Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 11.06.2022

Racibórz prozą zaczarowany

miejsce: Biblioteka, ul. Jana Kasprowicza 12
data: 29. 05. 2022 do 4. 11. 2022
kategoria: Biblioteka
Celem konkursu literackiego „Racibórz prozą zaczarowany” jest promocja Raciborza poprzez literackie przedstawienie naszego miasta oraz popularyzacja czytelnictwa i wzrost zainteresowania kulturą i literaturą. Tematem IX edycji konkursu jest "Świat w jednym mieście" Czym dla Ciebie jest miasto, w którym żyjesz? Jak widzisz świat, który Cię otacza? Czy dostrzegasz, to co piękne? To, co nowe? Czy dostrzegasz zmianę, a może czujesz nostalgię? Czy świat to ludzie, czy świat to miejsce? I wreszcie – czy miasto może stać się dla kogoś całym światem? Nawiązując do hasła tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, które brzmi „Świat w jednym miejscu”, zapraszamy do kolejnej edycji konkursu literackiego „Racibórz prozą zaczarowany. Świat w jednym mieście”. Edycji szczególnej, ogłoszonej w roku, w którym każdy z nas obserwuje ogromne zmiany wokół. Zapraszamy do udziału wszystkich, którzy mają potrzebę uporządkowania myśli, przelania na papier refleksji, uczuć, obserwacji, lęków i nadziei. Zatrzymania się, wejrzenia w głąb siebie. Każdy może zinterpretować hasło tegorocznej edycji według siebie, według tego, co gra w głębi duszy. Czekamy na prace, w których zobaczymy serce Raciborza, nasycone historiami, miejscami, ludźmi, nasycone… światłem i światem.   Do konkursu zostaną zakwalifikowane prace napisane prozą (nie mniej niż 5 i nie więcej niż 10 stron maszynopisu). W konkursie mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 13 lat. Termin nadsyłania prac upływa 15 października 2022r, Rozstrzygnięcie: 4 listopada 2022r. Konkurs pod patronatem Prezydenta Miasta Racibórz.  

Cztery pory roku- wyzwanie na czytanie

miejsce: Filia nr 9 Brzezie ul. Myśliwca 9
data: 1. 06. 2022 do 31. 08. 2022
kategoria: Biblioteka
W Internecie mnóstwo jest wyzwań, które wymuszają na Tobie określoną liczbę książek, ale nie my. U nas to Ty sam określasz, ile chcesz przeczytać. 15, 49, a może 120? Każda liczba jest dobra, bo najważniejsze jest to, by czytać. Oddajemy w Twoje ręce Wyzwanie – Czytanie, które pomoże Ci zliczać przeczytane książki, zmotywuje w chwilach zastoju, a na koniec nagrodzi Twój sukces. Postaw sobie cel i zrealizuj go razem z nami.. Siedząc, leżąc, stojąc. W autobusie, stojąc w korku, w poczekalni, w łóżku. Na głos, samemu sobie, dziecku. Podejmij wyzwanie czytelnicze i każdego dnia na chwilę przenoś się z książką do innego świata. 3 osoby, które w wyznaczonym okresie przeczytają największa ilość książek zostaną nagrodzone i  wyróżnione na specjalnie przygotowanej tablicy. Wyzwanie przeprowadzone będzie w ramach projektu „Pozytywnie zaBOOKowani” dzięki dofinansowaniu uzyskanym przez naszą bibliotekę ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

DNI RACIBORZA 2022

miejsce: Racibórz
data: 11. 06. 2022
godzina: 10:00
kategoria: RCK

DNI RACIBORZA 2022

Zamek Piastowski

10:00-17:00 Mażoretkowy Zawrót Głowy


ALOHA OBORA

Basen Obora

9:00-19:00 Otwarcie sezonu basenowego

 

