Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 22.04.2022

Wystawa pokonkursowa „Alicja w krainie czarów”

miejsce: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu
data: 24. 03. 2022 do 30. 04. 2022
kategoria: Biblioteka

Przez 2 miesiące uczestnicy w różnym wieku z całej Polski przysyłali prace konkursowe w kategoriach: ilustracje, prace komputerowe, pacynki, kukiełki, prace przestrzenne; nawiązujące do treści powieści „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carolla. 24 marca o godzinie 16.00 odbędzie się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu połączone z wernisażem wystawy pokonkursowej w Galerii Gawra.

Pomysł na… świąteczną kartkę

miejsce: EUREKA Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
data: 8. 04. 2022 do 30. 04. 2022
kategoria: Biblioteka
„Pomysł na…” to propozycja dla miłośników książek i prac plastycznych. W każdym miesiącu bibliotekarki przygotują kreatywne zestawy złożone z materiałów plastycznych do samodzielnego wykonania pracy. W kwietniu będzie to świąteczna kartka. Mile widziane zdjęcia wykonanych prac. Ilość zestawów jest ograniczona. Warunkiem jego odebrania jest wypożyczenie książki.

Horrorek i Bestiariusz - warsztaty tworzenia ilustracji z Szymonem Telukiem

miejsce: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu, Filia nr 9 Brzezie
data: 21. 04. 2022 do 22. 04. 2022
godzina: 15:00
kategoria: Biblioteka
Horrorek i Bestiariusz to nazwy warsztatów dla młodzieży, które na zaproszenie raciborskiej biblioteki poprowadził znany rysownik i autor komiksów Szymon Teluk. Warsztaty odbyły się w czterech różnych lokalizacjach dla czterech grup uczestników. Podczas warsztatów młodzież uczyła się tworzenia charakterystycznych i wyrazistych ilustracji rodem ze świata fantasy. Tematy zajęć sugerowały jasno, że uczestnicy będą mieć do czynienia ze stworami i straszydłami, które mogą zaistnieć w fantastycznych światach wyobraźni. Umiejętność tworzenia takich postaci jest konieczna dla twórców komiksów, animacji i innych form ilustratywnej narracji. Cztery grupy warsztatowe odbyły zajęcia w czterech różnych lokalizacjach – w bibliotece na Kasprowicza, w Filii nr 9 Brzezie, w Szkole Podstawowej nr 3, a także specjalne zajęcia zorganizowano dla uczniów Liceum Plastycznego w Raciborzu. Każdorazowo, dwugodzinny warsztat podzielono na dwie części – teoretyczną i praktyczną. W pierwszej z nich prowadzący wprowadzał podstawy tworzenia charakterystycznych rysunków i dzielił się wiedzą związaną z wykorzystaniem figur geometrycznych i brył przy tworzeniu własnych prac. Następnie przedstawił etapy powstawania ilustracji tłumacząc, jak pracować na warstwach. Uczestnicy poznali różnorodne techniki, wykorzystywane przy tworzeniu postaci, a także łączenia ze sobą różnych ilustracji tak, aby stworzyły hybrydy podobne do Minotaura lub Bazyliszka. W części praktycznej na młodzież czekały zadania polegające na zilustrowaniu wybranych potworów wymienionych w zbiorach lokalnych mitów i legend.   Zajęcia „Horrorek, czyli duchy i strzygi na wesoło” oraz „Bestiariusz - smoki, potwory i duchy” odbyły się w ramach projektu “Pozytywnie zaBOOKowani” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu uzyskała dofinansowanie projektu w ramach ministerialnego programu Promocja czytelnictwa. Warsztaty prowadził Szymon Teluk - artysta, rysownik specjalizujący się w komiksie, ilustracji i karykaturze.Galeria - Warsztaty tworzenia ilustracji z Szymonem Telukiem

Dzień Ziemi w Ogródku Jordanowskim

miejsce: Ogródek Jordanowski, ul. Stalmacha
data: 22. 04. 2022
godzina: 10.00-17.00
kategoria: Biblioteka
Zapraszamy na miejski piknik organizowany z okazji Dnia Ziemi! W programie atrakcje:- sadzenie kwiatków,- warsztaty z Arboretum Bramy Morawskiej,- prelekcje prowadzone m.in. przez ornitologa,- warsztaty plastyczne,- doświadczenia dla najmłodszych z wodą i glebą,- występy artystyczne,- inne: bańki, duże gry terenowe, malowanie twarzy.   22 kwietnia w godzinach 10.00-17.00.

