Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 08.06.2022

Racibórz prozą zaczarowany

miejsce: Biblioteka, ul. Jana Kasprowicza 12
data: 29. 05. 2022 do 4. 11. 2022
kategoria: Biblioteka
Celem konkursu literackiego „Racibórz prozą zaczarowany” jest promocja Raciborza poprzez literackie przedstawienie naszego miasta oraz popularyzacja czytelnictwa i wzrost zainteresowania kulturą i literaturą. Tematem IX edycji konkursu jest "Świat w jednym mieście" Czym dla Ciebie jest miasto, w którym żyjesz? Jak widzisz świat, który Cię otacza? Czy dostrzegasz, to co piękne? To, co nowe? Czy dostrzegasz zmianę, a może czujesz nostalgię? Czy świat to ludzie, czy świat to miejsce? I wreszcie – czy miasto może stać się dla kogoś całym światem? Nawiązując do hasła tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, które brzmi „Świat w jednym miejscu”, zapraszamy do kolejnej edycji konkursu literackiego „Racibórz prozą zaczarowany. Świat w jednym mieście”. Edycji szczególnej, ogłoszonej w roku, w którym każdy z nas obserwuje ogromne zmiany wokół. Zapraszamy do udziału wszystkich, którzy mają potrzebę uporządkowania myśli, przelania na papier refleksji, uczuć, obserwacji, lęków i nadziei. Zatrzymania się, wejrzenia w głąb siebie. Każdy może zinterpretować hasło tegorocznej edycji według siebie, według tego, co gra w głębi duszy. Czekamy na prace, w których zobaczymy serce Raciborza, nasycone historiami, miejscami, ludźmi, nasycone… światłem i światem.   Do konkursu zostaną zakwalifikowane prace napisane prozą (nie mniej niż 5 i nie więcej niż 10 stron maszynopisu). W konkursie mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 13 lat. Termin nadsyłania prac upływa 15 października 2022r, Rozstrzygnięcie: 4 listopada 2022r. Konkurs pod patronatem Prezydenta Miasta Racibórz.  

Cztery pory roku- wyzwanie na czytanie

miejsce: Filia nr 9 Brzezie ul. Myśliwca 9
data: 1. 06. 2022 do 31. 08. 2022
kategoria: Biblioteka
W Internecie mnóstwo jest wyzwań, które wymuszają na Tobie określoną liczbę książek, ale nie my. U nas to Ty sam określasz, ile chcesz przeczytać. 15, 49, a może 120? Każda liczba jest dobra, bo najważniejsze jest to, by czytać. Oddajemy w Twoje ręce Wyzwanie – Czytanie, które pomoże Ci zliczać przeczytane książki, zmotywuje w chwilach zastoju, a na koniec nagrodzi Twój sukces. Postaw sobie cel i zrealizuj go razem z nami.. Siedząc, leżąc, stojąc. W autobusie, stojąc w korku, w poczekalni, w łóżku. Na głos, samemu sobie, dziecku. Podejmij wyzwanie czytelnicze i każdego dnia na chwilę przenoś się z książką do innego świata. 3 osoby, które w wyznaczonym okresie przeczytają największa ilość książek zostaną nagrodzone i  wyróżnione na specjalnie przygotowanej tablicy. Wyzwanie przeprowadzone będzie w ramach projektu „Pozytywnie zaBOOKowani” dzięki dofinansowaniu uzyskanym przez naszą bibliotekę ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bez uczuć ani rusz – warsztaty z Wojciechem Kołyszko i Jovanką Tomaszewską

miejsce: Filia Publiczno-Szkolna nr 10 Markowice, ul. Jordana 6
data: 8. 06. 2022
godzina: 17:00
kategoria: Biblioteka
Uczucia są nam potrzebne. Wszystkie uczucia są naturalne i zupełnie normalne, choć czasami sprawiają nam kłopoty. Jednak dużo większy kłopot możemy mieć wtedy, gdy je ignorujemy lub próbujemy stłumić. Za to wtedy, gdy potrafimy się z nimi obchodzić, stają się bardzo pomocne. W czasie naszych spotkań poznamy najważniejsze emocje, zajmiemy się tym jak je rozpoznać u siebie i innych oraz dowiemy się co nam mówią. Z dorosłymi zastanowimy się w jaki sposób pomagać dzieciom w kształtowaniu zdrowego stosunku do emocji, jak reagować w konkretnych sytuacjach, gdy uczucia dochodzą do głosu. A także zajmiemy się naszymi własnymi, dorosłymi, uczuciami, bo one też mają wpływ na zachowanie dzieci. Wojciech Kołyszko i Jovanka Tomaszewska są autorami serii bajek o uczuciach ma na celu wspomaganie wszechstronnego rozwoju dziecka. Opowieści są pomyślane tak, by uczyły rozpoznawania, akceptowania i właściwego okazywania uczuć. Są adresowane głównie do dzieci w wieku 5–9 lat, ale także dorosłym przyniosą użyteczną wiedzę na ten temat. Wstęp wolny. Spotkanie finansowane z Budżetu Obywatelskiego na 2022 r.

