Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 21.04.2022

Wystawa pokonkursowa „Alicja w krainie czarów”

miejsce: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu
data: 24. 03. 2022 do 30. 04. 2022
kategoria: Biblioteka

Przez 2 miesiące uczestnicy w różnym wieku z całej Polski przysyłali prace konkursowe w kategoriach: ilustracje, prace komputerowe, pacynki, kukiełki, prace przestrzenne; nawiązujące do treści powieści „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carolla. 24 marca o godzinie 16.00 odbędzie się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu połączone z wernisażem wystawy pokonkursowej w Galerii Gawra.

Pomysł na… świąteczną kartkę

miejsce: EUREKA Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
data: 8. 04. 2022 do 30. 04. 2022
kategoria: Biblioteka
„Pomysł na…” to propozycja dla miłośników książek i prac plastycznych. W każdym miesiącu bibliotekarki przygotują kreatywne zestawy złożone z materiałów plastycznych do samodzielnego wykonania pracy. W kwietniu będzie to świąteczna kartka. Mile widziane zdjęcia wykonanych prac. Ilość zestawów jest ograniczona. Warunkiem jego odebrania jest wypożyczenie książki.

Horrorek i Bestiariusz - warsztaty tworzenia ilustracji z Szymonem Telukiem

miejsce: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu, Filia nr 9 Brzezie
data: 21. 04. 2022 do 22. 04. 2022
godzina: 15:00
kategoria: Biblioteka
Horrorek i Bestiariusz to nazwy warsztatów dla młodzieży, które na zaproszenie raciborskiej biblioteki poprowadził znany rysownik i autor komiksów Szymon Teluk. Warsztaty odbyły się w czterech różnych lokalizacjach dla czterech grup uczestników. Podczas warsztatów młodzież uczyła się tworzenia charakterystycznych i wyrazistych ilustracji rodem ze świata fantasy. Tematy zajęć sugerowały jasno, że uczestnicy będą mieć do czynienia ze stworami i straszydłami, które mogą zaistnieć w fantastycznych światach wyobraźni. Umiejętność tworzenia takich postaci jest konieczna dla twórców komiksów, animacji i innych form ilustratywnej narracji. Cztery grupy warsztatowe odbyły zajęcia w czterech różnych lokalizacjach – w bibliotece na Kasprowicza, w Filii nr 9 Brzezie, w Szkole Podstawowej nr 3, a także specjalne zajęcia zorganizowano dla uczniów Liceum Plastycznego w Raciborzu. Każdorazowo, dwugodzinny warsztat podzielono na dwie części – teoretyczną i praktyczną. W pierwszej z nich prowadzący wprowadzał podstawy tworzenia charakterystycznych rysunków i dzielił się wiedzą związaną z wykorzystaniem figur geometrycznych i brył przy tworzeniu własnych prac. Następnie przedstawił etapy powstawania ilustracji tłumacząc, jak pracować na warstwach. Uczestnicy poznali różnorodne techniki, wykorzystywane przy tworzeniu postaci, a także łączenia ze sobą różnych ilustracji tak, aby stworzyły hybrydy podobne do Minotaura lub Bazyliszka. W części praktycznej na młodzież czekały zadania polegające na zilustrowaniu wybranych potworów wymienionych w zbiorach lokalnych mitów i legend.   Zajęcia „Horrorek, czyli duchy i strzygi na wesoło” oraz „Bestiariusz - smoki, potwory i duchy” odbyły się w ramach projektu “Pozytywnie zaBOOKowani” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu uzyskała dofinansowanie projektu w ramach ministerialnego programu Promocja czytelnictwa. Warsztaty prowadził Szymon Teluk - artysta, rysownik specjalizujący się w komiksie, ilustracji i karykaturze.Galeria - Warsztaty tworzenia ilustracji z Szymonem Telukiem

„GraMy w Ósemce” – spotkanie klubu miłośników gier planszowych

miejsce: Filia Publiczno-Szkolna nr 8 Ul. Żorska 2
data: 21. 04. 2022
godzina: 16:00
kategoria: Biblioteka
Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnej gry! Po raz kolejny spotykamy się w ramach nowego klubu z pasją – tym razem zapraszamy wszystkich miłośników gier planszowych! Jeśli lubisz grać w gry planszowe, ale potrzebujesz kompana, jeśli chcesz sprawdzić co takiego jest w tych planszówkach, że inni ciągle o nich gadają, jeśli masz ochotę na nowe wyzwania i przygody w fantastycznym świecie – celem twej wędrówki niech będzie Filia nr 8! Spotkania odbywać się będą co miesiąc a na każdym z nich zaprezentujemy całkiem nową grę planszową! Czekamy na fanów planszówek w wieku od 5 do 105 lat!

