Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 04.09.2022

Racibórz prozą zaczarowany

miejsce: Biblioteka, ul. Jana Kasprowicza 12
data: 29. 05. 2022 do 4. 11. 2022
kategoria: Biblioteka
Celem konkursu literackiego „Racibórz prozą zaczarowany” jest promocja Raciborza poprzez literackie przedstawienie naszego miasta oraz popularyzacja czytelnictwa i wzrost zainteresowania kulturą i literaturą. Tematem IX edycji konkursu jest "Świat w jednym mieście" Czym dla Ciebie jest miasto, w którym żyjesz? Jak widzisz świat, który Cię otacza? Czy dostrzegasz, to co piękne? To, co nowe? Czy dostrzegasz zmianę, a może czujesz nostalgię? Czy świat to ludzie, czy świat to miejsce? I wreszcie – czy miasto może stać się dla kogoś całym światem? Nawiązując do hasła tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, które brzmi „Świat w jednym miejscu”, zapraszamy do kolejnej edycji konkursu literackiego „Racibórz prozą zaczarowany. Świat w jednym mieście”. Edycji szczególnej, ogłoszonej w roku, w którym każdy z nas obserwuje ogromne zmiany wokół. Zapraszamy do udziału wszystkich, którzy mają potrzebę uporządkowania myśli, przelania na papier refleksji, uczuć, obserwacji, lęków i nadziei. Zatrzymania się, wejrzenia w głąb siebie. Każdy może zinterpretować hasło tegorocznej edycji według siebie, według tego, co gra w głębi duszy. Czekamy na prace, w których zobaczymy serce Raciborza, nasycone historiami, miejscami, ludźmi, nasycone… światłem i światem.   Do konkursu zostaną zakwalifikowane prace napisane prozą (nie mniej niż 5 i nie więcej niż 10 stron maszynopisu). W konkursie mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 13 lat. Termin nadsyłania prac upływa 15 października 2022r, Rozstrzygnięcie: 4 listopada 2022r. Konkurs pod patronatem Prezydenta Miasta Racibórz.  

Mój dom nad Odrą – konkurs literacki

miejsce: Biblioteka ul. Kasprowicza 12
data: 1. 07. 2022 do 31. 10. 2022
kategoria: Biblioteka
Każda rodzinna historia zasługuje na wysłuchanie i wyjście z domowego szranku. Raciborska biblioteka ogłasza konkurs na historię rodzinną związaną z Raciborzem i okolicami. Przyjazdy i wyjazdy, radości i smutki, narodziny i śmierć – ściany każdego domu są strażnikami pamięci, która czeka by ją (znów) odnaleźć.   Praca konkursowa powinna być napisana prozą, w języku polskim i obejmować nie mniej niż 5 i nie więcej niż 10 stron znormalizowanego maszynopisu (wydruk komputerowy w formacie A4 o parametrach: interlinia 1,5 wiersza, czcionka Times New Roman w stopniu 12).   Konkurs odbywa się w ramach projektu „Pamięć (znów) odnaleziona”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Mój dom nad Odrą – konkurs literacki na reportaż historyczny

miejsce: Biblioteka ul. Kasprowicza 12
data: 1. 07. 2022 do 31. 10. 2022
kategoria: Biblioteka
Każda rodzinna historia zasługuje na wysłuchanie i wyjście z domowego szranku. Raciborska biblioteka ogłasza konkurs na historię rodzinną związaną z Raciborzem i okolicami. Przyjazdy i wyjazdy, radości i smutki, narodziny i śmierć – ściany każdego domu są strażnikami pamięci, która czeka by ją (znów) odnaleźć.   Praca konkursowa powinna być napisana prozą, w języku polskim i obejmować nie mniej niż 5 i nie więcej niż 10 stron znormalizowanego maszynopisu (wydruk komputerowy w formacie A4 o parametrach: interlinia 1,5 wiersza, czcionka Times New Roman w stopniu 12).   Konkurs odbywa się w ramach projektu „Pamięć (znów) odnaleziona”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Uniwersum Śródziemia”- konkurs literacki z okazji 130 rocznicy urodzin J.R.R. Tolkien

miejsce: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu, ul. Jana Kasprowicza 12
data: 19. 07. 2022 do 23. 09. 2022
kategoria: Biblioteka
„Uniwersum Śródziemia”- konkurs literacki z okazji 130 rocznicy urodzin J.R.R. Tolkien Do udziału w konkursie zakwalifikowana zostanie praca pisana prozą, nawiązująca do tematu „Uniwersum Śródziemia” - Co mogłoby się wydarzyć, gdyby bohaterowie powieści Tolkiena podjęli inne decyzje? Jakie przygody mogliby przeżyć? Jakie historie mogłyby powstać? Ostateczny termin nadsyłania prac mija 23 września 2022 roku. Prace zgłoszone po tym terminie nie będą brane pod uwagę (decyduje data wpływu pracy konkursowej do siedziby Organizatora). Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi 14 października 2022 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu, ul. Jana Kasprowicza 12.

