Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 14.01.2022

Pierwsze abecadło

miejsce: Filia Publiczno-Szkolna nr 10 Markowice, ul. Jordana 6
data: 1. 01. 2022 do 31. 01. 2022
kategoria: Biblioteka
Akcja czytelnicza w klasie I. W ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” uczniowie klasy pierwsze otrzymali książkę „Pierwsze abecadło”. Jest to kampania zainicjowana przez Instytut Książki, który chce zaprosić pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania. Przygody tym większej, gdy czytelnik czerpie radość i przyjemność z lektury odkrywanej samodzielnie. Uczniowie kl. I zostali zaproszeni do wypożyczania książek, otrzymali dzienniczek, do którego mogą wkleić specjalną naklejkę potwierdzającą odwiedziny w bibliotece i wypożyczenie książek. Po wypełnieniu dzienniczka naklejkami na dzieci czekają nagrody.

Plebiscyt na Książkę Roku 2021

miejsce: Wszystkie filie i oddziały Biblioteki
data: 3. 01. 2022 do 28. 01. 2022
kategoria: Biblioteka
Która z książek przeczytanych w ubiegłym roku zasłużyła na miano najlepszej? Biblioteka zaprasza do udziału w Plebiscycie na Książkę Roku 2021. Głos w Plebiscycie może oddać każdy czytelnik raciborskiej biblioteki. Do Plebiscytu można zgłaszać tylko książki wydane po raz pierwszy w 2021 roku i tylko te, które znajdują się w zbiorach biblioteki. Każdy zgłaszający może podać maksymalnie trzy propozycje tytułów. Na głosujących w Plebiscycie czekają nagrody książkowe!   I etap głosowania trwa do 28 stycznia. Do II etapu Plebiscytu przejdą książki z największą liczbą zgłoszeń. Jak głosować: https://www.facebook.com/biblrac - pod postem oznaczony hasłem „Książka Roku 2021” dodać komentarz zawierający: tytuł typowanej książki, imię i nazwisko autora Papierowe karty zgłoszeń – do wypełnienia w każdej fili i oddziale biblioteki

„Polska czy Niemcy? Plebiscyt na Górnym Śląsku - 20 marca 1921". Wystawa ze zbiorów Biblioteki Śląskiej w Katowicach

miejsce: Galeria Gawra ul. Kasprowicza 12
data: 5. 01. 2022 do 31. 01. 2022
kategoria: Biblioteka
Z początkiem 2021 roku, w setną rocznicę jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach Górnego Śląska, czyli plebiscytowego głosowania, Dział Zbiorów Specjalnych Biblioteki Śląskiej opracował ekspozycję: „Polska czy Niemcy? Plebiscyt na Górnym Śląsku - 20 marca 1921. Wystawa ze zbiorów Biblioteki Śląskiej w Katowicach”. Na 25 planszach opowiedziano historię tego wydarzenia. Wykorzystano wyłącznie bogate zbiory plebiscytoriów, które zgromadziła Biblioteka Śląska: fotografie, grafikę, rękopisy, druki ulotne oraz czasopisma z epoki. Szczególnie ciekawe, zarazem unikatowe są oryginalne albumy karykatur plebiscytowych Stanisława Ligonia, Antoniego Romanowicza i Stanisława Antoniewicza zachowane w graficznej kolekcji Biblioteki Śląskiej. Scenariusz wystawy: dr Agata Duda-Koza i dr Barbara Maresz Opracowanie graficzne: Joanna Rzepka

Pomysł na… Kartki okolicznościowe Coś dla babci, coś dla dziadka

miejsce: EUREKA Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
data: 14. 01. 2022 do 31. 01. 2022
kategoria: Biblioteka
„Pomysł na…” to propozycja dla miłośników książek i prac plastycznych. W kolejnych miesiącach bibliotekarki przygotowują kreatywne zestawy złożone z materiałów plastycznych do samodzielnego wykonania pracy. W styczniu będą to kartki na Dzień Babci i Dziadka. Osoby biorące udział w akcji dzielą się zdjęciami wykonanych prac. Ilość zestawów jest ograniczona. Warunkiem jego odebrania jest wypożyczenie książki.

