Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 09.06.2022

Racibórz prozą zaczarowany

miejsce: Biblioteka, ul. Jana Kasprowicza 12
data: 29. 05. 2022 do 4. 11. 2022
kategoria: Biblioteka
Celem konkursu literackiego „Racibórz prozą zaczarowany” jest promocja Raciborza poprzez literackie przedstawienie naszego miasta oraz popularyzacja czytelnictwa i wzrost zainteresowania kulturą i literaturą. Tematem IX edycji konkursu jest "Świat w jednym mieście" Czym dla Ciebie jest miasto, w którym żyjesz? Jak widzisz świat, który Cię otacza? Czy dostrzegasz, to co piękne? To, co nowe? Czy dostrzegasz zmianę, a może czujesz nostalgię? Czy świat to ludzie, czy świat to miejsce? I wreszcie – czy miasto może stać się dla kogoś całym światem? Nawiązując do hasła tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, które brzmi „Świat w jednym miejscu”, zapraszamy do kolejnej edycji konkursu literackiego „Racibórz prozą zaczarowany. Świat w jednym mieście”. Edycji szczególnej, ogłoszonej w roku, w którym każdy z nas obserwuje ogromne zmiany wokół. Zapraszamy do udziału wszystkich, którzy mają potrzebę uporządkowania myśli, przelania na papier refleksji, uczuć, obserwacji, lęków i nadziei. Zatrzymania się, wejrzenia w głąb siebie. Każdy może zinterpretować hasło tegorocznej edycji według siebie, według tego, co gra w głębi duszy. Czekamy na prace, w których zobaczymy serce Raciborza, nasycone historiami, miejscami, ludźmi, nasycone… światłem i światem.   Do konkursu zostaną zakwalifikowane prace napisane prozą (nie mniej niż 5 i nie więcej niż 10 stron maszynopisu). W konkursie mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 13 lat. Termin nadsyłania prac upływa 15 października 2022r, Rozstrzygnięcie: 4 listopada 2022r. Konkurs pod patronatem Prezydenta Miasta Racibórz.  

Cztery pory roku- wyzwanie na czytanie

miejsce: Filia nr 9 Brzezie ul. Myśliwca 9
data: 1. 06. 2022 do 31. 08. 2022
kategoria: Biblioteka
W Internecie mnóstwo jest wyzwań, które wymuszają na Tobie określoną liczbę książek, ale nie my. U nas to Ty sam określasz, ile chcesz przeczytać. 15, 49, a może 120? Każda liczba jest dobra, bo najważniejsze jest to, by czytać. Oddajemy w Twoje ręce Wyzwanie – Czytanie, które pomoże Ci zliczać przeczytane książki, zmotywuje w chwilach zastoju, a na koniec nagrodzi Twój sukces. Postaw sobie cel i zrealizuj go razem z nami.. Siedząc, leżąc, stojąc. W autobusie, stojąc w korku, w poczekalni, w łóżku. Na głos, samemu sobie, dziecku. Podejmij wyzwanie czytelnicze i każdego dnia na chwilę przenoś się z książką do innego świata. 3 osoby, które w wyznaczonym okresie przeczytają największa ilość książek zostaną nagrodzone i  wyróżnione na specjalnie przygotowanej tablicy. Wyzwanie przeprowadzone będzie w ramach projektu „Pozytywnie zaBOOKowani” dzięki dofinansowaniu uzyskanym przez naszą bibliotekę ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

BASTION Raciborski Klub Fantastyki

miejsce: Biblioteka ul. Kasprowicza 12
data: 9. 06. 2022
godzina: 15:00-19:00
kategoria: Biblioteka
Klub Bastion zaprasza wszystkich amatorów fantastycznej literatury czy filmu, gier planszowych i komputerowych, sesji RPG oraz larpów na spotkania, które odbywają się w czwartki od godziny 15.00 do 19.00 w Sali Kolumnowej biblioteki.

„Safari moich marzeń - Tanzania, Kenia” Robert Gondek - spotkanie podróżnicze

miejsce: Biblioteka ul. Kasprowicza 12
data: 9. 06. 2022
godzina: 17:00
kategoria: Biblioteka
Robert Gondek Podróżnik, fotograf i miłośnik Afryki. Odwiedził 20 afrykańskich państw. Za konsekwentną realizację projektu "W drodze na najwyższe szczyty Afryki", mającego na celu zdobycie najwyższych szczytów w każdym afrykańskim kraju otrzymał wyróżnienia w kategorii WYCZYN ROKU 2016 podczas Kolosów w Gdyni, czyli największego i najbardziej prestiżowego festiwalu podróżniczego w Polsce. Autor licznych pokazów podróżniczych nagradzanych przez publiczność i jury podczas festiwali w Łodzi, Środzie Wielkopolskiej i Poznaniu. Swoje teksty publikował w magazynach National Geographic Traveler, Podróże, Poznaj Świat, NPM, czy All Inclusive. Autor książki/albumu fotograficznego pod tytułem "W drodze na najwyższe szczyty Afryki", a także ebooka podróżniczego "Poradnik przed podróżą do Afryki - Tanzania, Kenia". Organizuje wyprawy na afrykański kontynent i uczy się języka Suahili.   Spotkanie w ramach projektu „Pozytywnie zaBOOKowani” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