„Uniwersum Śródziemia”- konkurs literacki z okazji 130 rocznicy urodzin J.R.R. Tolkiena

miejsce: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu, ul. Jana Kasprowicza 12
data: 19. 07. 2022 do 23. 09. 2022
kategoria: Biblioteka
„Uniwersum Śródziemia”- konkurs literacki z okazji 130 rocznicy urodzin J.R.R. Tolkiena Do udziału w konkursie zakwalifikowana zostanie praca pisana prozą, nawiązująca do tematu „Uniwersum Śródziemia” - Co mogłoby się wydarzyć, gdyby bohaterowie powieści Tolkiena podjęli inne decyzje? Jakie przygody mogliby przeżyć? Jakie historie mogłyby powstać? Ostateczny termin nadsyłania prac mija 23 września 2022 roku. Prace zgłoszone po tym terminie nie będą brane pod uwagę (decyduje data wpływu pracy konkursowej do siedziby Organizatora). Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi 14 października 2022 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu, ul. Jana Kasprowicza 12.   Regulamin konkursu i karta zgłoszeniowa do pobrania poniżej.

XXIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej

miejsce: Kościół św. Jana Chrzciciela
data: 4. 09. 2022
godzina: 18:00
kategoria: RCK

 Magdalena Kulig - mezzosoparn

 Maciej Zimka - akordeon

https://inter-art.com.pl/fest-2022

„Duo Magdalena Kulig & Maciej Zimka” to zaskakujące i energetyczne zderzenie dwóch charyzmatycznych osobowości muzycznych, którzy nawiązując współpracę w 2019 roku, wykonuje nowatorskie aranżacje pieśni oraz arii w wykonaniu na głos i akordeon. Zespół został założony w celu odkrywania nowych przestrzeni artystycznych na gruncie niezwykle inspirującego formatu wykonawczego jakim jest połączenie ciepłego brzmienia mezzosopranu z akordeonem, który z powodu specyficznych własności dopasowania barwy do wielu instrumentów – często jest nazywany „muzycznym kameleonem”.

W repertuarze zespołu znajdują się pieśni, z naciskiem na muzykę polską znaną (m.in. Chopin, Karłowicz, Moniuszko), jak i mniej znaną (Gablenz, Niewiadomski, Pałłasz) jak również arie z oratoriów i oper najsłynniejszych kompozytorów europejskich: m.in.  Bacha, Handla, Glucka, Mozarta, czy Telemanna. Zespół powstał w lipcu 2019 roku i ma na swoim koncie ponad liczne koncerty, głównie na zagranicznych festiwalach takich jak: 14. Modena Organ Festival (Włochy), 6. Armonie di Natale (Włochy), Les beaux dimanches - Résonances de Gartempe  (Francja), XIII „Les Cles du Classique” (Hiszpania/Francja), Calioppe Kamermusikreihe (Niemcy), 53.Trnawská Hudobná Jar (Słowacja) a także polskich takich jak: VII Dolnośląski Festiwal Muzyczny czy V Krakowski Festiwal Akordeonowy. Duet zbiera doskonałe recenzje, zwłaszcza w prasie niemieckiej, której recenzenci podkreślają znakomite, świeże interpretacje, ciekawą wspólną barwę oraz doskonałą współprace.

