Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 29.08.2021

VIII Ogólnopolski Konkurs Literacki "Racibórz Prozą Zaczarowany"

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 1. 06. 2021 do 5. 11. 2021
godzina: 18:00
kategoria: Biblioteka
Celem konkursu literackiego „Racibórz prozą zaczarowany” jest promocja Raciborza poprzez literackie przedstawienie naszego miasta oraz popularyzacja czytelnictwa i wzrost zainteresowania kulturą i literaturą. Tematem VIII edycji konkursu jest parafraza tytułu znanego klasyka: "Racibórz w czasach zarazy". Do konkursu zostaną zakwalifikowane prace napisane prozą (nie mniej niż 5 i nie więcej niż 10 stron maszynopisu). W konkursie mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 13 lat. Rozstrzygnięcie: 5 listopada 2021 Konkurs pod patronatem Prezydenta Miasta Racibórz.

Powiatowy Konkurs Krótkich Form Literackich - „Racibórz za 100 lat”

miejsce: Filia nr 8, ul. Żorska 2, Szkoła Podstawowa nr 18
data: 11. 08. 2021 do 24. 09. 2021
kategoria: Biblioteka
Filia nr 8 i Szkoła Podstawowa nr 18 im. Książąt Raciborskich zapraszają do udziału w konkurskie literackim „Racibórz za sto lat” . W związku z setną rocznicą urodzin Stanisława Lema Sejm RP ustanowił bieżący rok Rokiem Lema. Celem naszego konkursu jest promocja twórczości tego wybitnego Polaka wśród uczniów szkół podstawowych powiatu raciborskiego. Do 15 września przyjmujemy zgłoszenia prac w następujących formach : krótka forma literacka, komiks, opowiadanie. Ogłoszenie wyników nastąpi podczas Festynu Rodzinnego na Nowych Zagrodach 24 września.

Koncert Gitarowy - Ludwik Konopko

miejsce: Sala Kameralna RDK (ul. Chopina 21)
data: 29. 08. 2021
godzina: 18:00
kategoria: RCK

29 sierpnia o godz. 18.00 w RCK RDK odbędzie się kolejny koncert letni  zorganizowany przez RCK. Tym razem będzie to muzyka gitarowa w wykonaniu gitarzysty, kompozytora i aranżera Ludwika Konopko.

 

 

Ludwik Konopko. Pochodzi ze Lwowa, a od 1991 roku związany jest z Polską. Po raz pierwszy wystąpił na scenie jako gitarzysta w wieku 19 lat, kiedy zagrał w orkiestrze pod batutą kompozytora Virko Baleya w Filharmonii Lwowskiej. Od tego czasu nieprzerwanie koncertuje zarówno jako solista, jak i we współpracy z innymi muzykami. Pierwszy zespół muzyczny Tea Fan Club (TFC) założył w 1989 roku we Lwowie wspólnie z Olehem Sukiem. Formacja z gatunku art-rock szybko zyskała sławę i przyciągnęła do współpracy takich znanych muzyków jak Oleksandr Ksenofontov, czy Vlad DeBriansky. W 1990 roku zespół wystąpił w ramach młodzieżowego festiwalu kultury alternatywnej Vyvych. Grupa TFC do dzisiaj uważana jest za legendarny projekt muzyczny na Ukrainie. W Polsce Ludwik Konopko założył w 1999 roku razem z Andrzejem Krośniakiem zespół o nazwie Cocotier, a w 2002 roku stworzył własną grupę Acoustic Travel Band. Oba zespoły koncertowały z dużym powodzeniem przez kilkanaście lat w całej Europie oraz brały udział w licznych festiwalach, między innymi w Ferrarze, Novarze, Olegio i Orte. Ich płyty, obejmujące w dużej części autorskie kompozycje Ludwika Konopki, rozeszły się w nakładzie kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy. W 2005 roku Acoustic Travel Band wystąpił jako support przed koncertem światowej sławy gitarzysty Ala di Meoli na Festiwalu Non-Stop we Wrocławiu. Ludwik Konopko współpracował ściśle z katowickim kabaretem integracyjnym o charakterze teatralno-muzycznym Drzewo a Gada, z krakowską formacją Que Passa zaliczaną do czołowych polskich zespołów flamenco fusion. Odbył z nią wiele tras koncertowych i występował na licznych festiwalach, między innymi w Landshut, Rudolstadt, czy w Lund. Ludwik Konopko od 2012 roku jest częścią zespołu Pilar, z którym regularnie koncertuje w Polsce i za granicą. W 2019 roku założył własny zespół ZOA Band i pozostaje jego liderem do dzisiaj. Zespół wykonuje jego autorskie kompozycje oraz aranżacje gitarowe innych utworów. Tworzą go doświadczeni muzycy, którzy wzajemnie się inspirują i czerpią radość ze wspólnego grania. Muzyka gitarowa Ludwika Konopki łączy wiele stylów, w tym blues, jazz, flamenco, czy world music. W swoich kompozycjach i aranżacjach wykorzystuje często złożone układy instrumentalne. Kreatywność i wrażliwość muzyczna, lekkość techniki gitarowej i swoboda improwizacji przysporzyły mu wielu fanów.

Wstęp wolny

do góry