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna

11:00-18:00 IV Raciborski Festiwal Gier Planszowych


FESTIWAL MUZEALNY

Plac Księżnej Ofki Piastówny

Serdecznie zapraszamy na Festiwal Muzealny w ramach Dni Raciborza 2022, który odbędzie się w sobotę 11 czerwca w godzinach 16:00-19:45 na Placu Ofki. W programie pokaz rzemiosł dawnych oraz koncert zespołu muzyki dawnej FLORIPARI. Od 16:00 będzie można zobaczyć jak wyplata się kosze, jak wybija monety, jak się robi zbroję, a także jak toczy się naczynia na tradycyjnym kole garncarskim. Niespodzianką dla najmłodszych będą odkrywki małego archeologa: poszukiwanie szczątków z czasów neolitu metodami i technikami wykorzystywanymi przez archeologów.  Z kolei Drengowie znad Górnej Odry przygotują specjały kuchni średniowiecznej, m.in. pokażą tradycyjną metodę wypiekania podpłomyków na ogniu.

16:00-18:00 pokaz rzemiosł dawnych: garncarstwo, wikliniarstwo, płatnerstwo, mincerstwo, warsztaty małego archeologa oraz kuchnia Drengów.

18:00- 19:45 Koncert Zespołu Muzyki Dawnej FLORIPARI z Zamku Królewskiego na Wawelu, pt. Jak to na królewskim dworze bywało.

Podczas koncertu zespół opowiada o muzyce i kulturze dawnych wieków, prezentuje instrumenty, kroki taneczne, elementy dworskiej etykiety; zaprasza uczestników do wspólnego śpiewania oraz wypróbowania gry na wybranych instrumentach.

Zespół Florpari powstał w 1994 roku. Jednym z jego współzałożycieli jest Aleksander Tomczyk, który do dzisiejszego dnia pełni rolę kierownika artystycznego i stanowi oś zespołu. Ideą muzyków jest przybliżanie i prezentowanie polskiej, dawnej sztuki muzycznej. Zespół wykonuje muzykę na instrumentach historycznych z uwzględnieniem dawnych technik wykonawczych, jak również w duchu licentia poetica, czego wyrazem są interpretacje inspirowane muzyką ludową lub orientalną. Od początku swojej działalności FLORIPARI bardzo aktywnie koncertuje w kraju i za granicą.
Przeszło 20 lat temu zespół związał swoją działalność z Zamkiem Królewskim na Wawelu, przywracając tradycje muzyczne dworu królewskiego i muzycznych kapel sprzed wieków. Będąc muzyczną wizytówką tego szczególnego miejsca, zespół występował dla wielu ważnych osobistości i koronowanych głów składających wizyty na wawelskim wzgórzu, m.in.: prezydenta Portugalii, króla Malezji, królowej Szwecji, przedstawicieli NATO, rządu Norwegii, księcia Monako i innych.

Promując polską kulturę, artyści odbyli wiele zagranicznych tras koncertowych. Działania FLORIPARI były wielokrotnie wspierane przez Instytut Adama Mickiewicza – jedną z głównych instytucji promujących rodzimą kulturę na świecie. Muzycy FLORIPARI od lat zajmują się pracami badawczymi nad nieznanymi polskimi muzykaliami dawnych wieków. Od 2006 roku zespół współpracuje z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Rakowskiej oraz Zespołem Pałacowym w Kurozwękach. Bada i wykonuje muzyczną spuściznę Braci Polskich i Kapeli Rakowskiej. Owocem są coroczne koncerty w cyklu „Muzyczne perły dawnego Rakowa” oraz nagrania płytowe.

Istotnym wymiarem aktywności FLORIPARI jest działalność edukacyjna. Zespół bierze udział w koncertach dla najmłodszych, grając i opowiadając o historii Polski i kulturze dawnych wieków – instrumentach, obyczajach i modzie. FLORIPARI ma na swoim koncie występy dla dzieci m.in. w Filharmonii Narodowej i Teatrze Wielkim Operze Narodowej (Szalone Dni Muzyki, 2016) oraz współpracę z Działem Edukacji Filharmonii Krakowskiej.

Link do wydarzenia na FB: https://fb.me/e/4WtnffjJc

 

FUN NAD ODRĄ

Plaża Miejska

 

20:00-21:30 RENI JUSIS

Reni Jusis – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, ikona muzyki klubowej w Polsce. Reni Jusis jest jedną z niewielu polskich artystek, która w swej karierze nie ogranicza się tylko do jednego wizerunku i stylu, ale cały czas poszukuje i podąża za najświeższymi kierunkami w muzyce.