English Conversation Club

miejsce: Biblioteka ul. Kasprowicza 12
data: 8. 06. 2022
godzina: 17:00
kategoria: Biblioteka
Zapraszamy na konwersacje w języku angielskim. Comiesięczne spotkania w kameralnej grupie to świetny sposób na rozwinięcie umiejętności językowych. Konwersacje będą prowadzone na różne tematy i nie trzeba perfekcyjnie znać języka angielskiego, by dołączyć do English Conversation Club.

DNI RACIBORZA 2022 - MUZYKA FILMOWA NA SALI SĄDOWEJ

miejsce: Sala Sądu Rejonowego w Raciborzu, ul. Ogrodowa
data: 8. 06. 2022
godzina: 18:00
kategoria: RCK

Serdecznie zapraszamy na inaugurację Dni Raciborza, która nastąpi w środę 8 czerwca o godzinie 18:00 podczas koncertu zatytułowanego MUZYKA FILMOWA NA SALI SĄDOWEJ. Wydarzenie to odbędzie się, w odrestaurowanym jakiś czas temu gmachu sądu rejonowego, a dokładnie w najpiękniejszej na Śląsku sali sądowej, którą zdobią polichromie z XIX wieku.

Wystąpi kwartet smyczkowy Unique String Quartet, który zaprezentuje najbardziej znane utwory muzyki filmowej m.in. „Misja”, „Ojciec Chrzestny”, „Zapach kobiety”, „Shrek” czy serialu „Gra o tron”.

Kwartet tworzą absolwentki Akademii Muzycznych w Krakowie i w Katowicach - Magdalenę Warmińską-Mrozek (skrzypce), Aleksandrę Buczek (skrzypce), Sonię Mitros - Gwardecką (altówka) oraz Nikol Latochę (wiolonczela).

Zespół powstał w 2018 roku i od tej pory regularnie koncertuje, natomiast każda z artystek posiada na swoim koncie indywidualne sukcesy, takie jak udział w licznych festiwalach odbywających się w Polsce i za granicą, (m. in. Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Festiwal Eurochestries w Hiszpanii, Festiwal Beethovenowski w Prudniku), nagrody w konkursach oraz nagrania płytowe (m. in. "Z tysiąca i jednej Nocy Wigilijnej" - J. Sevenitz, M. Król, P. Tomaszewski).

Instrumentalistki z Unique String Quartet współpracują na co dzień z takimi zespołami, jak: orkiestra Opery Śląskiej w Bytomiu, Neue Philharmonie München, Filharmonia Gorzowska, Filharmonia Bałtycka, Bielska Orkiestra Kameralna czy Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna "Archetti". Poza granicami Polski koncertowały również w: Niemczech, Danii, Hiszpanii, a także USA, Chinach i Dubaju.

 

Wejściówki  dostępne od 31 maja w Visit Racibórz - Centrum Informacji Turystycznej (ul. Długa 2).

 

Lewandowski, Nawałka i Listkiewicz – bohaterowie książek Łukasza Olkowicza

miejsce: Biblioteka ul. Kasprowicza 12
data: 8. 06. 2022
godzina: 18:00
kategoria: Biblioteka
Spotkanie z dziennikarzem sportowym Łukaszem Olkowiczem. Łukasz Olkowicz - syn nauczycielki języka polskiego i nauczyciela wychowania fizycznego. Nie miał wyjścia, musiał zostać dziennikarzem sportowym. Od ponad pięciu lat autor cyklu „Prześwietlenie" w „Przeglądzie Sportowym", a od miesiąca gospodarz podcastu o tym samym tytule. Autor sportowych książek, ta ostatnia to spisane wspólnie z Piotrem Wołosikiem wspomnienia Michała Listkiewicza „Listek. Najciekawiej jest po ostatnim gwizdku". W „Przeglądzie Sportowym" zatrudniony od 2008 roku, wcześniej był jego współpracownikiem. Jako licealista pracę zaczynał wtedy od sprawdzenia rozkładu jazdy miejskich autobusów na Targówek, gdy raczkował w dziennikarstwie i opisywał IV-ligowe mecze drużyny z prawobrzeżnej dzielnicy Warszawy. W kolejnych latach relacjonował piłkarskie mistrzostwa Europy od 2008 roku do 2016 (widziany na trybunach stadionu w Kijowie podczas finału EURO 2012) oraz mistrzostwa świata w 2018 roku. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Lewy, Listek, Nawałka i… Hubert Kostka - Łukasz Olkowicz w bibliotece

