Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 17.01.2022

Pierwsze abecadło

miejsce: Filia Publiczno-Szkolna nr 10 Markowice, ul. Jordana 6
data: 1. 01. 2022 do 31. 01. 2022
kategoria: Biblioteka
Akcja czytelnicza w klasie I. W ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” uczniowie klasy pierwsze otrzymali książkę „Pierwsze abecadło”. Jest to kampania zainicjowana przez Instytut Książki, który chce zaprosić pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania. Przygody tym większej, gdy czytelnik czerpie radość i przyjemność z lektury odkrywanej samodzielnie. Uczniowie kl. I zostali zaproszeni do wypożyczania książek, otrzymali dzienniczek, do którego mogą wkleić specjalną naklejkę potwierdzającą odwiedziny w bibliotece i wypożyczenie książek. Po wypełnieniu dzienniczka naklejkami na dzieci czekają nagrody.

Plebiscyt na Książkę Roku 2021

miejsce: Wszystkie filie i oddziały Biblioteki
data: 3. 01. 2022 do 28. 01. 2022
kategoria: Biblioteka
Która z książek przeczytanych w ubiegłym roku zasłużyła na miano najlepszej? Biblioteka zaprasza do udziału w Plebiscycie na Książkę Roku 2021. Głos w Plebiscycie może oddać każdy czytelnik raciborskiej biblioteki. Do Plebiscytu można zgłaszać tylko książki wydane po raz pierwszy w 2021 roku i tylko te, które znajdują się w zbiorach biblioteki. Każdy zgłaszający może podać maksymalnie trzy propozycje tytułów. Na głosujących w Plebiscycie czekają nagrody książkowe!   I etap głosowania trwa do 28 stycznia. Do II etapu Plebiscytu przejdą książki z największą liczbą zgłoszeń. Jak głosować: https://www.facebook.com/biblrac - pod postem oznaczony hasłem „Książka Roku 2021” dodać komentarz zawierający: tytuł typowanej książki, imię i nazwisko autora Papierowe karty zgłoszeń – do wypełnienia w każdej fili i oddziale biblioteki

„Polska czy Niemcy? Plebiscyt na Górnym Śląsku - 20 marca 1921". Wystawa ze zbiorów Biblioteki Śląskiej w Katowicach

miejsce: Galeria Gawra ul. Kasprowicza 12
data: 5. 01. 2022 do 31. 01. 2022
kategoria: Biblioteka
Z początkiem 2021 roku, w setną rocznicę jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach Górnego Śląska, czyli plebiscytowego głosowania, Dział Zbiorów Specjalnych Biblioteki Śląskiej opracował ekspozycję: „Polska czy Niemcy? Plebiscyt na Górnym Śląsku - 20 marca 1921. Wystawa ze zbiorów Biblioteki Śląskiej w Katowicach”. Na 25 planszach opowiedziano historię tego wydarzenia. Wykorzystano wyłącznie bogate zbiory plebiscytoriów, które zgromadziła Biblioteka Śląska: fotografie, grafikę, rękopisy, druki ulotne oraz czasopisma z epoki. Szczególnie ciekawe, zarazem unikatowe są oryginalne albumy karykatur plebiscytowych Stanisława Ligonia, Antoniego Romanowicza i Stanisława Antoniewicza zachowane w graficznej kolekcji Biblioteki Śląskiej. Scenariusz wystawy: dr Agata Duda-Koza i dr Barbara Maresz Opracowanie graficzne: Joanna Rzepka

Pomysł na… Kartki okolicznościowe Coś dla babci, coś dla dziadka

miejsce: EUREKA Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
data: 14. 01. 2022 do 31. 01. 2022
kategoria: Biblioteka
„Pomysł na…” to propozycja dla miłośników książek i prac plastycznych. W kolejnych miesiącach bibliotekarki przygotowują kreatywne zestawy złożone z materiałów plastycznych do samodzielnego wykonania pracy. W styczniu będą to kartki na Dzień Babci i Dziadka. Osoby biorące udział w akcji dzielą się zdjęciami wykonanych prac. Ilość zestawów jest ograniczona. Warunkiem jego odebrania jest wypożyczenie książki.

Spotkanie noworoczne w bibliotece - Ksiądz Zbigniew Czendlik i Michał Listkiewicz

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 17. 01. 2022
godzina: 18:00
kategoria: Biblioteka
Co łączy najpopularniejszego proboszcza w Czechach z byłym prezesem PZPN? Niewątpliwie zamiłowanie do piłki nożnej i Czech. O wspólnych zainteresowaniach, wieloletniej przyjaźni i ciekawych anegdotach goście opowiedzą podczas noworocznego spotkania w raciborskiej bibliotece. Ksiądz Zbigniew Czendlik - Polski ksiądz, którego pokochali Czesi! Przyjaźni się z wieloma ludźmi z show-biznesu i szybko zdobył w Czechach wielką popularność. Prowadzi w telewizji oraz w radio swój talk show. Lubi sport, najbardziej piłkę nożną, gra w golfa, czasami gra w tenisa lub jeździ na nartach. Michał Listkiewicz - Przez wiele lat najważniejszy człowiek polskiej piłki nożnej, z powodu futbolu także wróg publiczny numer 1. Piłkarski sędzia, prezes PZPN, działacz UEFA i FIFA, również dziennikarz. Człowiek mocno doświadczony życiem, mistrz anegdot, bywalec salonów, gdzie jego drogi przecinały się z Kazimierzem Górskim, Diego Maradoną, Seppem Blatterem, Ireną Kwiatkowską, a nawet... jedną czarną owcą. Jednym z tematów spotkania będzie niedawno wydana książka „LISTEK. Najciekawiej jest po końcowym gwizdku”, a także „Bóg nie jest automatem do kawy: Rozmowa z księdzem Zbigniewem Czendlikiem”. Ilość miejsc ograniczona, na spotkanie obowiązują darmowe wejściówki, które można będzie odebrać od 10 stycznia w Bibliotece przy ul. Kasprowicza 12. W związku z limitami osób uczestniczących w wydarzeniach kulturalnych, przy odbiorze wejściówek prosimy o przedstawienie certyfikatów szczepienia/statusu ozdrowieńca. Dziękujemy za wyrozumiałość w tej kwestii.
do góry