Ma na swoim koncie 9 płyt studyjnych, 6 Fryderyków i współpracę z największymi legendami polskiej sceny muzycznej. Jej muzykę można określić jako mieszankę muzyki tanecznej i elektroniki. Jej styl charakteryzują przestrzenne aranżacje i osobiste teksty. Najlepszą wizytówką Artystki są niezwykle dynamiczne i pełne energii koncerty klubowe, które łączą nowoczesny live-act z setami DJ-skimi. 

Po odważnym, eksperymentalnym krążku "BANG!" sprzed kilku lat, który zebrał wiele pozytywnych recenzji i zgarnął „Fryderyka” w kategorii muzyka elektroniczna, Reni Jusis powróciła w 2018 roku z ultra tanecznym albumem zatytułowanym „ĆMA”, będący kontynuacją jej dotychczasowej klubowej twórczości. 2021 i 22 rok w karierze Reni Jusis stał pod znakiem projektu „Je suis Reni – francuska przygoda Reni Jusis”.

 

21:30- 23:00 RAIDHO & T.ETNO live

Sol Selectas / Acker Records / Iboga Records

 

RAIDHO & T.ETNO to wyjątkowy duet, który łączy muzykę elektroniczną z brzmieniami nietypowych instrumentów etnicznych z różnych zakątków świata. Panowie współpracują zarówno w studio, jak i na scenie. Systematycznie występują na renomowanych wydarzeniach klubowych i festiwalach w Polsce i za granicą. Raidho to reprezentant brzmień elektronicznych. Regularne wydawnictwa w topowych wytwórniach na świecie - Sol Selectas Records oraz Bar25 Music – zaowocowały międzynarodowymi występami w takich miejscach jak Tulum Mexico, Mykonos, Ibiza, ADE Amsterdam, czy (jako pierwszy polski producent) podczas najbardziej prestiżowego festiwalu Burning Man, który odbywa się na pustyni Newada w USA. W latach 2019-2021 znajdował się w TOP40 najlepiej sprzedających się artystów w gatunku Electronica / Downtempo w najpopularniejszym międzynarodowym sklepie - Beatport. T.Etno to utalentowany muzyk, kompozytor i multi-instrumentalista z Chorzowa, który

posiada w swojej kolekcji ponad 300 etnicznych instrumentów z całego świata.

Odpowiedzialny za etniczne brzmienie zespołu Tulia, laureata 55. KFPP w Opolu; debiutancki album zespołu pokrył się platyną I otrzymał nagrodę Fryderyk 2019 w kategorii "debiut roku". Jest również członkiem grupy teatralnej Mumio, a jako muzyk sesyjny regularnie uczestniczy w nagraniach różnorodnych wydawnictw i publikacji, często u boku czołowych polskich artystów. Prowadzi również warsztaty muzyczne i tworzy własne instrumenty. Obaj wydali dotychczas 3 single w takich prestiżowych międzynarodowo wytwórniach jak Iboga Records, Acker Records oraz Sol Selectas Records. Ich utwór “Dreamin”, remixowany przez niemieckiego artystę El Mundo zdobył uznanie wielu znaczących nazwisk na międzynarodowej scenie muzycznej, a w tym Guy Gerber, Behrouz, Audiofly czy Sabo. Na scenie łączą występ hybrydowy z brzmieniami rzadkich instrumentów etnicznych, tworząc duet, jakiego dotychczas nie było na polskiej scenie klubowej.

 

Raidho & T.Etno Live / LOVE YOU by WooMoon, Storytellers Ibiza (VIDEO)

https://www.facebook.com/raidhosound/videos/2969659459807594/

Raidho & T.Etno Live @ Smolna & Ibiza Sonica Radio (VIDEO)

https://www.facebook.com/ibizasonicaradio/videos/842972706057019

 

23:00-00:30  SINCZ B2B Arude (PL/UA)

 ➡ SINCZ

Andrzej Siniarski-Czaplicki, znany jako Sincz, na swoją renomę pracuje już blisko dwadzieścia lat. To właśnie na początku lat 00., jako nastolatek, przecierał pierwsze ścieżki na klubowej scenie Polski. Sincz szybko zyskał nie tylko aprobatę, ale i zaufanie lokalnego środowiska, czego efektem były występy w wiodących miejscówkach w kraju, autorskie cykle czy rezydentury. Chwilę później przyszły sukcesy na arenie międzynarodowej, a także sety obok takich postaci jak Loco Dice, Mario Bosanov, Rodriquez Jr., Ame, Shaun Reeves, Kolektiv Turmstrasse czy Sandy Rivera.

