precyzyjna topografia Raciborza sprzed 1945 roku.   II miejsce – nagroda pieniężna w wysokości 600 PLN – Sławomir Hanak – „Plecy Arki Bożka” (Racibórz) Tekst dowodzi, że jego autor posiada dojrzały warsztat literacki. Główne atuty opowiadania to wyraziste portrety bohaterów (również malowane przy pomocy zabiegów językowych), atrakcyjnie skonstruowana akcja, funkcjonalne posłużenie się motywami związanymi z Raciborzem.   III miejsce – nagroda pieniężna w wysokości 400 PLN – Zygmunt Kandora – „Przechadzka” (Rudnik) Tekst o charakterze impresyjnym. Uwagę zwracają pogłębione refleksje poświęcone elementom przestrzeni Raciborza. Na podkreślenie zasługuje przekonujące wprowadzenie motywu związanego z uchodźcami wojennymi z Ukrainy.   Wyróżnienia książkowe:   Emilia Fita – „Bariera mgły” (Racibórz) Akcja opowiadania, której przedmiotem jest skomplikowana relacja między ojcem i synem, została zanurzona w atmosferze oniryzmu. Młoda autorka wykazała się nieprzeciętną wrażliwością i sporą dojrzałością literacką.   Maciej Henryk Modzelewski – „Małgorzata z Szamotuł” (Białobrzegi) Interesująca prezentacja istotnego, choć słabo znanego, epizodu z historii Raciborza. Raciborskie realia z XV wieku zostały przez autora umiejętnie ożywione.   Ewa Pachler – „Trzy dni z Marią w Raciborzu” (Rybnik) Niebanalnie opowiedziana historia miłosna, rozgrywająca się w scenerii Raciborza. Hasło tegorocznego konkursu w przypadku tego opowiadania zostało wypełnione życiem – Racibórz jest tu rzeczywiście Światem.   Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy z udział a nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy. Do zobaczenia w kolejnej X edycji konkursu w 2023 roku!    

Spotkanie z Moniką Fibic

miejsce: Biblioteka, ul. Jana Kasprowicza 12
data: 4. 11. 2022
godzina: 18.00
kategoria: Biblioteka
W piątkowy wieczór w Bibliotece przy ul. Kasprowicza 12 odbyło się spotkanie autorskie z Moniką Fibic – mieszkanką Górnego Śląska. Etnolog z wykształcenia i zamiłowania, która w sercu nosi Śląsk dzięki czemu szerzy śląską kulturę wśród dzieci i młodzieży odwiedzając szkoły w okolicznych powiatach. Fibic zagłębia także nieoczywiste oblicze II wojny światowej oraz historii międzywojennej poprzez spotkania w Domach Opieki w całej Polsce. Efektem tego jest jej ostatnia książka pt. ,,Wojna jest kobietą’’, gdzie autorka opisuje historię i doświadczenia trzydziestu dziewięciu kobiet z II wojny światowej – jak wyglądała ich codzienność, jak wojna wpłynęła na ich losy. To właśnie o tej pozycji Monika Fibic opowiadała podczas spotkania – o kulisach powstania, o motywacjach jakie nią kierowały. Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać kilku fragmentów książki oraz nagrań rozmów, na podstawie których została napisana ostatnia książka autorki. Nie zabrakło również historii uczestników o członkach rodziny, którzy sami doświadczyli piekła wojny.   Dziękujemy za udział w spotkaniu.Galeria - Fibic
do góry