miejsce: Biblioteka ul. Kasprowicza 12
data: 8. 06. 2022
godzina: 18:00
kategoria: Biblioteka
Spotkanie z dziennikarzem sportowym Łukaszem Olkowiczem. Czym różni się piłka nożna od „polskiej piłki”? Dlaczego Hiszpanie mają lepszych piłkarzy, a Polacy powinni więcej korzystać z doświadczenia Adama Nawałki? Podczas spotkania w raciborskiej bibliotece Łukasz Olkowicz opowiedział o spostrzeżeniach dziennikarza sportowego, swoich książkach oraz tych, które jeszcze nie powstały, a powinny. Dziennikarz „Przeglądu Sportowego” Łukasz Olkowicz specjalizuje się w polskim futbolu, rozmawia z jego najważniejszymi graczami i rozgrywającymi poza boiskiem. Razem z Piotrem Wołosikiem prześwietlał kariery Lewandowskiego i Michała Listkiewicza. W pojedynkę zmierzył się z perfekcjonizmem Adama Nawałki i zamieniając murawę na parkiet - wysłuchał spowiedzi Łukasza Kadziewicza. 8 czerwca Łukasz Olkowicz był gościem raciborskiej biblioteki. Wydarzenie współorganizowała Unia Racibórz. Na spotkaniu nie zabrakło komentarzy do bieżącej sytuacji na boiskach, podsumowania sezonu i rozgrywek pucharowych oraz tego co jeszcze czeka w tym roku na piłkarskich kibiców. Dziennikarz stwierdził między innymi, że na ostatnich Mistrzostwach Europy nie pokazaliśmy piłki ofensywnej, ale piłkę tchórzliwą. Nawiązał do problemów polskiego systemu szkolenia piłkarzy argumentując, że dzieci w Polsce nie różnią się od tych w Hiszpanii, dlaczego więc tak mało z nich wyrasta na dobrych piłkarzy? Opowiedział też o zmieniającym się rynku mediów sportowych i nowych trendach, za którymi trudno nadążyć. Było też sentymentalnie, bo za każdym razem, kiedy Łukasz Olkowicz przyjeżdża do Raciborza odwiedza Huberta Kostkę, którego docenia za 50 letnie doświadczenie i wiedzę piłkarską. Dziennikarz uznał, że Racibórz niewystarczająco korzysta z postaci 11 krotnego Mistrza Polski i złotego medalisty olimpijskiego, który powinien być najlepszą wizytówką raciborskiego środowiska piłkarskiego. Jednocześnie stwierdził, że polska piłka zasługuje na książkę o tak ważnym sportowcu. Oprócz pisania sportowych biografii Łukasz Olkowicz na bieżąco śledzi co dzieje się w polskim i zagranicznym futbolu. Jest prowadzącym sportowego podcastu „Prześwietlenie” (dostępnym m.in. w serwisie Onet Sport), gdzie razem z gośćmi komentuje i prześwietla sprawy, którymi żyje piłkarski świat. Razem z Mateuszem Święcickim (dziennikarz Eleven Sports), Dariuszem Szpakowskim (dziennikarz i komentator TVP Sport) i Łukaszem Wiśniowskim (prowadzący kanał Foot Truck i dziennikarz Canal+ Sport) występuje w programie „Misja Futbol”. Na spotkaniu w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu obecni byli działacze, trenerzy i piłkarze Unii Racibórz, która współorganizowała wydarzenie. Spotkanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Łukasz Olkowicz - syn nauczycielki języka polskiego i nauczyciela wychowania fizycznego. Nie miał wyjścia, musiał zostać dziennikarzem sportowym. Od ponad pięciu lat autor cyklu „Prześwietlenie" w „Przeglądzie Sportowym", a od miesiąca gospodarz podcastu o tym samym tytule. Autor sportowych książek, ta ostatnia to spisane wspólnie z Piotrem Wołosikiem wspomnienia Michała Listkiewicza „Listek. Najciekawiej jest po ostatnim gwizdku". W „Przeglądzie Sportowym" zatrudniony od 2008 roku, wcześniej był jego współpracownikiem. Jako licealista pracę zaczynał wtedy od sprawdzenia rozkładu jazdy miejskich autobusów na Targówek, gdy raczkował w dziennikarstwie i opisywał IV-ligowe mecze drużyny z prawobrzeżnej dzielnicy Warszawy. W kolejnych latach relacjonował piłkarskie mistrzostwa Europy od 2008 roku do 2016 (widziany na trybunach stadionu w Kijowie podczas finału EURO 2012) oraz mistrzostwa świata w 2018 roku.Galeria - Łukasz Olkowicz w bibliotece
do góry