Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 07.10.2018

„Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny”. Zamek Piastowski w Raciborzu zaprasza do tańszego zwiedzania

miejsce: Zamek Piastowski ul. Zamkowa
data: 5. 10. 2018 do 7. 10. 2018
kategoria: Ogólne

W dniach 5 - 7 października 2018 r. odbędzie się kolejna edycja akcji „Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny”, organizowanej przez Polską Organizację Turystyczną. Akcja to wykorzystanie sprawdzonej formuły weekendowych akcji zniżkowych organizowanych przez polskie miasta i regiony i przeniesienie jej na poziom krajowy. W tym roku do akcji, po raz trzeci włączy się również Zamek Piastowski w Raciborzu. Poznajcie szczegóły!!!

Pierwszą inicjatywą wykorzystującą pomysł weekendowych obniżek do promocji turystycznej była akcja „Poznań za pół ceny”, która jest organizowana corocznie od 2008 roku przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną. Akcja Polskiej Organizacji Turystycznej ma na celu prezentację ogólnopolskiej oferty turystycznej i zachęcenia rodaków do korzystania z atrakcji i usług turystycznych na terenie całego kraju, również poza głównym sezonem wakacyjnym.

W dniach 5 - 7 października 2018 r. będzie można zwiedzić Zamek Piastowski w Raciborzu oraz kaplicę pw. św. Tomasza Becketa za 2,00 zł/os. Do zwiedzania zapraszamy:

Piątek: od 9.00 do 16.00
Sobota: od 10.00 do 18.00
Niedziela: od 10.00 do 18.00

Zwiedzanie odbędzie się co pełną godzinę z przewodnikiem. Zainteresowane grupy prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny +48 32 700 60 52 lub e-mailowy: WYŚLIJ WIADOMOŚĆ.

Wielka liga młodych czytelników: spotkania autorskie

miejsce: Filia nr 10 Markowice, ul. Jordana 6
data: 5. 10. 2018 do 25. 10. 2018
godzina: 10:00
kategoria: Biblioteka
Październik to miesiąc spotkań autorskich dla dzieci i młodzieży w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu. W ramach projektu „Wielka liga młodych czytelników” w Markowicach odbyły się warsztaty literackie z Joanną Wachowiak i plastyczne z Marianną Oklejak oraz spotkania autorskie z Barbarą Kosmowską i Wojciechem Widłakiem! Joanna Wachowiak - doktor nauk humanistycznych, wykładowca na Uniwersytecie w Poznaniu a od sześciu lat także autorka książek dla dzieci omówiła na spotkaniu z klasą III i IV przygody bohaterów swoich książek „Kot kameleon” oraz „Ala Baba i dwóch rozbójników”. Pisarka zaprosiła uczestników do kosmicznej zabawy w kalambury oraz zaproponowała twórcze układanie historii o… butach. Dzieci dopytywały o pomysły na tytuły książek a także tematykę opowiadań, które autorka obecnie pisze. Kilka dni później, również w bibliotece w Markowicach odbyło się spotkanie z Barbarą Kosmowską – autorką książek dla młodzieży m.in. „Buba”, „Dziewczynka z parku” czy „Samotni.pl”. Pisarka omówiła z klasą VI, VII i VIII trudne tematy takie jak śmierć, rozstanie czy tęsknota, które często goszczą na kartach jej powieści. Kolejnym gościem była znana wszystkim dzieciom ilustratorka popularnej serii „Basia”. Marianna Oklejak zaprosiła dzieci na warsztaty pod hasłem „Pocztówki z podróży” na podstawie przewodników z serii „Dla młodych podróżników” Marty Spingardi. W ramach zajęć uczestnicy samodzielnie tworzyli kartki z pozdrowieniami z krainy wyobraźni na których przybijali marchewkową pieczątkę. Na zakończenie opowiadali o krainach przedstawionych na pocztówkach - kosmosie, bajkowym lesie, głębokiej ziemi czy też podwodnej krainie. Ostatnim gościem biblioteki w Markowicach w październiku był Wojciech Widłak - autor popularnej serii o Panu Kuleczce, długoletni redaktor miesięcznika "Dziecko". W charakterystycznym dla siebie meloniku i w towarzystwie bohaterów swoich książek, Wojciech Widłak oczarował raciborskich czytelników. Autor opowiadał jak powstają jego książki - głównie o tym, skąd czerpie pomysły i jak wygląda jego współpraca ze wspaniałymi ilustratorami, dzięki którym bohaterowie książek ożywają. Pisarz przeczytał także jedno ze swoich opowiadań a następnie zaprosił do udziału w zabawie – dzieci miały za zadanie poruszać maskotkami w odpowiednim momencie w trakcie lektury a także opowiedzieć historię o wylosowanym z worka przedmiocie np. o korku czy pionku. Spotkania dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.    Galeria - F 10 Wielka Liga - Joanna Wachowiak 07.10.2018Galeria - F10 Wielka Liga - Kosmowska Barbara 08.10.2018Galeria - Warsztaty z Marianną Oklejak F10 22.10.2018Galeria - Spotkanie autorskie F10 Widłak 25.10.2018

I OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRALNY - GWOLI JAKIEJŚ TAJEMNICY spektakl w wykonaniu Teatru TETRAEDR

miejsce: Racibórz, RCK RDK - sala widowiskowa
data: 7. 10. 2018
godzina: 16:00
kategoria: Ogólne

GWOLI JAKIEJŚ TAJEMNICY - młodzi  aktorzy zmierzają się z wymagającym przewodnikiem
(jakim jest W. Gombrowicz) po świecie natury człowieka – pokrętnej, pełnej pozorów, fałszu,
cynizmu, ze skłonnością do prowadzenia gier. W świecie ,,pachnącym wrzosem i miętą, a jednak dziwnienieprzekonywującym". Aktorzy żonglują  wokół sprzecznych uczuć – oczarowania i niezrozumienia, hierarchii wyższości i niższości, rasy i wiary, stanu wyobcowania i pragnienia ,,przynależności". Przez taki tygiel przeprowadzony jest młody, dojrzewający człowiek, pełen ufności i szlachetnych pobudek. Jest to opowieść ,,inicjacyjna" o ,,przekroczeniu" dzieciństwa.
,,Biedne dziecie, okropnie cierpieć będzie, gdy dojdzie do świadomości. Dokona się w nim
wówczas coś w rodzaju wewnętrznego pogromu" .

Teatr TETRAEDR ze spektaklem GWOLI JAKIEJŚ TAJEMNICY został laureatem Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best OFF”.

Obsada: Agnieszka Rajda, Paulina Szincel, Oliwia Urbanowska, Jakub Tabor, Łukasz Czogalik, Marcin Franaszek.

Reżyseria: Grażyna Tabor

Premiera: 25.03.2017r. 

UWAGA - w związku z tym, że widownia znajduje się na scenie, numaracja miejsc nie obowiązuje.

Honorowne są raciborskie karty: ,,Senior 60+'' i ,,Rodzina+''

do góry