„Bestiariusz - smoki, potwory i duchy” Warsztaty z Szymonem Telukiem

miejsce: Biblioteka Ul. Kasprowicza 12
data: 21. 04. 2022
godzina: 16:00
kategoria: Biblioteka
Bestiariusz - smoki, potwory i duchy. Nie ma komiksów, animacji i gier bez dziwnych stworów. Nauczymy się je wymyślać i rysować. Uczestnicy poznają różne postacie z legend i mitologii oraz nauczą umieszczać je w komiksach i animacjach. Opis warsztatu: Jak stworzyć bestiariusz. Potwory, smoki, gryfy i inne stworzenia fantastyczne znane min z mitologii. Podczas warsztatów zrobimy przegląd fantastycznych stworzeń z historii, ale także współczesnych filmów i komiksów. Jak łączyć ze sobą różne zwierzęta tak aby stworzyły hybrydy podobne do Minotaura lub Bazyliszka. Uczestnicy poznają technikę kolażu. Za jej pomocą, a także zabiegów komiksowych przygotujemy rysunki koncepcyjne różnych postaci, które można będzie wykorzystać w komiksie, grach lub filmach. Warsztaty przeprowadzone będą w ramach projektu „Pozytywnie zaBOOKowani” dzięki dofinansowaniu uzyskanym przez naszą bibliotekę ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Liczba miejsc ograniczona! obowiązują wcześniejsze zapisy! e-mail: f9@biblrac.pl b.plisgrochowicz@biblrac.pl

W PUNKT. Spotkanie z Magdalena Jaskot

miejsce: RCK Raciborski Dom Kultury (ul. Chopina 21)
data: 21. 04. 2022
godzina: 18:00
kategoria: RCK

W Raciborzu od lat tworzą i pracują ludzie przeróżnych pasji, którzy wyłamują się z ram codziennej szarości i rutyny, znani ze swoich dokonań nie tylko w naszym mieście. Czy znamy ich dobrze? Powiadają, że najtrudniej być prorokiem we własnym kraju, a ponadto szacunek dla wartości i szczere uznanie dla osoby to dziś dobra deficytowe.

 

 

 

 

 

 

 Tym razem gościem saloniku artystycznego „W punkt” będzie Magdalena Jaskot - urodzona w 1997 w Raciborzu. W 2017 roku ukończyła Liceum Plastyczne w Raciborzu, zdobywając  tytuł zawodowy technik grafik. Tematem pracy dyplomowej były portrety graficzne Fridy Kahlo (hybryda suchorytu i digitalu) wykonane pod opieką mgr Michała Sitka.  W 2021 roku ukończyła Państwową Szkołę  Zawodową w Raciborzu  (kierunek Edukacja Artystyczna). Tematem pracy licencjackiej był cykl kolaży graficznych w formie posterów, wykonane pod opieką dr Magdaleny Gogół. Obecna wystawa „Myślą i słowem” – cykl kolaży arteterapeutycznych”, jest kontynuacją cyklu dyplomowego. Plakaty budowane są w programie graficznym, na bazie kolaży analogowych. Aktualnie artystka, wraz z Agatą Kręć (założycielką)  i Aleksandrą Micher działa w Pracowni Spirala – mini galerii sztuk, pracowni artystycznej, salonu tatuażu oraz piercingu.

Na wystawę i  „kanapowe” rozmowy o sztuce  przy filiżance dobrej  herbaty  lub kawy zapraszamy  w czwartek 21 kwietnia o godz.18.00, które wyjątkowo odbędą się w Galerii na I piętrze w RCK RDK, ul. Chopina 21. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Kwiotek, pod okiem której Magdalena zdobywała pierwsze szlify artystyczne.

Wstęp wolny.

 

Powiatowy Międzyszkolny Turniej „Felix, Net i Nika oraz… potyczki w bibliotece”

miejsce: EUREKA Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
data: 21. 04. 2022
godzina: 9.00
kategoria: Biblioteka
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu zaprasza szkolne drużyny do udziału turnieju organizowanym z okazji Światowego Dnia Książki 2022. W tym roku turniej odbędzie się 21 kwietnia pod hasłem „Felix, Net i Nika oraz… potyczki w bibliotece” i po 2 letniej przerwie wraca do biblioteki w formule stacjonarnej. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Jest to data symboliczna dla literatury światowej, ponieważ na ten dzień przypada rocznica urodzin lub śmierci wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona i Williama Szekspira. Z tej okazji biblioteka organizuje Powiatowy Międzyszkolny Turniej „Felix, Net i Nika oraz… potyczki w bibliotece” adresowany do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. W tym roku turniej odbywa się w oparciu o treść pierwszego tomu cyklu książek Rafała Kosika: „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”. Do turnieju mogą zgłaszać się 4 osobowe szkolne drużyny z Raciborza i powiatu raciborskiego. Udział w turnieju wiąże się z udziałem w konkursie wiedzy, odegraniu scenek teatralnych nawiązujących do lektury oraz wykonaniu plakatu - reklamy książki. Po wszystkich konkurencjach, spośród szkolnych drużyn jury wyłoni zwycięzców, którzy zostaną nagrodzeni i wyróżnieni. Turniej rozpocznie się 21 kwietnia 2022 r. o godzinie 9.00 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu, ul. Kasprowicza 12. Zgłoszenia drużyn przyjmowane są w EURECE - Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży do 13 kwietnia (tel. 32 415 37 24 wew. 26). Zapraszamy do udziału!
do góry