Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 26.05.2021

Klub Wiedzy w bibliotece: Sprawdzam - między prawdą a postprawdą

miejsce: online
data: 26. 04. 2021 do 8. 06. 2021
godzina: 17:00
kategoria: Biblioteka
Żyjemy w czasach, kiedy to post z mediów społecznościowych czy fake news kreują codzienność. Czy z tego gąszczu dezinformacji da się wyłuskać ziarno prawdy? Biblioteka zaprasza na zajęcia Klubu Wiedzy "Sprawdzam - między prawdą a postprawdą". Zajęcia są relizowane w ramach projketu "Kluby wiedzy w bibliotece", którego koordynatorem jest FRSI. Tematem zajęć będą fake newsy i zagadnienia związane z dezinformacją. Spotkania będą odbywać się online na platformie ClickMeeting. Zaplanowano 6 spotkań, raz w tygodniu. Zajęcia mają formułę internetowego kursu. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres wg@biblrac.pl z tematem wiadomości "Klub wiedzy - zgłoszenie"   Celem projektu „Learning circles in libraries” jest ułatwienie osobom dorosłym dostępu do przydatnych treści online, wsparcie w zdobywaniu wiedzy oraz doskonaleniu umiejętności uczenia się przez całe życie.

Ziemia Święta w obiektywie Stanisława Ligonia

miejsce: Galeria Gawra
data: 8. 05. 2021 do 28. 05. 2021
kategoria: Biblioteka
Raciborska biblioteka zaprasza na nową wystawę – „Ziemia Święta w obiektywie Stanisława Ligonia”. W Galerii Gawra, która znajduje się na pierwszym piętrze biblioteki przy ul. Kasprowicza 12 zawisło 80 czarno-białych fotografii.  Postać Stanisława Ligonia jest kojarzona z katowicką rozgłośnią Polskiego Radia, którego jest patronem od 1977 roku. Urodzony w 1879 w Chorzowie (wtedy - Królewska Huta) pisarz, malarz, ilustrator, działacz kulturalny i narodowy, reżyser, aktor. Po raz pierwszy przed radiowym mikrofonem stanął w 1927 roku. Prowadził stałe audycje: Bery i bojki, Przy sobocie po robocie, Co niedziela u Karlika brzmi pieśniczka, gro kapela. Ich kontynuacją była nadawana w latach 50. Radiowa czelodka. W eterze posługiwał się spolszczoną „godką” górnośląską. W 1957 roku Bery i bojki śląskie doczekały się wydania książkowego. Znany również ze swojej twórczości ilustratorskiej – pod pseudonimem Karlik publikował w satyrycznym piśmie „Kocynder”. Wystawa „Ziemia Święta w obiektywie Stanisława Ligonia” pozwala odkryć nieznany dotąd talent autora „Berów i bojek śląskich” i po raz pierwszy prezentuje jego palestyńskie fotografie. Stanisław Ligoń po wybuchu wojny, wielokrotnie ostrzegany o grożącym mu niebezpieczeństwie, w ostatniej chwili zdołał opuścić Katowice i szlakiem przez Węgry i Jugosławię trafił do Palestyny. W trakcie podróży uwieczniał miejsca, zabytki oraz dokumentował życie codzienne Arabów, Żydów, polskich żołnierzy i emigrantów. Chociaż fotografie zostały wykonane prostym amatorskim aparatem, odzwierciedlają artystyczny kunszt ich autora. Cenimy Stanisława Ligonia jako wszechstronnego twórcę i działacza, ale do tej pory nie poznaliśmy go jako fotoreportera. Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia biblioteki.Galeria - Ziemia Święta w obiektywie Stanisława Ligonia

XX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

miejsce: Filie i oddziały
data: 26. 05. 2021 do 1. 06. 2021
kategoria: Biblioteka
Ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo i wartościowa literaturę dla najmłodszych. W ramach tygodnia we wszystkich filiach i Eurece – Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży organizowane są spotkania z książką i głośnym czytaniem. W tym roku „Czytamy polskich autorów”. Wyjątkową atrakcją będzie zorganizowana przez Filię nr 3 Ocice akcja głośnego czytania przez znanych polskich sportowców – w roli lektura wystąpi m.in. Bartosz Kurek. Filmiki zostaną udostępnione na fanpage’u biblioteki.
do góry