Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 23.05.2021

Klub Wiedzy w bibliotece: Sprawdzam - między prawdą a postprawdą

miejsce: online
data: 26. 04. 2021 do 8. 06. 2021
godzina: 17:00
kategoria: Biblioteka
Żyjemy w czasach, kiedy to post z mediów społecznościowych czy fake news kreują codzienność. Czy z tego gąszczu dezinformacji da się wyłuskać ziarno prawdy? Biblioteka zaprasza na zajęcia Klubu Wiedzy "Sprawdzam - między prawdą a postprawdą". Zajęcia są relizowane w ramach projketu "Kluby wiedzy w bibliotece", którego koordynatorem jest FRSI. Tematem zajęć będą fake newsy i zagadnienia związane z dezinformacją. Spotkania będą odbywać się online na platformie ClickMeeting. Zaplanowano 6 spotkań, raz w tygodniu. Zajęcia mają formułę internetowego kursu. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres wg@biblrac.pl z tematem wiadomości "Klub wiedzy - zgłoszenie"   Celem projektu „Learning circles in libraries” jest ułatwienie osobom dorosłym dostępu do przydatnych treści online, wsparcie w zdobywaniu wiedzy oraz doskonaleniu umiejętności uczenia się przez całe życie.

Ziemia Święta w obiektywie Stanisława Ligonia

miejsce: Galeria Gawra
data: 8. 05. 2021 do 28. 05. 2021
kategoria: Biblioteka
Raciborska biblioteka zaprasza na nową wystawę – „Ziemia Święta w obiektywie Stanisława Ligonia”. W Galerii Gawra, która znajduje się na pierwszym piętrze biblioteki przy ul. Kasprowicza 12 zawisło 80 czarno-białych fotografii.  Postać Stanisława Ligonia jest kojarzona z katowicką rozgłośnią Polskiego Radia, którego jest patronem od 1977 roku. Urodzony w 1879 w Chorzowie (wtedy - Królewska Huta) pisarz, malarz, ilustrator, działacz kulturalny i narodowy, reżyser, aktor. Po raz pierwszy przed radiowym mikrofonem stanął w 1927 roku. Prowadził stałe audycje: Bery i bojki, Przy sobocie po robocie, Co niedziela u Karlika brzmi pieśniczka, gro kapela. Ich kontynuacją była nadawana w latach 50. Radiowa czelodka. W eterze posługiwał się spolszczoną „godką” górnośląską. W 1957 roku Bery i bojki śląskie doczekały się wydania książkowego. Znany również ze swojej twórczości ilustratorskiej – pod pseudonimem Karlik publikował w satyrycznym piśmie „Kocynder”. Wystawa „Ziemia Święta w obiektywie Stanisława Ligonia” pozwala odkryć nieznany dotąd talent autora „Berów i bojek śląskich” i po raz pierwszy prezentuje jego palestyńskie fotografie. Stanisław Ligoń po wybuchu wojny, wielokrotnie ostrzegany o grożącym mu niebezpieczeństwie, w ostatniej chwili zdołał opuścić Katowice i szlakiem przez Węgry i Jugosławię trafił do Palestyny. W trakcie podróży uwieczniał miejsca, zabytki oraz dokumentował życie codzienne Arabów, Żydów, polskich żołnierzy i emigrantów. Chociaż fotografie zostały wykonane prostym amatorskim aparatem, odzwierciedlają artystyczny kunszt ich autora. Cenimy Stanisława Ligonia jako wszechstronnego twórcę i działacza, ale do tej pory nie poznaliśmy go jako fotoreportera. Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia biblioteki.Galeria - Ziemia Święta w obiektywie Stanisława Ligonia

Promocja ALMANACHU PROWINCJONALNEGO nr 33

miejsce: OGRÓD KULTURY RCK DK STRZECHA, ul. Londzina 38
data: 23. 05. 2021
godzina: 17:00
kategoria: RCK

Raciborskie Centrum Kultury zaprasza na  spotkanie promocyjne ALMANACHU PROWINCJONALNEGO nr 33.

Gościem specjalnym wieczoru będzie poeta, dziennikarz i krytyk literacki z Wrocławia, ROBERT GAWŁOWSKI. Spotkanie wzbogaci recital KUBY BLOKESZA pt. „Wiersze (pod)różne”

 

 

 

ROBERT GAWŁOWSKI - poeta, dziennikarz i krytyk literacki. Autor sztuk teatralnyc, słuchowisk radiowychi scenariuszy filmowyc, dramaturg. Wydał łącznie 7 tomów poezji. Związany w radiem Wrocław., gdzie przez kilka lat pełnił funkcję dyrektora programowego.

 

KUBA BLOKESZ - Śpiewa piosenki napisane przez siebie, a czasem tłumaczenia i piosenki innych autorów. Nieustannie towarzyszy mu gitara. Laureat kilkunastu festiwali piosenki (m.in. Studencki Festiwal Piosenki, Pamiętajmy o Osieckiej, Spotkania Zamkowe, Festiwal Twórczości „Korowód”, Festiwal im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”, OFPA). Występował w koncertach i spektaklach muzycznych m.in. dla Polskiego Radia. Współpracował z takimi artystami jak Andrzej Poniedzielski, Elżbieta Adamiak, Roman Kołakowski, Stefan Brzozowski. Ma na koncie debiut fonograficzny pt. „Lwów. Szkice Miejskie” (wyd. 2015), który jest programem poetyckim złożonym z tekstów współczesnych poetów ukraińskich przetłumaczonych premierowo na język polski z jego muzyką. W płycie biorą udział: Piotr Machalica i Joanna Lewandowska. W 2018 wydał - razem z zespołem Chwila Nieuwagi - płytę "Morawska Brama" będącą zestawem piosenek autorów czeskich. Nowe tłumaczenia, jakie przygotował na tę okazję ze swoją żoną Joanną Leńczuk, uzyskały aprobatę autorów, w tym Jaromíra Nohavicy, który zaprosił Kubę jako gościa na swoje polskie koncerty.

 Recital piosenki poetyckiej „Wiersze (pod)różne” to zestaw piosenek różnych. Mieszają się tutaj autorzy tekstów, reprezentujący odmienne spojrzenie na świat; tematy, dotykające rzeczy ważnych ale i błahych, czy kompozycje niosące spokojne melodie albo bardziej zadziorne rytmy.  „Wiersze (pod)różne” mają również aspekt podróżniczy: czysto geograficzny (teksty pochodzą m.in. z Ukrainy i Czech), jak i opisujący wymagającą podróż w stronę drugiego człowieka - i wreszcie - w głąb samego siebie.

https://youtu.be/86BJFv36f20  - GDY DO TWOICH UST (oficjalny teledysk) | Kuba Blokesz

 https://youtu.be/A7tOVF1Yu7A - MOŻE SIĘ MYLĘ (Nohavica) | Kuba Blokesz

 

Wstęp bezpłatny .

 

do góry