Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 16.05.2021

Klub Wiedzy w bibliotece: Sprawdzam - między prawdą a postprawdą

miejsce: online
data: 26. 04. 2021 do 8. 06. 2021
godzina: 17:00
kategoria: Biblioteka
Żyjemy w czasach, kiedy to post z mediów społecznościowych czy fake news kreują codzienność. Czy z tego gąszczu dezinformacji da się wyłuskać ziarno prawdy? Biblioteka zaprasza na zajęcia Klubu Wiedzy "Sprawdzam - między prawdą a postprawdą". Zajęcia są relizowane w ramach projketu "Kluby wiedzy w bibliotece", którego koordynatorem jest FRSI. Tematem zajęć będą fake newsy i zagadnienia związane z dezinformacją. Spotkania będą odbywać się online na platformie ClickMeeting. Zaplanowano 6 spotkań, raz w tygodniu. Zajęcia mają formułę internetowego kursu. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres wg@biblrac.pl z tematem wiadomości "Klub wiedzy - zgłoszenie"   Celem projektu „Learning circles in libraries” jest ułatwienie osobom dorosłym dostępu do przydatnych treści online, wsparcie w zdobywaniu wiedzy oraz doskonaleniu umiejętności uczenia się przez całe życie.

Ziemia Święta w obiektywie Stanisława Ligonia

miejsce: Galeria Gawra
data: 8. 05. 2021 do 28. 05. 2021
kategoria: Biblioteka
Raciborska biblioteka zaprasza na nową wystawę – „Ziemia Święta w obiektywie Stanisława Ligonia”. W Galerii Gawra, która znajduje się na pierwszym piętrze biblioteki przy ul. Kasprowicza 12 zawisło 80 czarno-białych fotografii.  Postać Stanisława Ligonia jest kojarzona z katowicką rozgłośnią Polskiego Radia, którego jest patronem od 1977 roku. Urodzony w 1879 w Chorzowie (wtedy - Królewska Huta) pisarz, malarz, ilustrator, działacz kulturalny i narodowy, reżyser, aktor. Po raz pierwszy przed radiowym mikrofonem stanął w 1927 roku. Prowadził stałe audycje: Bery i bojki, Przy sobocie po robocie, Co niedziela u Karlika brzmi pieśniczka, gro kapela. Ich kontynuacją była nadawana w latach 50. Radiowa czelodka. W eterze posługiwał się spolszczoną „godką” górnośląską. W 1957 roku Bery i bojki śląskie doczekały się wydania książkowego. Znany również ze swojej twórczości ilustratorskiej – pod pseudonimem Karlik publikował w satyrycznym piśmie „Kocynder”. Wystawa „Ziemia Święta w obiektywie Stanisława Ligonia” pozwala odkryć nieznany dotąd talent autora „Berów i bojek śląskich” i po raz pierwszy prezentuje jego palestyńskie fotografie. Stanisław Ligoń po wybuchu wojny, wielokrotnie ostrzegany o grożącym mu niebezpieczeństwie, w ostatniej chwili zdołał opuścić Katowice i szlakiem przez Węgry i Jugosławię trafił do Palestyny. W trakcie podróży uwieczniał miejsca, zabytki oraz dokumentował życie codzienne Arabów, Żydów, polskich żołnierzy i emigrantów. Chociaż fotografie zostały wykonane prostym amatorskim aparatem, odzwierciedlają artystyczny kunszt ich autora. Cenimy Stanisława Ligonia jako wszechstronnego twórcę i działacza, ale do tej pory nie poznaliśmy go jako fotoreportera. Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia biblioteki.Galeria - Ziemia Święta w obiektywie Stanisława Ligonia