Dzień Ziemi i Dzień Książek w Ogródku Jordanowskim

miejsce: Ogródek Jordanowski, ul. Stalmacha
data: 22. 04. 2022
godzina: 10.00-17.00
kategoria: Biblioteka
22 kwietnia to w kalendarzu Dzień Ziemi, święto ważne dla wszystkich – w końcu wszyscy jesteśmy jej mieszkańcami i musimy o nią dbać, nie tylko od święta. Dla miłośników książek równie ważną datą w kalendarzu jest 23 kwietnia – Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym roku raciborska biblioteka świętowała te dni podczas pikniku w Ogródku Jordanowskim. Sezon plenerowych imprez w Ogrodzie Jordanowskim rozpoczął się w marcu od „Powitania Wiosny”. 22 kwietnia pod hasłem „Dzień Ziemi” po raz kolejny zorganizowano szereg atrakcji na świeżym powietrzu. Połączone siły różnych miejskich instytucji, szkół i stowarzyszeń zaowocowały kolejnym udanym przedsięwzięciem, na którym bawiły się dzieci z raciborskich szkół i przedszkoli. A gdzie narodził się pomysł na świętowanie Dnia Książki i Praw Autorskich? Po raz pierwszy obchodzono go w 1995 roku, choć sama idea wywodzi się ze zwyczaju datowanego na lata 20 XX wieku. To właśnie 23 kwietnia w Katalonii obdarowywano kobiety czerwonymi różami, a te odwzajemniały się mężczyznom podarunkami z książek. Co z tej okazji przygotowała Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu? Podczas pikniku nie zabrakło własnoręcznie wykonanych papierowych róż, na literackim drzewku zawisły tytuły ulubionych książek i bohaterów literackich, a na twarzach dzieci zakwitły kolejne kwiaty i symbole związane zarówno z Świętem Ziemi jak i Świętem Książki. Dzieci mogły wykazać się też talentem na innych stoiskach plastycznych oraz zręcznością w grach plenerowych. Również filie biblioteki zadbały o świąteczny akcent organizując dla dzieci tematyczne zajęcia i prezentacje. A czego życzą sobie książki z okazji swojego święta? Cytując wiersz Jana Klicha – który został przeczytany na głos w Ogrodzie Jordanowskim - „Prośba książki”: Tylko mnie z półki zabierz, przyjacielu!   Wprogramie miejskiego pikniku organizowanego z okazji Dnia Ziemii znalazły się: - sadzenie kwiatków,- warsztaty z Arboretum Bramy Morawskiej,- prelekcje prowadzone m.in. przez ornitologa,- warsztaty plastyczne,- doświadczenia dla najmłodszych z wodą i glebą,- występy artystyczne,- inne: bańki, duże gry terenowe, malowanie twarzy.Galeria - Dzień Ziemi, Dzień Książki

