Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 10.10.2020

Wystawa „Drzewa” Piotra Sochy

miejsce: Galeria Gawra, ul. Kasprowicza 12
data: 5. 10. 2020 do 29. 10. 2020
godzina: 10:00
kategoria: Biblioteka
Odwiedź niezwykły świat drzew. Zobacz, kto w nich mieszka, kto je zjada, kto przenosi ich nasiona. Obejrzyj te najwyższe, najstarsze i najgrubsze. Spotkaj enty, Adama i Ewę, Robin Hooda i Buddę. Przyjrzyj się pracy drwala i zobacz, jakie budowle, instrumenty i wehikuły można zrobić z drewna. Poznaj drzewo życia, drzewo ludojada i święty figowiec. Zajrzyj do lasu. Zapuść się w puszczę. Galeria GAWRA zaprasza na wystawę ilustracji Piotra Sochy z tekstami Wojciecha Grajkowskiego. Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia biblioteki przy ul. Kasprowicza 12.Galeria - Drzewa

JO BYŁ UKRADZIONY- spektakl w wykonaniu Teatru SAFO z Rydułtów

miejsce: RCK Raciborski Dom Kultury (ul. Chopina 21)
data: 10. 10. 2020
godzina: 18:00
kategoria: RCK

Spektakl pt. JO BYŁ UKRADZIONY odbywa się w ramach programu TEATR POLSKA, realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

https://youtu.be/oZh4B6G9WAM

Po widowisku odbędzie się rozmowa z aktorami.

O SPEKTAKLU

„Młodzi nie wiedzą, starzy nie pamiętają” – to słowa mieszkańca Rydułtów, uczestnika projektu publikacji „Jo był ukradziony…”. Książka porusza kwestię Tragedii Górnośląskiej, która obejmowała szereg działań o charakterze zbrodniczym wobec cywilnych mieszkańców Górnego Śląska. Rozpoczęła się wraz z wkroczeniem wojsk radzieckich i Ludowego Wojska Polskiego pod koniec stycznia 1945 r. na terytorium ówczesnej Prowincji Górnośląskiej. Wiązała się z masowymi mordami, gwałtami, grabieżami i dewastacją materialnego dziedzictwa, tworzeniem przyzakładowych obozów pracy oraz obozów koncentracyjnych, a także z deportacjami do Związku Radzieckiego oraz wysiedleniami Ślązaków zweryfikowanych jako Niemców. Tym działaniom towarzyszyły nadużycia o charakterze materialnym oraz nieuzasadnione aresztowania. Na podstawie tej książki teatr SAFO stworzył sztukę o tym samym tytule, którego pierwsza wersja plenerowa miała swoją premierę w 2017 roku. Teatr SAFO zmodyfikował spektakl sprzed dwóch lat, rozłożył go na części pierwsze, wyrzucił to co niepotrzebne. Dosłowność zastąpił symbolem skrupulatnie przekuwając relacje świadków na język teatru.

 

OBSADA:

Zuza Pawlak, Patrycja Tomiczek, Remigiusz Michalik, Patryk Kłosek, Sławek Zawisz, Adam Razik.

INNI REALIZATORZY

reżyseria i scenariusz: Katarzyna Chwałek-Bednarczyk

światło: Wojciech Stokłosa i Marlena Kolarczyk

INFORMACJE

czas trwania: 45 min

grupa wiekowa: dorośli

scenografia: zespół

data premiery: 13 września 2019

miejsce premiery: Rybnik

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Teatr SAFO to istniejąca od 2010 roku grupa dzieci, młodzieży i dorosłych, ale przede wszystkim pasjonatów,

która w różnych składach stworzyła 18 spektakli. Eksperymentujemy, poszukujemy, odkrywamy i lubimy bawić się materią teatralną na wszelkie sposoby.

Katarzyna Chwałek-Bednarczyk absolwentka filozofii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży na Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu. Założycielka teatru SAFO i reżyserka wszystkich jego siedemnastu spektakli. W tym nagradzanego spektaklu “Gehinom”, który można było zobaczyć m.in. podczas “ARA ART – z miłości do teatru” konferencji Amatorskiego Ruchu Artystycznego w Chorzowie. Współzałożycielka TEATRU PETI, gdzie wspólnie z Kariną Abrahamczyk-Zator tworzy spektakle dla „najnajów” (“Miromagia”, “Babaloon”, “Sploty”). Założycielka jedynego w Polsce „Teatru papierowego na byfyju”. Redaktor naczelna Kreatywnika kulturalno-imprezowego „FISHka” wydawanego w Rybniku. Od lat zgłębia historię naszego regionu i pokazuje ją na deskach sceny.

 

Bilety w cenie: 5 zł do nabycia w kasach RCK oraz na https://biletyna.pl/event/view/id/155526

Honorowane raciborskie karty „Senior 60+” oraz „Rodzina+”.

Jo był ukradziony

Ogólnopolska NOC BIBLIOTEK „Klimat na czytanie”

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 10. 10. 2020
godzina: 19:00
kategoria: Biblioteka
Statystyczny Polak produkuje rocznie ponad 300 kg śmieci! Jak ograniczać? Jak prawidłowo segregować? I co najważniejsze, jak zaoszczędzić? Gościem online raciborskiej biblioteki w ramach Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek była Sylwia Majcher- specjalistka zero waste, autorka bestsellerowych książek. To było spotkanie obowiązkowe dla wszystkich gotowych podjąć wyzwanie bardziej świadomego ekologicznie życia! Sylwia Majcher - autorka książek „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku” i „Wykorzystuję, nie marnuję. 52 wyzwania zero waste” przekonywała, że z produktów, które najczęściej trafiają do śmietnika można serwować wyśmienite dania, podpowiedziała jak unikać nadmiaru i robić racjonalne zakupy a także opowiedziała o skali marnowania jedzenia i wpływu, jaki porzucone odpadki mają na środowisko. „Mniej używaj! Naucz się mówić nie! Nie wyrzucaj! Naucz się kompostować! Wybieraj tworzywa, które można odzyskać!” - to 5 głównych wytycznych nurtu Zero Waste, które po kolei omówiła w trakcie spotkania Sylwia Majcher. Ekspertka podzieliła się również z publicznością przepisem na domowy, ekologiczny ocet do czyszczenia, balsam do ust a także zaprezentowała w formie mini warsztatów, jak wykonać torby na zakupy, dając jednocześnie drugie życie starym, niepotrzebnym ubraniom. Zapis spotkania z Sylwią Majcher dostępny poniżej. W ramach Nocy Bibliotek miały się również odbyć warsztaty ozdabiania jesiennych wianków na drzwi. Filmik instruktażowy także poniżej.  Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.
do góry