Bezpłatny kurs zawodowy - DIETETYKA I ODCHUDZANIE

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 10. 05. 2021 do 21. 05. 2021
kategoria: Biblioteka
Jeśli jesteś osobą bierną zawodowo, zagrożoną utratą pracy, bezrobotną zarejestrowaną w ewidencji urzędów pracy, studentem studiów stacjonarnych lub przebywasz na urlopie wychowawczym a dodatkowo jesteś mieszkańcem obszaru objętym rewitalizacją – ta oferta jest dla Ciebie! Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnego kursu zawodowego „Dietetyka i odchudzanie” realizowanego w ramach projektu „Biblioteka bez barier” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Kurs odbędzie się w terminie od 10 maja do 21 maja 2021r. w Bibliotece na ul. Kasprowicza 12. Zostanie przeprowadzony przez wysokiej klasy specjalistyczną firmę, kończy się egzaminem i certyfikatem uprawniającym do wykonywania zawodu. Zgłoszenia przyjmowane są do 5 maja br.: Sekretariat MiPBP, ul. Kasprowicza 12, telefon: 32 415 37 24, poniedziałek-piątek 8.00-16.00 Wiecej informacji: https://www.biblrac.pl/pl/site/index/347-projekty/344-biblioteka-bez-barier/351-oferta-dla-bezrobotnych.html

MUZYKA W ZACZAROWANYM OGRODZIE

miejsce: Arboretum Bramy Morawskiej - ZACZAROWANY OGRÓD
data: 16. 05. 2021
godzina: 16:00
kategoria: RCK

Zapraszamy na pierwszy koncert plenerowy w tym sezonie

pt. ,,Muzyka w Zaczarowanym Ogrodzie''.

Wystąpi kwartet smyczkowy 4ever w składzie:

Paulina Świerczek – altówka

Wiktoria Linek – skrzypce

Marta Linek – skrzypce

Dominik Kilian - wiolonczela

Zaprezentowane zostaną utwory z repertuaru A. Piazzoli, F. Sinatry, L. Armstronga, Abby, ale również  motywy przewodnie z filmów Disneya:,,Pocahontas'' czy ,,Król Lew''.

Wstęp wolny (ograniczona liczba miejsc siedzących).

   Wszyscy członkowie zespołu kilkukrotnie brali udział w międzynarodowym projekcie orkiestrowym „Orchestra Sinfonia Giovanile Internazionale dell’AMT” we Włoszech, koncertując w takich miastach jak: San Vito Chietino, Pescara, czy Francavill al Mare. Wraz z orkiestrą symfoniczną PSM II stopnia w Rybniku koncertowali również na Ukrainie, czy w Niemczech, mieli również okazję zagrać w siedzibie NOSPR w Katowicach w ramach projektu “Tauron Zielona Wyspa Śląsk”. W składzie kwartetu smyczkowego wystąpili m.in. w Czechach, czy w Austrii.

Paulina, Wiktoria i Marta poznały  się w raciborskiej szkole muzycznej. Wszystkie zaczęły swoją przygodę w klasie skrzypiec w wieku 7 lat. gdzie zaczęła się ich przyjaźń, a z czasem powstało trio smyczkowe Appassionato.  Za sobą mają już pierwsze próby kompozycji i występ w programie telewizyjnym Polsatu "Super Dzieciak", w którym doszły do półfinału. Swój warsztat doskonaliły w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Raciborzu, a następnie w Szkole Muzycznej II stopnia im. Szafranków w Rybniku, którą w 2020 roku ukończyły z wyróżnieniem. Od października 2020 podjęły studia na Akademii Muzycznej w Katowicach oraz we Wrocławiu. Każda z dziewczyn ma na swoim koncie również wiele osobistych sukcesów w grze solowej.

Dominik Kilijan - rozpoczął naukę gry na wiolonczeli w wieku 8 lat w Państwowej Szkole Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Raciborzu. W 2012 poznał Martę, Wiktorię i Paulinę, a rok później zaczęli grać we wspólnym zespole na różnych uroczystościach w okolicach Raciborza. W 2015 roku ukończył z wyróżnieniem pierwszy stopień i kontynuował rozwój w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Rybniku. Został koncertmistrzem sekcji wiolonczel szkolnej orkiestry, z którą grał pod batutą wielu szanowanych dyrygentów. Brał udział także w międzynarodowej orkiestrze Orchestra Sinfonica Giovanile Europea w Tollo we Włoszech. W 2020 roku ukończył z wyróżnieniem naukę w rybnickiej szkole muzycznej i obecnie studiuje na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie profesora Marcina Misiaka.

mUZYKA W ZACZAROWANYM

do góry