Ponadto, niewielu polskich producentów i didżejów może wpisać w swoje CV współpracę z Carlem Coxem, Johnem Digweedem, Pete Tongiem i Fillipem Straubem. To pod okiem tych twórców Sincz zbierał kolejne szlify w słonecznej Mekce clubbingu – na Ibizie. To niezwykłe doświadczenie było pochodną zwycięstwa w konkursie Burn Residency Mix Off 2014. Ze wspomnianymi tuzami światowej elektroniki Sincz miał okazję występować w kultowych miejscówkach znajdujących się na hiszpańskiej wyspie. Warto tu wspomnieć choćby o Privillege, Café Mambo czy Sands. To jednak nie koniec aspiracji warszawiaka – jak sam zapowiedział, marzy o powrocie na Ibizę.

 

➡ ARUDE

Z kolei tworzący jako Arude, a pochodzący z Ukrainy Anton Rudenko, wciąż może być określany mianem “młodego artysty”, lecz bagaż jego dokonań jest już naprawdę spory. Choć zadebiutował kilkanaście lat później od Sincza, nie zamierzał tracić czasu – niemal od początku stał się niezwykle płodnym producentem i rozchwytywanym didżejem. Duża intensywność, z jaką Arude rozwija swoją karierę, współgra z jego artystycznym progresem.

 

Kolejne produkcje czy remiksy jedynie potwierdzały wielki talent Ukraińca, który coraz częściej doceniali także wydawcy. Wystarczy zajrzeć na profil Arude w serwisie Soundcloud by zrozumieć o co chodzi – liczba produkowanych utworów, remiksów czy nagrywanych setów dla coraz bardziej prestiżowych cykli robi wrażenie. Od samego początku Anton zgrabnie lawiruje między wieloma gatunkami, udowadniając szerokie horyzonty swoich inspiracji i obszerny wachlarz umiejętności. To, co wyróżnia go spośród tłumu młodych producentów, to niezwykły talent do “grania nastrojem” – jego utwory, choć niebywale taneczne, umiejętnie przemycają kalejdoskop emocji, od smutku do radości, od nostalgii do euforii, od tęsknoty do skupienia. Głębokie, rozbudowane brzmienie szybko stało się znakiem rozpoznawczym Ukraińca, który z biegiem czasu ma coraz więcej wspólnego z Polską i tutejszą sceną klubową, na której jest znaną i lubianą postacią.

 

➡ Sincz | Renaissance | Steyoyoke | Click Records

https://m.soundcloud.com/sincz

➡ Arude | Renaissance | Steyoyoke | Somatic | Qilla

https://m.soundcloud.com/arudeofficial

 

00:30-3:00 FURRIER

Furrier ► booker oraz współtwórca Intro Festiwalu, który gości rok rocznie największe nazwiska sceny electronicznej.

Perkusista z zamiłowania, Dj z pasji. Raciborski kolekcjoner płyt, organizator cykli: Drop Beats Not Bombs, Full Moon, Drop Room, Import Night by Akwarium, na których promuje muzykę niekomercyjną.

Od najmłodszych lat związany z muzyką, jej też poświęca znaczną część swojego czasu. Jego sety to fuzja różnych klimatów muzycznych. Wyróżnia go znakomita, pełna emocji selekcja. Na dzień dzisiejszy jego miłością są dźwięki tech-house oraz techno. Stały bywalec najlepszych polskich  i czeskich klubów oraz festiwali. Aktualnie obłożony ciężkim sprzętem pracuje nad produkcjami muzycznymi w swoim studio.

