Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 04.03.2022

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Alicja w Krainie Czarów"

miejsce: Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
data: 18. 01. 2022 do 11. 03. 2022
kategoria: Biblioteka
Biblioteka ogłasza Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Alicja w Krainie Czarów”. W 2022 mija setna rocznica urodzin Lewisa Carolla, autora niezwykłych przygód Alicji, które przeszły do kanonu opowieści dla dzieci. Prace konkursowe należy przesłać do 11 marca. Przedmiotem konkursu jest wykonanie ilustracji, pracy komputerowej, pacynki, kukiełki lub pracy przestrzennej nawiązującej do treści powieści „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carolla. Prace wraz z odpowiednimi formularzami zgłoszenia należy dostarczyć do biblioteki do 11 marca. Uroczystość ogłoszenia wyników Konkursu i wręczenie nagród nastąpi 24 marca o godz. 16:00 w bibliotece przy ul. Jana Kasprowicza 12.   Regulamin i karty zgłoszeń poniżej.

Rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego i wernisaż wystawy "Alicja w Krainie Czarów"

miejsce: Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
data: 18. 01. 2022 do 11. 03. 2022
kategoria: Biblioteka
  Przez 2 miesiące uczestnicy w różnym wieku z całej Polski przysyłali prace konkursowe w kategoriach: ilustracje, prace komputerowe, pacynki, kukiełki, prace przestrzenne; nawiązujące do treści powieści „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carolla. 24 marca o godzinie 16.00 odbędzie się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu połączone z wernisażem wystawy pokonkursowej w Galerii Gawra.    

Hobbit - konkurs wiedzy

miejsce: Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
data: 16. 02. 2022 do 15. 03. 2022
godzina: 16:00
kategoria: Biblioteka
Konkurs wiedzy o powieści Hobbit, czyli tam i z powrotem autorstwa J.R.R. Tolkiena. Jesteś fanem literatury fantasy? Lubisz książki przygodowe? Mity i dawne legendy czytasz z zapartym tchem? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco ogłoszony przez bibliotekę konkurs wiedzy 'Hobbit" jest propozycją dla Ciebie!   Konkurs pisemny. Zgłoszenia przyjmowane w każdej filii i oddziale biblioteki do 11 marca 2022.

"HUMORKI". Spotkanie autorskie z Agnieszką Zimnowodzką

miejsce: Filia Publiczno-Szkolna nr 10 Markowice, ul. Jordana 6
data: 4. 03. 2022
kategoria: Biblioteka
4 marca Filia Publiczno-Szkolna nr 10 w Markowicach zaprosiła dzieci na spotkanie z Agnieszką Zimnowodzką, absolwentką psychologii, autorką serii książeczek o mieszkańcach Humorków, "Historii zamiecionych pod dywan" oraz "Historii wyciągniętych z kapelusza". W spotkaniu autorskim o charakterze warsztatowym uczestniczyła klasa II oraz najstarsza grupa przedszkolna ZSP nr 1 w Markowicach. Autorka zabrała dzieci w podróż do miasteczka Humorki, miejsca gdzie rozgrywa się akcja serii książeczek, z których każda dowcipnie przedstawia szczególny typ charakteru jej bohaterów: Bałaganiaki, Kłamczusiaki, Zdziwonki, Leniwczaki, Śmiechołki… Dzieci uczestniczące w spotkaniu wymyślały też inne typy rodzin zamieszkujących Humorki, np.: Kaprysiaki, Złośliwczaki. Zabawa integracyjna wprowadziła wszystkich w dobry humor, powtarzając słowa: „My humorki dobre mamy, na siebie się nie dąsamy”. Rozmowa na temat emocji uzmysłowiła uczestnikom, że wszystkie emocje są dobre i należy nauczyć się jak rozładowywać te złe. Zabawy ze śmiesznymi minkami były tego dobrym przykładem. Autorka odczytała jedno ze swoich opowiadań, a po nim dzieci malowały plany wymyślonych przez siebie miasteczek. Tak powstało Miasto Kolorowe, Kebab, Zwierzaczkowo, Pełne Brzuszki i inne. Dzieci miały również za zadanie nadać nazwy narysowanym przez siebie ulicom, odpowiednio do nazwy miasteczka. Na zakończenie pełnego humoru spotkania Pani Agnieszka podpisywała książki, które dzieci zabrały ze sobą do domu. Spotkanie z Agnieszką Zimnowodzką w Filii Publiczno-Szkolnej nr 10 w Markowicach Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu zorganizowano w ramach dofinansowania ze środków Budżetu Obywatelskiego Miasta Racibórz na rok 2022.Galeria - Spotkanie autorskie z Agnieszką Zimnowodzką

Żołnierze Wyklęci w Raciborzu. Zarys problematyki. Wykład Beno Benczewa

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 4. 03. 2022
godzina: 18:00
kategoria: Biblioteka
"Żołnierze Wyklęci w Raciborzu. Zarys problematyki" to prelekcja naukowa, którą wygłosi historyk Beno Benczew z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Raciborzu.   Beno Benczew: „W czasach III Rzeszy istniała u nas Armia Krajowa, choć był to swoisty ewenement (…) Tutejsze struktury konspiracyjne w czasie wojny podlegały inspektoratowi rybnickiemu AK”. Niechlubną kartę w historii powojennych prześladowań zajmuje raciborskie więziennie, w którego murach więziono i torturowano wrogów nowego systemu. Na cmentarzu Jeruzalem znajdują się groby w których spoczęli ofiary komunizmu z Lubelszczyzny, Kielecczyzny, Mazowsza, Podlasia, Ziemi Sandomierskiej i Górnego Śląska. Badaniem szczątek zajęło się biuro poszukiwań IPN.   Beno Benczew – pracownik Archiwum IPN w Katowicach. Regionalista, magister historii. Specjalizuje się w tematyce historii lokalnej ziemi raciborskiej w XX wieku. Autor bloga www. ratibor-raciborz.blogspot.com     Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Wykład odbędzie się 4 marca 2022 o godzinie 18.00.    

Piracka nocka w Markowicach

miejsce: Filia Publiczno-Szkolna nr 10 Markowice, ul. Jordana 6
data: 4. 03. 2022
godzina: 19.00
kategoria: Biblioteka
4 marca w ramach współpracy Przedszkola nr 17 z filią biblioteki publicznej w Markowicach została zorganizowana dla starszaków nocka piracka. Uczestnicy w strojach piratów stawili się wieczorową porą aby przeżyć niezapomnianą przygodę. Na śmiałków biorących udział w nocy piratów czekało wiele zadań sportowych, zręcznościowych, łamigłówek i zajęć plastycznych. Ich zadaniem było przepłynięcie przez morze pełne rekinów, złowienie ryby na kolację, zmaganie się z ośmiornicą, bitwa na kule papierowe i poduszki oraz wiele innych. Z kolei rozwiązanie zagadek z każdym krokiem przybliżało uczestników do skarbu odnalezionego w ciemnościach, przy stukocie ducha pirata Barnaby. Po wielu zmaganiach z przygodami, dzieci po kolei kładły się spać do swoich śpiworów. Rano, po śniadaniu i wręczeniu dyplomów oraz pamiątek, dzieci wróciły w ramiona rodziców.Galeria - Piracka nocka w Markowicach
do góry