Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 15.10.2020

Wystawa „Drzewa” Piotra Sochy

miejsce: Galeria Gawra, ul. Kasprowicza 12
data: 5. 10. 2020 do 29. 10. 2020
godzina: 10:00
kategoria: Biblioteka
Odwiedź niezwykły świat drzew. Zobacz, kto w nich mieszka, kto je zjada, kto przenosi ich nasiona. Obejrzyj te najwyższe, najstarsze i najgrubsze. Spotkaj enty, Adama i Ewę, Robin Hooda i Buddę. Przyjrzyj się pracy drwala i zobacz, jakie budowle, instrumenty i wehikuły można zrobić z drewna. Poznaj drzewo życia, drzewo ludojada i święty figowiec. Zajrzyj do lasu. Zapuść się w puszczę. Galeria GAWRA zaprasza na wystawę ilustracji Piotra Sochy z tekstami Wojciecha Grajkowskiego. Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia biblioteki przy ul. Kasprowicza 12.Galeria - Drzewa

Warsztaty na „5” „|Wiewiórki”

miejsce: Filia nr 5 Płonia, ul. Sudecka 2
data: 15. 10. 2020
godzina: 15:00
kategoria: Biblioteka
Warsztaty dla dzieci od lat 7 do 12 lat rozwijające umiejętności manualne i plastyczne. W październiku uczestnicy wykonają wiewiórki z rolek i z papieru. Nie zabraknie czytania: „Wyścig po złotego żołędzia” Katy Hudson.   UWAGA! LICZBA MIEJSC OGRANICZONA-OBOWIĄZUJĄ WCZEŚNIEJSZE ZAPISY!

Angielski dla najmłodszych

miejsce: Filia nr 3 Ocice, ul. Tuwima 1
data: 15. 10. 2020
godzina: 16:00
kategoria: Biblioteka
Biblioteka w Ocicach zaprasza na nowy cykl spotkań – lekcje języka angielskiego dla dzieci w wieku 3-4 lat. Zajęcia prowadzi nauczyciel ze Szkoły Językowej FOX School.   UWAGA! LICZBA MIEJSC OGRANICZONA-OBOWIĄZUJĄ WCZEŚNIEJSZE ZAPISY!

Mediacja w sprawach o alimenty oraz ustalenie kontaktów z dzieckiem-wykład

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 15. 10. 2020
godzina: 17:00
kategoria: Biblioteka
Tania, poufna, szybka, dobrowolna, z udziałem bezstronnego mediatora, mniej stresująca i mniej formalna – taka jest właśnie mediacja, czyli pozasądowa metoda rozwiązywania sporów. O tym, że warto z niej skorzystać także w sprawach o alimenty oraz ustalenie kontaktów z dzieckiem przekonywali w raciborskiej bibliotece Ewa Kosiorowska – sędzia rodzinny, Natalia Lewandowska- Fac – radca prawny i mediator oraz Agnieszka Wojtas-Beleć- mediator. Spotkanie było także tłumaczone na język migowy i transmitowane na żywo dla szerszej publiczności. Mediacja jest wciąż zbyt mało docenianym alternatywnym sposobem rozwiązywania sporów, dlatego Sąd i mediatorzy podejmują starania w celu jej promocji. 15 października, z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji, Sąd Rejonowy w Raciborzu we współpracy z Miejską i Powiatowa Biblioteką Publiczną w Raciborzu oraz Fundacją Pl Polski Język Migowy zorganizowały otwarty wykład dotyczący roli mediacji w sprawach o alimenty oraz ustalenie kontaktów z dzieckiem. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. czym jest mediacja i kim jest mediator? Na czym polega mediacja? Kto może z niej skorzystać? Ile kosztuje oraz gdzie znaleźć mediatora? Prowadzący przekonywali, że nie każdy spór musi kończyć się długim i kosztownym postępowaniem w sądzie! Przypomnieli również o tym, że ugoda zawarta przed mediatorem po jej zatwierdzeniu przez sąd podlega wykonaniu tak jak orzeczenie sądu. Sporo uwagi poświęcono alimentom, opiece naprzemiennej i potrzebie wypracowania szczegółowego harmonogramu przy ustalaniu kontaktów z dzieckiem. Prelegenci podkreślali, że mediacja bardzo elastycznie podchodzi do tych tematów, dając duże pole do zmian w umowie i uwzględniając aktualną sytuację życiową stron. Publiczność zgormadzona w bibliotece i ta przed ekranami komputerów była ciekawa m.in. czy przy wyborze mediatora obowiązuje rejonizacja, jak opieka naprzemienna ma się do alimentów i gdzie szukać pomocy, kiedy jedna ze stron nie przestrzega kontaktów z dzieckiem. Odpowiedzi na te i inne pytania a także zapis całego spotkania jest dostępny na fanpage ’u Sądu Rejonowego w Raciborzu: www.facebook.com/sadrejonowyraciborz. Po raz pierwszy w historii spotkań z cyklu „Mam prawo do…”, wydarzenie było dostępne również dla osób głuchych i słabosłyszących. Na język migowy przetłumaczyła go Monika Folwarczny- biegły sądowy, tłumacz języka migowego T-2 PJM i SJM, Prezes Fundacji Pl Polski Język Migowy.Galeria - Mediacje 15.10

Kurs tańca towarzyskiego - IV stopień

miejsce: Sala Kameralna RDK (ul. Chopina 21)
data: 15. 10. 2020
godzina: 17:30
kategoria: RCK

Kursy tańca towarzyskiego od I do VI stopnia zaawansowania - prowadzone od 1976 r. przez Małgorzatę Dziedzic, dyplomowaną nauczycielkę tańca z licencją do prowadzenia KURSÓW MEDALOWYCH. Kursy obejmują naukę tańców standardowych: walc wiedeński, walc angielski, tango, quickstep, fokstrot oraz tańców latynoamerykańskich: samba, cza-cza, rumba, pasodoble, jive. Koszt kursu to 160 zł za jeden stopień. Już w czwartek 15 października 2020 o godz. 17.30 rusza IV stopień kursu tańca.

Walc angielski, walc wiedeński, tango, quickstep, foxtrot oraz tańce latynoamerykańskie – samba, rumba, cha cha, jive, pasodoble - TE TAŃCE SĄ W TWOIM ZASIĘGU!

Zajęcia prowadzone są przez profesjonalnego nauczyciela tańca towarzyskiego MAŁGORZATĘ DZIEDZIC.

Tańczyłeś juz kiedyś i chcesz odswieżyć swoje umiejętnosci? Teraz masz okazję, bo właśnie startuje IV stopień kursu tańca. Przyjdź do sali kameralnej Raciborskiego Centrum Kultury przy ul. Chopina 21.

Jeden stopień to osiem 90 minutowych zajęć. Wszystkich stopni jest sześć, a cena za jeden stopiń to 160 zł od osoby.

Obowiązkuja zapisy telefoniczne pod nr: 32 4123248

Platność z góry w kasie RCK RDK przed pierwszymi zajęciami

do góry