 

https://youtube.com/shorts/7JGOXaIQmgc?feature=share

https://youtu.be/c7DZ1s0DFOA

https://www.facebook.com/Furrier-238496426505602/

https://www.facebook.com/intro.festival.poland/

 




Klub Ojca - Robotyka Lego WeDo 2.0

miejsce: Biblioteka ul. Kasprowicza 12
data: 11. 06. 2022
godzina: 10:00
kategoria: Biblioteka
Inauguracja Klubu Ojca. Pierwsze spotkanie odbędzie się pod znakiem Robotyki Lego. Ojcowie razem z dziećmi będą układać z klocków Lego samochody wyścigowe oraz je programować. W planach również wielki wyścig Formuły 1.   Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

IV RACIBORSKI FESTIWAL GIER PLANSZOWYCH

miejsce: Biblioteka ul. Kasprowicza 12
data: 11. 06. 2022
godzina: 10:00-18:00
kategoria: Biblioteka
 W planie czwartej edycji bibliotecznego Festiwalu Gier Planszowych znalazły się między innymi: - oficjalne eliminacje do ogólnopolskich mistrzostw w Carcassone i Osadników z Catanu (z cennymi nagrodami), - rodzinny turniej w uwielbianą przez dużych i małych grę Dobble (również z nagrodami!), - prezentacje gier rodzinnych prowadzone przez zaprzyjaźnionych miłośników planszówek, - wiele nowych gier do wypożyczenia i grania na miejscu oraz gry wielkoformatowe.  Ponadto dla każdego uczestnika Festiwalu planszówkowe pamiątkowe gadżety!   PROGRAM IV RACIBORSKIEGO FESTIWALU GIER PLANSZOWYCH - 11.06.2022 r. 10:00 Otwarcie Festiwalu Wszyscy otrzymają limitowaną edycję gadżetów stworzonych specjalnie na IV Festiwal Gier Planszowych, dodatkowo dla pierwszych 50 osób mamy do rozdania gry upominkowe. 10:00 -14:00 Turniej eliminacyjny do Mistrzostw Polski Carcassonne Carcassonne to wyjątkowa gra familijna, która od kilkunastu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. W turnieju może wziąć udział każdy (niepełnoletni za pisemną zgodą opiekuna). Na każdego uczestnika czekają gry upominkowe, a dla zwycięzców wspaniałe nagrody oraz bilety wstępu na rozgrywki finałowe, które odbędą się w Krakowie w październiku 2022 roku. Osobom biorącym udział w turnieju oferujemy ciepły posiłek. 12:00 - 13:00 Rodzinny turniej Dobble Uwielbiany przez wielu turniej rodzinny, w którym każdy może zwyciężyć. Dla zwycięzców – nagrody, dla wszystkich uczestników – upominki. 13:00 -14:00 Wyścigi w workach, wyścigi z jajkiem na łyżeczce oraz zawody narciarskie na trawie Dużo śmiechu i zabawy! Dla wszystkich uczestników gry upominkowe, a dla zwycięzców dodatkowe nagrody. 14:00 -18:00 Turniej eliminacyjny do Mistrzostw Polski Catan Znacie Osadników z Catanu? Jeśli tak to wspaniale! Zapraszamy do wspólnej rywalizacji, w której można wygrać cenne nagrody (na każdego uczestnika czekają gry upominkowe), dla dwóch pierwszych miejsc bilety wstępu na rozgrywki finałowe (w Krakowie we wrześniu 2022 roku). Osobom biorącym udział w turnieju oferujemy ciepły posiłek. 15:00 - Prezentacja gier rodzinnych (Park smoków, Architekci, Kaskadia, Draftozaur) Prezentacje gier rodzinnych pomogą się zapoznać z ich zasadami. Po prezentacji gry będą dostępne do wypożyczenia. Poznajesz, grasz!! 18:00 - Zakończenie festiwalu  

Soboty z x-box i PS

miejsce: EUREKA Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
data: 11. 06. 2022
godzina: 9:00-15:00
kategoria: Biblioteka
Spider-Man”, „Super heres2”, „Star Wars. Jedi”, „Astrobot”, „Minecraft”, „Just dance” – to tylko niektóre tytuły gier. Zapraszamy dzieci do zabawy przy x-box i play station w soboty w godzinach pracy biblioteki.
do góry