Podsumowanie kursu komputerowego dla osób z niepełnosprawnością

data: 14. 01. 2022
kategoria: Biblioteka
Zakończyło się kolejne działanie raciborskiej biblioteki w ramach projektu „Biblioteka bez barier” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Przez 10 spotkań uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej uczyli się obsługi komputera na zajęciach zorganizowanych przez raciborską bibliotekę. 14 stycznia odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń i certyfikatów ukończenia kursu dla uczestników. Pod okiem trenera firmy szkoleniowej As Edukacja- Centrum Szkoleniowe w Katowicach, uczestnicy kursów poznawali i doskonalili podstawy pracy z komputerem i w Internecie. Uczyli się przetwarzać teksty, tworzyli dokumenty oraz arkusze kalkulacyjne. Na zakończenie kursów, w bibliotece zostały wręczone zaświadczenia i certyfikaty "ECDL Base", które stały się symboliczną nagrodą dla jego uczestników. Spotkanie było również okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu. Wśród wspólnych działań znalazły się: piknik integracyjny, trening umiejętności społecznych, warsztaty plastyczne (cardmaking i wianki świąteczne) oraz trwający od grudnia 2021 kurs komputerowy.Galeria - Podsumowanie kursu komputerowego dla osób z niepełnosprawnością

Pograjmy razem! Klub Gier Planszowych

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 14. 01. 2022
godzina: 15:00
kategoria: Biblioteka
Lubisz grać w gry planszowe, a nie masz z kim grać? Odwiedź w piątkowe popołudnie bibliotekę – na pewno znajdzie się wolne miejsce przy planszy. Macie już ekipę do gry, ale brakuje miejsca do spotkań? W Bibliotece na pewno je znajdziecie. Zapraszamy na spotkania Klubu Gier Planszowych. Pograjmy razem!   Najbliższe spotkanie w piątek 14 stycznia w godzinach 15.00 - 21.00.

Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu Chóru BEL CANTO

miejsce: Sala widowiskowa RCK DK STRZECHA (ul. Londzina 38)
data: 14. 01. 2022
godzina: 18:00
kategoria: RCK

Zapraszamy serdecznie na koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu chóru Bel Canto, który odbędzie się 14 stycznia 2022 (piątek) o godz. 18:00 w Domu Kultury Strzecha, ul. Londzina 38. Wstęp wolny! Prowadzenie i akompaniament: Marceli Reszka. To już kilkuletnia tradycja, że chór występuję z repertuarem świątecznym w Raciborskim Centrum Kultury.

 

Chór powstał na przełomie 1995/1996 roku jako chór Szkoły Podstawowej nr 15 im. Jana III Sobieskiego w Raciborzu. Od 11 lat chór działa pod egidą Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Dzieci, Młodzieży i Rodziny „Pomocna Dłoń” w Raciborzu. Poczynaniom chóru od samego początku przyświeca motto „Śpiew jest mową serca; ku pociesze i radości serc ludzkich oraz na chwałę Boga najwyższego”. Chór wielokrotnie organizował koncerty dobroczynne „Dzieci – dzieciom”, z których dochód przeznaczony był na pomoc dla dzieci, które z różnych względów tej pomocy potrzebowały. Jest również współorganizatorem wojewódzkiego konkursu „Mistrz Fletu”, którego XVIII edycja odbyła się w grudniu. W repertuarze chóru znajdują się utwory od muzyki średniowiecznej po współczesną. Większość utworów stanowią opracowania i kompozycje Marcelego Reszki, który jest założycielem i dyrygentem chóru do chwili obecnej. Funkcję II dyrygenta pełni Iwona Sedlaczek. Chór jest laureatem wielu konkursów i festiwali międzynarodowych, ogólnopolskich i wojewódzkich. Wielokrotnie zdobywał Grand Prix na festiwalach. Bel Canto jest jedynym chórem młodzieżowym na raciborszczyźnie, który działa od 23 lat, kontynuując tradycje śpiewacze na ziemi raciborskiej. Chór jest zrzeszony w Śląskim Związku Chórów i Orkiestr – oddział w Katowicach.

 

Wstęp wolny

do góry