 

Magdalena  Kulig

Jest absolwentką wydziału wokalnego w klasie śpiewu E. Czermak Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Ukończyła także historię na WNHiP Uniwersytetu Wrocławskiego. Występowała na licznych festiwalach, koncertach i recitalach wokalnych w kraju i za granicą, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie-Zdroju, Festiwalu Wratislavia Cantans, Festiwalu Musica Sacromontana, Międzynarodowym Festiwalu EuroSilesia, Oper im Berg Festival Salzburg, Opern und Konzerttage Ruhpolding, Kammeroper Schloss Rheinsberg International Festival zur Forderung junger Opernsanger oraz Schleswig-Holstein Musik Festival. Jest laureatką wielu konkursów wokalnych, m.in. III nagrody w kategorii oratoryjno-pieśniarskiej w VIII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Dusznikach-Zdroju (2006), nagrody specjalnej w IV Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. H. Halskiej we Wrocławiu (2007), laureatką sekcji barokowej konkursu wokalnego w Bolonii Secondo Concorso Internazionale e Stage di Approfondimento per Giovani Cantanti Lirici Citta di Bologna (2008), a także zdobywczynią III miejsca w Tiit Kuusik International Lied Competition w Estonii (2011). Jest stypendystką Zarządu Województwa Dolnośląskiego w zakresie twórczości artystycznej, niemieckiego Richard Strauss Institut oraz angielskiej fundacji Dartington International School. Za płytę Elegie w 2012 roku otrzymała Wrocławska Nagrodę Muzyczną.

 

Maciej Zimka

Akordeonista, kompozytor, aranżer i animator kultury. Ukończył z wyróżnieniem krakowską  Akademię Muzyczną w klasie akordeonu  prof. Janusza Patera, obronił  również doktorat na tejże uczelni. Artysta jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów instrumentalnych, m.in.:  I nagrody w XIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu, I nagrody  w I Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Wilnie, I nagrody w  XLII Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal,  Nagrody Specjalnej za najlepsze wykonanie kompozycji Andrzeja Krzanowskiego w IV Konkursie Akordeonowym  im. Andrzeja Krzanowskiego w Czechowicach-Dziedzicach.

Artysta koncertuje zarówno solo, jak i w zespołach kameralnych grając muzykę klasyczną, współczesną, jazz oraz piosenkę artystyczną w Polsce i za granicą. Wystąpił m.in. na festiwalach: Sound 12” in Newcastle upon Tyne (Anglia), „Concerts at Lempertz” (Belgia), „Ibla Music Festival (Włochy), „.Share.Music.Leipizg.” (Niemcy), "Prikarpacka Vesna" (Ukraina), Audio Art, Euro Chamber Music Festival, Przemyska Jesień Muzyczna, Krakowski Festiwal Akordeonowy (Polska). Maciej Zimka jest również działającym kompozytorem.. Jest laureatem m.in.: Grand Prix
w VIII Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Sanoku (2017), II nagrody
w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „…Kiedy myślę Ryszard Bukowski…” we Wrocławiu (2017).  Jego utwory są wykonywane w na festiwalach oraz filharmoniach i innych salach koncertowych w Polsce i za granicą.

W repertuarze zespołu znajdują się pieśni, z naciskiem na muzykę polską znaną (m.in. Chopin, Karłowicz, Moniuszko), jak i mniej znaną (Gablenz, Niewiadomski, Pałłasz) jak również arie z oratoriów i oper najsłynniejszych kompozytorów europejskich: m.in.  Bacha, Handla, Glucka, Mozarta, czy Telemanna. Zespół powstał w lipcu 2019 roku i ma na swoim koncie ponad liczne koncerty, głównie na zagranicznych festiwalach takich jak: 14. Modena Organ Festival (Włochy), 6. Armonie di Natale (Włochy), Les beaux dimanches - Résonances de Gartempe  (Francja), XIII „Les Cles du Classique” (Hiszpania/Francja), Calioppe Kamermusikreihe (Niemcy), 53.Trnawská Hudobná Jar (Słowacja) a także polskich takich jak: VII Dolnośląski Festiwal Muzyczny czy V Krakowski Festiwal Akordeonowy. Duet zbiera doskonałe recenzje, zwłaszcza w prasie niemieckiej, której recenzenci podkreślają znakomite, świeże interpretacje, ciekawą wspólną barwę oraz doskonałą współprace.

 

Program:

Peter Cornelius: Trauer und Trost op. 3

Stanisław Niewiadomski: Dzwony 

Domenico Scarlatti: Sonata h-moll K.87 (akordeon solo)

G. F. Haendel:  Stille amare, già vi sento  (Tolomeo) 

G. F. Haendel: Lascia ch'io Pianga (Rinaldo)

W.A. Mozart: Andante KV. 616 (akordeon solo)

Gustav Mahler - Rückert-Lieder

 Stanisław Moniuszko: Kozak 

 

Program ok. 65 min.

 

Wstęp wolny.

 

do góry