„Horrorek, czyli duchy i strzygi na wesoło” Warsztaty dla młodzieży z Szymonem Telukiem

miejsce: Filia nr 9 Brzezie ul. Myśliwca 9
data: 22. 04. 2022
godzina: 16:00
kategoria: Biblioteka
Horrorek, czyli duchy i strzygi na wesoło. Jak stworzyć i narysować przekonujące postacie i nawiedzone miejsca, żeby śmieszyły z dreszczykiem. „Duszek Kasper”, „Scooby-doo”, „Uniwersytet Potworny” i podobne opowieści. Opis warsztatu: Romantyczne opowieści grozy już dawno znalazły miejsce w literaturze i filmie dziecięcym. Także komiks od nich nie stronił. Najważniejsze dla takich historii okazuje się budowanie nastroju za pomocą wielu specyficznych elementów obecnych w naszym codziennym życiu. Frankenstein, Dracula czy duchy mają swoje dziecięce reprezentacje, które bawią i straszą w równej proporcji. Spróbujemy stworzyć bohatera „horrorku” i miejsce, w którym mieszka za pomocą technik komiksu oraz rysunku koncepcyjnego. Warsztaty przeprowadzone będą w ramach projektu „Pozytywnie zaBOOKowani” dzięki dofinansowaniu uzyskanym przez naszą bibliotekę ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Horrorek, czyli duchy i strzygi na wesoło. Jak stworzyć i narysować przekonujące postacie i nawiedzone miejsca, żeby śmieszyły z dreszczykiem. „Duszek Kasper”, „Scooby-doo”, „Uniwersytet Potworny” i podobne opowieści. Opis warsztatu: Romantyczne opowieści grozy już dawno znalazły miejsce w literaturze i filmie dziecięcym. Także komiks od nich nie stronił. Najważniejsze dla takich historii okazuje się budowanie nastroju za pomocą wielu specyficznych elementów obecnych w naszym codziennym życiu. Frankenstein, Dracula czy duchy mają swoje dziecięce reprezentacje, które bawią i straszą w równej proporcji. Spróbujemy stworzyć bohatera „horrorku” i miejsce, w którym mieszka za pomocą technik komiksu oraz rysunku koncepcyjnego. Warsztaty przeprowadzone będą w ramach projektu „Pozytywnie zaBOOKowani” dzięki dofinansowaniu uzyskanym przez naszą bibliotekę ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Światowy Dzień Matki Ziemi - Baśń sensoryczna dla najmłodszych

miejsce: Filia Publiczno-Szkolna nr 3 Ocice Ul. Tuwima 1
data: 22. 04. 2022
godzina: 16:00
kategoria: Biblioteka
Warsztaty rodzinne. Z okazji Światowego Dnia Matki Ziemi zapraszam na warsztaty rodzinne z najmłodszymi dziećmi. Będzie to baśń sensoryczna. Jest to bardzo ciekawa forma zainteresowania dzieci lekturą jak również świetna zabawa połączona z bardzo ważnymi dzisiaj sensoryczno- motorycznymi zdolnościami naszych dzieci. Na zajęciach będą tworzone kolorowe i zwariowane obrazy z przeróżnych surowców. Do zabawy i przyjemnego brudzenia zapraszamy całe rodziny. Należy przynieść ubrania wygodne i takie które nie boimy się ubrudzić oraz coś na zmianę. Ilość miejsc ograniczona. Wymagane wcześniejsze zapisy. Tel. 324157639

Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży

miejsce: Biblioteka Ul. Kasprowicza 12
data: 22. 04. 2022
godzina: 16:30
kategoria: Biblioteka
Dobra książka, herbata i ciekawa dyskusja. Lektura na kwiecień: „Wróć przed zmrokiem” Riley Sager Kiedy Maggie Holt miała pięć lat, jej rodzice kupili Baneberry Hall: rozległą wiktoriańską rezydencję położoną w lasach Vermont. Zanim minął miesiąc, rodzina uciekła z domu w środku nocy, pozostawiając tam cały dobytek. Ojciec Maggie na podstawie tej historii stworzył powieść, która szybko stała się bestsellerem. Nawet jeżeli nie wszyscy wierzyli w opisane w niej przerażające wydarzenia i duchy… Dorosła Maggie wraca do Baneberry Hall. Jest zdeterminowana, aby wyremontować i sprzedać posiadłość. Ma również nadzieję, że uda się jej odkryć prawdę o tym, co stało się 25 lat temu.
do góry