DNI RACIBORZA 2022 - MUZYKA EPICKA W STARYCH WODOCIĄGACH

miejsce: Wodociągi Raciborskie, ul. 1-go maja 8
data: 9. 06. 2022
godzina: 19:00
kategoria: RCK

Serdecznie zapraszamy na koncert pt. „Muzyka epicka w starych wodociągach”, podczas którego wystąpią: Stanisław Pielczyk na organum oraz Elżbieta Skrzymowska na skrzypcach. Usłyszymy utwory z tzw. klasyki, ale nie na instrumentach, na które były pierwotnie komponowane (np. na orkiestrę), a w wydaniu na skrzypce i organum. Będą to  improwizacje oraz wariacje wykonywane zarówno w duecie jak i solo. Koncert będzie miał miejsce w starych filtrach Wodociągów Raciborskich, stąd też liczba miejsc jest ograniczona. Wstęp wolny, wejściówki do odebrania w Visit Racibórz - Centrum Informacji Turystycznej, ul. Długa 2.


Elżbieta Skrzymowska urodziła się 31 lipca 1983 w Raciborzu w muzycznej rodzinie Małgorzaty i Antoniego Kucznierzów. Mimo, iż swoją formalną edukację i życie zawodowe związała ostatecznie z biologią, muzyka w jej życiu była i jest obecna cały czas. W 2007 roku ukończyła studia biologiczne na specjalizacji biologia środowiskowa na Uniwersytecie Warszawskim i również od 2007 roku pracuje w Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu, którego od 2020 roku jest dyrektorem. Jej głównym instrumentem są skrzypce, ale gra też na fortepianie i organach oraz śpiewa. Od 2009 roku jest członkinią rybnickiego zespołu jazzu tradycyjnego South Silesian Brass Band, w którym śpiewa i gra na skrzypcach, współpracuje też jako skrzypaczka z operetkowym teatrem Arte Creatura, jest członkinią tria Elara Classic Trio oraz kwartetu wokalnego Babski Kwartet. W latach 2002-2007 była skrzypaczką w warszawskim zespole muzyki celtyckiej „The Irish Connection”, a po powrocie ze studiów do Raciborza tworzyła przez kilka lat własny zespół folkowy „Wersja Robocza”. Również w latach 2007-2014 współpracowała jako skrzypaczka z Gliwickim Teatrem Muzycznym. Przez wiele lat z przerwami była członkinią raciborskiej Grupy Bez Nazwy, zarówno jako wokalistka jak i jako skrzypaczka.

 

Dr Stanisław Pielczyk urodził się 14 stycznia 1982 roku w Raszczycach. Ukończył z wyróżnieniem PSM I st. w Raciborzu oraz PSM II st. w Rybniku w klasie organów Elżbiety Włosek – Żurawieckiej. W 2007 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego. Od 1993 roku jest organistą w swojej rodzinnej miejscowości. Zajmuje się też budowaniem instrumentów oraz problematyką instrumentów historycznych. Jest pracownikiem  Muzeum Organów Śląskich  w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego  w Katowicach na stanowisku asystenta naukowego. Jest pedagogiem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Rybniku i Zabrzu, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu gry organowej, gry na fortepianie, akompaniamentu liturgicznego, zespołów kameralnych i improwizacji organowej. W listopadzie 2011 roku w Izbie Rzemieślniczej we Wrocławiu zdał z najwyższą oceną egzamin czeladniczy w zawodzie organmistrz. Od 2012 roku jest  członkiem Archidiecezjalnej Komisji do spraw Muzyki Sakralnej w Katowicach. W listopadzie 2018 roku uzyskał stopień doktora sztuki  dziedzinie sztuk muzycznych, w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka.

 Ważniejsze nagrody i wyróżnienia.

 - III miejsce w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Szkół Muzycznych II stopnia klasy organów w Częstochowie w roku 2000 i 2002.

- III miejsce na międzynarodowym konkursie organowym w Rumii w ramach Festiwalu Muzyki Sakralnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w 2003 roku.

-  2000 rok stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

-  I nagroda w kategorii improwizacji organowej, II nagroda w kategorii interpretacji muzyki organowej oraz wyróżnienie za najlepsze wykonanie współczesnego utworu czeskiego kompozytora na Międzynarodowym Konkursie Młodych Organistów w Opawie w 2006 roku.

- Podczas Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień 2011” dokonał polskiego prawykonania utworu na organy i taśmę Roderica de Mana „Strange echoes for trunks and pipe”.

          

Link do wydarzenia na FB: https://fb.me/e/1UEMWp6MW

Link do ogólnego wydarzenia Dni Raciborza 2022:  https://fb.me/e/3o8Nw6yL6

 

 



do góry