Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 06.02.2022

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Alicja w Krainie Czarów"

miejsce: Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
data: 18. 01. 2022 do 11. 03. 2022
kategoria: Biblioteka
Biblioteka ogłasza Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Alicja w Krainie Czarów”. W 2022 mija setna rocznica urodzin Lewisa Carolla, autora niezwykłych przygód Alicji, które przeszły do kanonu opowieści dla dzieci. Prace konkursowe należy przesłać do 11 marca. Przedmiotem konkursu jest wykonanie ilustracji, pracy komputerowej, pacynki, kukiełki lub pracy przestrzennej nawiązującej do treści powieści „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carolla. Prace wraz z odpowiednimi formularzami zgłoszenia należy dostarczyć do biblioteki do 11 marca. Uroczystość ogłoszenia wyników Konkursu i wręczenie nagród nastąpi 24 marca o godz. 16:00 w bibliotece przy ul. Jana Kasprowicza 12.   Regulamin i karty zgłoszeń poniżej.

Rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego i wernisaż wystawy "Alicja w Krainie Czarów"

miejsce: Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
data: 18. 01. 2022 do 11. 03. 2022
kategoria: Biblioteka
  Przez 2 miesiące uczestnicy w różnym wieku z całej Polski przysyłali prace konkursowe w kategoriach: ilustracje, prace komputerowe, pacynki, kukiełki, prace przestrzenne; nawiązujące do treści powieści „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carolla. 24 marca o godzinie 16.00 odbędzie się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu połączone z wernisażem wystawy pokonkursowej w Galerii Gawra.    

ULITZKA, CZĘŚĆ 1

miejsce: Sala widowiskowa RCK RDK (ul. Chopina 21)
data: 6. 02. 2022
godzina: 17:00
kategoria: RCK

Pełnometrażowy film dokumentalny Adriana Szczypińskiego. Będzie to pierwsza część filmowej biografii ks. prałata Carla Ulitzki (1873-1953), jednej z najwybitniejszych osobistości w historii Raciborza i Górnego Śląska.

 

 

 

Był proboszczem parafii św. Mikołaja w Raciborzu, szefem największej partii na niemieckim Górnym Śląsku, posłem do Reichstagu, najważniejszym politycznie duchownym katolickim wschodnich Niemiec, niekoronowanym królem Prowincji Górnośląskiej. Po 1933 roku był szykanowany, aresztowany, więziony w obozie Dachau i dwukrotnie zmuszony do wyjazdu z Raciborza. W czasach Polski Ludowej jego postać została wymazana z przestrzeni historycznej. Ślązak wzniosły i tragiczny, jak czasy, w których działał. Film jest próbą przywrócenia uczciwej pamięci historycznej o ks. Ulitzce.

Występują: Guido Hitze, bp Jan Kopiec, ks. dr hab. Konrad Glombik, ks.dr hab. Piotr Górecki, ks. prałat Jan Szywalski, s. Dolores Dorota Zok SSpS, dr Barbara Kalinowska-Wójcik, Paweł Newerla, Horst Werner, dr Janusz Nowak, dr Josef Gonschior, Antoni Rubin, Arkadiusz Popławski oraz Bernard Polok.

Reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż i produkcja - Adrian Szczypiński.

Muzyka organowa - Arkadiusz Popławski.

 

Bezpłatne wejściówki do nabycia od 18 stycznia w kasie RCK RDK przy ul. Chopina 21

do góry